Home Na czasie Intel ogłosił współpracę z Facebookiem

Intel ogłosił współpracę z Facebookiem

0
0
93

Firmy ujawniły mechaniczny prototyp zbudowany przez Quanta Computer, w którym wykorzystano innowacyjną intelowską architekturę fotoniczną, aby zademonstrować koszty, konstrukcję i potencjalny wzrost niezawodności rozproszonych środowisk rackowych.

  • Nowa architektura powstała po ponad dekadzie badań nad fotoniką krzemową, czyli wykorzystaniem taniego krzemu do tworzenia w pełni zintegrowanych urządzeń fotonicznych o bezprecedensowej szybkości i sprawności energetycznej. Fotonika krzemowa to nowy sposób użycia światła laserowego do przenoszenia dużych ilości danych z bardzo wysoką szybkością i niezwykle niskim poborem mocy przez cienkie światłowody zamiast korzystania z sygnałów elektrycznych przesyłanych kablem miedzianym. Intel przez ostatnie dwa lata badał, czy technologia fotoniki krzemowej (iSiPh) jest gotowa do masowej produkcji, a obecnie dostarcza próbki inżynierskie.
  • Fotonika krzemowa powstaje przy użyciu niedrogiego krzemu zamiast drogich, trudnodostępnych materiałów i w porównaniu ze starszymi technologiami optycznymi zapewnia znacznie niższe koszty, a jednocześnie większą szybkość, niezawodność i skalowalność. Firmy z farmami serwerów lub dużymi centrami danych mogą wyeliminować „wąskie gardła”, a zarazem obniżyć koszty operacyjne (przestrzeni i energii).

Fotonika krzemowa i efektywność rozproszonej infrastruktury

Firmy z dużymi centrami danych mogą zmniejszyć wydatki kapitałowe poprzez dezagregację, czyli rozdzielenie zasobów obliczeniowych i pamięciowych w szafie serwerowej. Dezegragacja pozwala przenieść do oddzielnych modułów zasoby technologiczne, które obecnie wchodzą w skład racka, w tym komponenty obliczeniowe, pamięciowe i sieciowe oraz dystrybucję zasilania. Tradycyjnie każdy serwer w szafie rackowej miał własny zbiór zasobów. Rozproszenie pozwala na grupowanie różnych typów zasobów i ich dystrybucję do wszystkich serwerów w  szafie, co obniża koszty, a zarazem zwiększa elastyczność i niezawodność.

Dzięki rozłączeniu krytycznych komponentów każdy z nich może być modernizowany osobno. Wydłuża to okres użytkowania komponentów i pozwala menedżerom IT wymienić jeden komponent zamiast całego systemu. Większa elastyczność i łatwość serwisowania obniża łączne koszty inwestycji w infrastrukturę oraz zwiększa jej niezawodność. Optymalne rozłożenie komponentów w szafie serwerowej przynosi też korzyści termiczne.

  • Mechaniczny prototyp stanowi demonstrację fotonicznej architektury jako jednego ze sposobów na dezagregację zasobów obliczeniowych, sieciowych i pamięciowych. Intel przekaże konstrukcję złącza fotonicznego do Open Compute Project (OCP) i będzie współpracować nad jego standaryzacją z takimi firmami, jak Facebook, Corning i inne. Mechaniczny prototyp ma rozproszone systemy wejścia-wyjścia, które wykorzystują krzemowe układy przełącznika ethernetowego Intela. Prototyp będzie obsługiwał procesor Intel Xeon oraz nowy 22-nanometrowy układ system-on-chip (SoC) Intel Atom, określany nazwą kodową „Avoton”, który będzie dostępny w tym roku.

Intel i Facebook: historia współpracy

Intel i Facebook od dawna współpracują nad optymalizacją sprzętu i oprogramowania, aby zwiększyć energooszczędność i skalowalność centrów danych Facebooka. Intel i Facebook są również członkami-założycielami organizacji OCP. Intel dokonał kilku inwestycji w OCP i pomaga w tworzeniu nowych platform opartych na procesorach Intel Xeon i Intel Atom, pasywnie chłodzonej pamięci, wspólnych technik zarządzania sprzętem, a także przyszłych rozwiązań rackowych, w tym obecnej konstrukcji gniazda fotonicznego.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyfryzacja biznesu w Polsce: firmy powinny przyspieszyć obrany kurs

Jedna trzecia firm w Polsce zamierza zwiększać wydatki na realizację transformacji cyfrowe…