Home Biznes Inteligentne liczniki do zdalnego odczytu energii

Inteligentne liczniki do zdalnego odczytu energii

0
0
114

Do końca 2013 roku, w Polsce ma zostać zamontowanych 500 tysięcy takich liczników. Tylko w lutym wymieniono ok. 109 tysięcy Władysławowo (ok. 30 tys.), Kalisz (ok. 50 tys.) oraz Drawsko Pomorskie (ok. 30 tys.). Do 2017 r. takie liczniki będą mieli już wszyscy, którzy mieszkają tam, gdzie działa Energa. Te same liczniki zakończyła w tym roku wprowadzać Szwecja, która warto wspomnieć jako pierwsza zaczęła wdrażać ten program.

„Inteligentne liczniki mają zachęcić odbiorców do oszczędności energii i własnej produkcji prądu za pomocą przydomowych źródeł energii takich, jak wiatraki i panele fotowoltaiczne. W Polsce także trwają prace nad wsparciem rządowym w finansowaniu tzw. prosumentów, czyli osób będących jednocześnie konsumentami jak i producentami prądu w przydomowych małych elektrowniach, a tylko inteligentne liczniki mogą jednocześnie podliczać zużycie i produkcję prądu w gospodarstwie domowym oraz zdalnie przesyłać te dane”- powiedział Piotr Pastuszka, Prezes Zarządu T-matic Systems

  • Oprócz firmy Current, partnerem Arcus i T-matic Systems S.A. w dostawach inteligentnych liczników prądu jest także firma ADD, mołdawski producent urządzeń pomiarowych.

„Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu protokołów danych w licznikach energetycznych. Na świecie zainstalowano setki tysięcy urządzeń z naszymi rozwiązaniami. Skuteczność przesyłu danych gwarantujemy standardem komunikacji o nazwie PRIME, stworzonym przez nas i z powodzeniem wprowadzonym w kilku krajach, a w tym roku także w Polsce. Dodatkowo otwartość tego systemu, porównywalna z otwartym oprogramowaniem komputerowym stosowanym już powszechnie na świecie w urządzeniach mobilnych, daje możliwość stałego unowocześniania liczników w tym standardzie i dalszego rozszerzania ich możliwości przez nowych producentów zarówno liczników jak i chipsetu. Dla operatorów energii interoperacyjność PRIME zwiększa także konkurencyjność w doborze dostawców urządzeń” – podkreśla Manu Sharma, współautor standardu komunikacyjnego PRIME stosowanego w inteligentnych licznikach prądu i wiceprezes amerykańskiej firmy Current.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuj…