Home Na czasie Internet Umiejętności w sieci 5G receptą na globalne problemy

Internet Umiejętności w sieci 5G receptą na globalne problemy

6 min
0
0
41

 Pojawienie się Internetu Rzeczy (IoT) już dziś łączy z kolei miliardy przedmiotów i rozwija Przemysł 4.0, którego nowy wymiar poznamy wraz z popularyzacją sieci 5G. „Tworzymy technologie, które wzmacniają maszyny, a ja chciałbym użyć tych wspaniałych rozwiązań do wzmocnienia człowieka” – zauważa profesor Mischa Dohler z King’s College London, światowa ikona branży naukowej, specjalista od nowych technologii i gość specjalny konferencji Ericsson Radio Tech Day w Łodzi.

– „Umożliwiając zdalne przesyłanie doświadczeń fizycznych, Internet Umiejętności radykalnie zmieni sposób nauczania, uczenia się i interakcji z otoczeniem dla konsumentów. Zrewolucjonizuje operacje medyczne, czy też prace serwisowe w przemyśle. Będzie to świat, w którym najlepsi lekarze i inżynierowie będą mogli szybko i zdalnie naprawiać nas i nasze samochody na całym świecie, a każdy będzie mógł uczyć się malarstwa u swojego ulubionego artysty, mieszkającego po drugiej stronie globu. Mówiąc w skrócie, Internet Umiejętności to proces technologiczny, w którym możemy przekazywać wiedzę, doświadczenia i umiejętności w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem większości naszych zmysłów” – mówi prof. Dohler, który był gościem specjalnym Ericsson Radio Tech Day 2020 w Łodzi, wydarzenia podczas którego zaprezentowano najnowsze technologie dla sieci 5G jakie powstają w Polsce.

Już dzisiaj internet pozwala nam wyjść poza świat obrazu i dźwięku. Nowoczesne technologie mogą odtworzyć zmysł dotyku, poprzez zastosowanie sił i wibracji. Na przykład mogą oszukać naszą skórę, tak aby przedmioty których dotykamy w świecie wirtualnym wydawały się prawdziwe. – „Żeby te doświadczenia były odczuwane przez nas jako rzeczywiste, dane powinny być przesyłane praktycznie w czasie rzeczywistym. Brak opóźnień jest w tym wypadku ważniejszy od dużej przepustowości łącza. Sieć musi być dodatkowo niezawodna i bezpieczna, ponieważ zdalnie będzie wykonywanych wiele zadań krytycznych. Te wszystkie cechy skupia w sobie technologia 5G. Teraz musimy połączyć to z najnowszymi rozwiązaniami z dzieciny robotyki, sztucznej inteligencji oraz kreatywnością ludzką. To będzie początek ery Internetu Umiejętności” – mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Potencjalny globalny wpływ Internetu Umiejętności byłby kluczowy dla sprostania niektórym z największych wyzwań ludzkości. – „Wyjątkowym przykładem jest tegoroczna pandemia COVID-19. Jestem przekonany, że niektóre z podstawowych i częstych operacji manualnych, takich jak rozpylanie środków dezynfekujących, komunikowanie się z pacjentami oraz podstawowe zabiegi medyczne mogłyby być realizowane zdalnie, minimalizując rozmiary epidemii” – mówi prof. Mischa Dohler.

Innym przykładem są rozwiązania dla przemysłu. Wydatki operacyjne (OPEX) są jednymi z największych w wielu branżach. Jedną z głównych przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak dostępności określonych specjalistów „na miejscu”. Internet umiejętności w sieciach 5G pozwoli na dopasowanie konkretnych potrzeb w jednej lokalizacji fizycznej do najlepszych umiejętności w innej lokalizacji. Uszkodzone samochody, samoloty czy statki mogłyby być zatem serwisowane zdalnie, a maszyny przemysłowe kontrolowane i naprawiane. Wszystko to w znacznie bardziej wydajny i skuteczny sposób, dodatkowo znacznie obniżając ślad węglowy.

– „Internet Umiejętności z pomocą sieci 5G stanie się narzędziem służącym do zdalnego przekazywania umiejętności, a tym samym demokratyzacji pracy w taki sam sposób, w jaki Internet demokratyzuje wiedzę” – podsumowuje prof. Dohler.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…