Home Po godzinach Więcej aktywności, mniej stresu

Więcej aktywności, mniej stresu

0
0
1,357

Dane zebrane przez markę podczas pierwszego lockdownu jaki miał miejsce w większości krajów w marcu 2020 roku wykazały, że dzienna liczba kroków spadła aż o 38% w niektórych regionach świata. Było to wynikiem ograniczeń spowodowanych pandemią. Jednak zmniejszenie liczby kroków nie sprawiło, że nasze chęci do bycia aktywnymi zmalały. Dla Polaków najtrudniejszy podczas pierwszego lockdownu okazał się brak możliwości korzystania z obiektów takich jak siłownie, restauracje, kina, teatry – w skali od 1 do 10 ocenili ten problem na 5,9[2]. Jednocześnie co 8 Polak przyznał, że podczas kwarantanny zaczął ćwiczyć. Wynika z tego, że aktywność Polaków nie odstaje od globalny trendów 

i mimo wielu ograniczeń mobilizowaliśmy się do ruchu. Wiele z państw planuje kolejne ograniczenia bądź już wprowadziło twardy lockdown. A jak wygląda sytuacja związana z naszą aktywnością?

Wzrost intensywności treningów

Na całym świecie spada nie tylko liczba kroków, ale także liczba Aktywnych Minut, która zmniejszyła się w każdej grupie wiekowej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast, wprost przeciwnie jest z intensywnością Aktywnych Minut, czyli czasem spędzonym w wyższych strefach tętna podczas ćwiczeń. Okazało się, że intensywność treningów wzrastała od początku pandemii, z wyjątkiem mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat. Dowodem jest zaskakujący przyrost podejmowanych aktywności kardio, które nie wymagają siłowni, takich jak kickboxing, skakanka i jazda na rolkach. Dla wszystkich grup wiekowych ćwiczenia kickboxingu wzrosły średnio o 38,8 procent. W przypadku użytkowników Fitbit w wieku 18-29 lat, prawie trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosła popularność zarówno rolek, jak i jogi. Wzrósł również globalnie czas spędzany na rowerze.  Podejmowanie tego rodzaju aktywności pozwala na ćwiczenia w wyższych strefach tętna – strefie spalania tłuszczu, kardio bądź szczytowej – a jednocześnie pozwala efektywniej wykorzystywać czas i osiągnąć lepszy wynik.

Intensywność treningów wzrosła, ponieważ najprawdopodobniej ćwiczymy więcej we własnych domach lub na zewnątrz ograniczając się do krótkich okresów aktywności typu kardio z wyższym tętnem średnim i szczytowym. Z medycznego punktu widzenia, regularny wysiłek fizyczny jest korzystny dla zdrowia. Zmniejsza on bowiem ryzyko wystąpienia i nasilenie się chorób takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa czy niewydolność serca, będących także czynnikami negatywnego przebiegu COVID-19. Ponadto, regularna aktywność fizyczna wspomaga układ odpornościowy organizmu, ogranicza reakcję zapalną. Co prawda, nie chroni nas to przed samą infekcją, przed którą powinniśmy zabezpieczać się stosując się do zalecanych metod, ale zmniejsza jej objawy i zwiększa szansę na łagodny przebieg. Jako najbezpieczniejsze dla populacji ogólnej wskazane są zwłaszcza treningi umiarkowane, a u osób zdrowych – także intensywne, które pozwalają skrócić czas treningu przy zachowaniu tych samych korzyści prozdrowotnych. – mówi dr Łukasz Małek, kardiolog i kardiolog sportowy, Kierownik Poradni Kardiologii Sportowej w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Ukojenie nerwów w pandemii

Większość aktywności, które zyskały na popularności lub pozostały na tym samym poziomie częstotliwości podejmowania, to takie ćwiczenia, które zwykle kojarzymy z redukcją stresu. Wiadomo już, że ćwiczenia o dużej intensywności zmniejszają stres na poziomie chemicznym – niezależnie od tego, czy stymulują poziom endorfin w mózgu w tzw. „euforia biegacza”, czy też redukują hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol. Podobnie, ćwiczenia świadomości, takie jak medytacja, joga
i pilates, pomagają stymulować serotoninę i endorfiny, jednocześnie zmniejszając te same hormony stresu.

Zespół badawczy Fitbit odkrył, że podczas pandemii COVID-19 aktywności redukujące stres, takie jak medytacja i joga były podejmowane częściej. Ilość podejmowanych medytacji odnotowała średni wzrost aż o 2900% dla wszystkich grup wiekowych pośród użytkowników Fitbit na całym świecie.

Jak urządzenia ubieralne mogą nas wesprzeć w utrzymaniu zdrowego ciała i ducha w czasie pandemii?

Jak pokazują dane, ograniczenia spowodowane pandemią wywołały ogromny globalny wzrost zarówno aktywności zmniejszających stres, jak i aktywności niewymagających siłowni. Niezależnie od tego, czy jest to rosnąca popularność medytacji, czy ponowne zainteresowanie wędrówkami pieszymi w krajach takich jak Szwecja, dane pokazują naszą zdolność do przystosowania się do trudnych warunków, aby znaleźć sposób na dobrą kondycję fizyczną jak i psychiczną.

Urządzenia ubieralne pełnią obecnie funkcję zarówno asystentów-trenerów, jak i kalendarza monitorującego naszą aktywność oraz stopień realizacji zalecanych celów prozdrowotnych. Coraz częściej pozwalają także oceniać wiele różnych parametrów medycznych i analizować oznaki zmęczenia organizmu, monitorować jakość snu oraz dietę. Ich szczególnie dużą zaletą jest jednak możliwość wsparcia naszych działań w kierunku modyfikacji stylu życia i naszych nawyków. Dzięki ciekawym sposobom nagradzania za osiąganie celów w postaci przesyłanych nam komunikatów zwiększają motywację do utrzymania regularnej aktywności lub do jej zwiększania. Dzięki wykorzystaniu tego typu urządzeń jesteśmy w stanie skuteczniej i bezpieczniej planować oraz monitorować aktywność fizyczną i bardziej obiektywnie oceniać osiąganie założonych celów. – przyznaje dr Łukasz Małek.

Marka Fitbit oferuje np.  90-dniowy bezpłatny dostęp do usługi Premium dla nowych użytkowników. Usługa zmotywuje od aktywności fizycznej, zadba o lepszy sen i pomoże w walce ze stresem. Fitbit Premium udoskonala jakość korzystania z urządzeń Fitbit, odblokowując głębszą analizę danych
i bardziej spersonalizowane wskazówki, które łączą w całość aktywność, sen i tętno.

Kluczowe trendy na świecie to:

  1. Rośnie liczba podejmowanych aktywności relaksujących i niewymagających dostępu do siłowni takich jak medytacja, joga, pilates, bieganie czy spacery Na przykład liczba prowadzonych medytacji wzrosła o 2900% na całym świecie.
  2. Liczba Aktywnych Minut[3] spada na całym świecie – jest to spadek w porównaniu
    z czerwcowymi badaniami, kiedy na świecie zaczęto znosić ograniczenia spowodowane pandemią i ludzie powrócili do aktywności. Wtedy badania wykazały, że liczba Aktywnych Minut wzrosła.
  3. Mimo że liczba Aktywnych Minut maleje od czerwca, użytkownicy Fitbit ćwiczą z większą intensywnością dzięki takim aktywnościom jak: bieganie, kickboxing, skakanka i jazda na rolkach.
  4. Liczba kroków na całym świecie spada.
  5. Czas snu wydłuża się – szczególnie w Ameryce Łacińskiej.


[1] Badanie zagregowanych, anonimowych danych użytkowników Fitbit w wieku od 18 do 80 lat z BMI od 15 do 60, wśród dziesiątek milionów użytkowników Fitbit od 1 marca do 30 września 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., z uwzględnieniem liczby kroków, Aktywnych Minut i rodzajów podejmowanych aktywności.

[2] Badanie „Polacy w czasie kwarantanny” zrealizowane przez firmę badawczą Mobile Institute. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1230 internautów. Opinie zebrano metodą CAWI, wykorzystując responsywne ankiety elektroniczne. Dane zostały zebrane na przełomie maja i czerwca 2020 roku.

[3] Aktywne Minuty: Jest to wskaźnik, który obliczany jest na podstawie wieku i tętna spoczynkowego, aby zapewnić bardziej spersonalizowany pomiar postępów podczas dowolnej aktywności generującej wyższe tętno, nie skupiając się wyłącznie na krokach.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wzrost kosztów związanych z wyciekami danych w branży medycznej. Decyzje podejmowane ad hoc mogą być kosztowne

W 2023 r. koszty wycieków danych w branży ochrony zdrowia były o ponad 53% większe niż w 2…