Home Praca zdalna iPhone 3G – smartfon dla biznesu?

iPhone 3G – smartfon dla biznesu?

0
0
144

Na pierwszy rzut oka

iPhone 3G to bez wątpienia jeden z najładniejszych telefonów na rynku. Prosty, ale elegancki design, solidność wykonania i znakomita jakość robią wrażenie od pierwszego kontaktu z telefonem. Mimo nienajmniejszych gabarytów (115,5 x 62,1 mm) iPhone dobrze leży w ręku i jest dosyć cienki (12 mm), dzięki czemu nie będzie nam wypychał kieszeni. Nie powinien też ciążyć – waży 133 gramy.

Wyświetlacz

Duży dotykowy ekran o przekątnej 3,5” i rozdzielczości 320 x 480 px to największa zaleta iPhone’a. To właśnie on jest sercem telefonu i to za jego pomocą obsługujemy wszystkie aplikacje, wprowadzamy dane i przeglądamy nasze zasoby. A wszystko to przy użyciu jednego lub dwóch palców, bez konieczności korzystania z rysika. Pozwala na to przejrzysty oparty na dużych ikonach interfejs użytkownika. Trzeba przyznać, że w większości przypadków (obsługa menu, przeglądanie zdjęć i muzyki, surfowanie w sieci) to rozwiązanie niezwykle wygodne i niezawodne.

Jest jednak pewne ”ale” – i to w kwestii, która nas powinna interesować szczególnie. Chodzi o wprowadzanie tekstu. Jeszcze chyba nikomu nie udało się zaprojektować systemu, dzięki któremu pisanie na komórce byłoby naprawdę łatwe. Cześć producentów stawia na wbudowaną klawiaturę QWERTY, inni na dotykową klawiaturkę obsługiwaną rysikiem. Apple wybrał rozwiązanie łącząca oba powyższe: tekst wprowadzamy za pomocą klawiatury dotykowej obsługiwanej palcami. Także ono nie jest jednak pozbawione wad. Mimo, że pokazujące się na wyświetlaczu klawisze są całkiem duże, często zdarza się wcisnąć nie ten, który planowaliśmy.

Oprogramowanie

iPhone 3G działa w oparciu o system Mac OS X Leopard. Jego ogromną zaletą jest niezwykle łatwa i intuicyjna obsługa. Trzeba także przyznać, że system jest szybki i niezawodny.

Kiepsko za to przedstawia się zestaw aplikacji, które fabrycznie zainstalowane są na naszym iPhone’ie. Nie ma edytora tekstu z prawdziwego zdarzenia (jedynie prosty notatnik), brak arkusza kalkulacyjnego. Dokumenty programów Word, Excel, PowerPoint czy pliki PDF co prawda otworzymy, ale o ich edycji możemy już zapomnieć. Co gorsza iPhone nie daje nam także możliwości ich zapisania w pamięci telefonu.


iPhone 3G jest oczywiście wyposażony także w Kalendarz i Kontakty. Trzeba przyznać, że obydwie aplikacje są intuicyjne i przejrzyste (np. możliwość wyróżniania wpisów w terminarzu za pomocą kolorów), ale na tle konkurencji nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Niewątpliwym plusem iPhone’a jest za to program Safari służący do przeglądania zasobów internetu. Jest on naprawdę wygodny, a oglądanie w nim nawet dużych witryn nie sprawia problemu.

Zaletą iPhone’a jest również obsługa poczty. Telefon pozwala na praktycznie bezproblemowe konfigurowanie poczty. Poza możliwością ręcznego ustawiania skrzynki, możliwe jest również wybranie konkretnego standardu poczty, co zautomatyzuje i przyśpieszy proces konfiguracji. Do wyboru konta Microsoft Exchange, mobileMe, Gmail, Yahoo!Mail i AOL.

Dla prowadzących firmę szczególnie interesująca jest ten pierwszy standard. Dzięki jego obsłudze iPhone bez problemu zsynchronizuje wszystkie parametry i katalogi naszej poczty firmowej. Dodatkowo może zsynchronizować także kalendarz i korporacyjną bazę danych teleadresowych. Dzięki temu wszelkie zmiany w nich dokonywane, natychmiastowo będą aktualizowane również w iPhone’ie.

Oprócz fabrycznie zainstalowanych aplikacji Apple oferuje także całą gamę oprogramowania dostępną poprzez internetowy AppStore. Jego pobranie jest jednak dodatkowo płatne.

Multimedia

iPhone 3G wyposażony jest w aplikację iPod, która pozwala nam na odtwarzanie muzyki i wideo. Co prawda przeglądanie i słuchanie zasobów multimedialnych jest bardzo wygodne, ale nie można już tego powiedzieć o sposobie wgrywania plików na iPhone’a. Bez aplikacji iTunes zainstalowanej na komputerze ani rusz.

Na plus należy zaliczyć za to sprawną współpracę z serwisem YouTube, który jest prawdziwą kopalnią internetowych filmików i klipów. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstw niezbędne jest stałe, szybkie połączenia z siecią.

Powodem do chwały dla twórców iPhone’a nie jest natomiast wbudowany aparat fotograficzny z zaledwie 2-megapikselową matrycą, bez autofokusa i bez możliwości nagrywania wideo. Choć z punktu widzenia klienta biznesowego, nie jest to najistotniejsza cecha telefonu, to na tle konkurentów iPhone 3G wypada pod tym względem po prostu słabo.

Łączność i komunikacja

Jeżeli chodzi o obsługę technologii transmisji danych, oprócz standardowych już dzisiaj GSM, GPRS, EDGE i UMTS iPhone 3G daje nam również dostęp do szybkiego HSDPA i jest wyposażony w modem Wi-Fi.

Wśród wad należy wymienić brak możliwości prowadzenia wideorozmów i obsługi MMS-ów (z sieci można ewentualnie ściągnąć stworzoną przez niezależnych programistów aplikację rozwiązującą ten drugi problem). Trzeba jednak przyznać, że bez dwóch powyższych funkcji można sobie bez problemu poradzić.

O wiele bardziej uciążliwe są wady systemu obsługi SMS-ów: brak możliwości kopiowania i wklejania zwartych w nich informacji, brak możliwości przesyłania dalej SMS-a, brak możliwości usunięcia pojedynczego SMS-a ze skrzynki (można usunąć jedynie całą historię korespondencji z danym numerem) i brak opcji potwierdzenia dostarczenia SMS-a.

Słabą stroną iPhone’a jest też łącze Bluetooth, które pozwala jedynie na transmisję audio. W praktyce oznacza to, że możemy za jego pośrednictwem korzystać z bezprzewodowej słuchawki, ale już np. pliku do innego urządzenia wyposażonego w Bluetooth nie prześlemy.

Wadą iPhone’a dla niektórych może być również brak obsługi wymiennych kart pamięci. Należy jednak podkreślić, że sam telefon jest w stanie przechować naprawdę dużo danych (8 lub 16 GB).

Warto także wspomnieć o tym, że iPhone 3G ma także odbiornik GPS. Niestety nie jest jednak wyposażony w aplikację obsługującą mapy przechowywane w pamięci telefonu i by mógł wskazać naszą lokalizację potrzebna jest stała łączność z siecią.

Bateria

Pisząc o iPhone’ie 3G nie sposób nie zwrócić uwagi jeszcze na jedną istotną kwestię – a mianowicie na jego baterię. Czas pracy akumulatora nie jest najdłuższy, a co gorsza nie ma możliwości jego samodzielnej wymiany. Dla tych, którzy przez długi czas muszą korzystać z telefonu, bez możliwości jego doładowania, może to być nie lada problem.

Podsumowanie

Niestety wydaje się, że iPhone 3G jest raczej modnym gadżetem niż biznesowym smartfonem z prawdziwego zdarzenia. Jego największa zaleta, czyli niezwykła łatwość obsługi, niknie wobec braku licznych funkcji obecnych w innych telefonach. Co prawda w Internecie pojawia się coraz więcej aktualizacji rozwiązujących część tych problemów, wciąż jednak pozostaje kilka kwestii, których nie udało się poprawić (np. kwestia transferu plików przez Bluetooth).

Więcej informacji oraz oferta iPhone 3G

Zalety:

* elegancki, moderny design

* duży dotykowy ekran

* ogromna łatwość obsługi

* wygodna przeglądarka internetowa

* obsługa standardu Microsoft Exchange

* duża pamięć

* HSDPA, UMTS, Wi-Fi

* iPod

Wady:

* brak fabrycznie zainstalowanego oprogramowania biznesowego

* brak możliwości zapisywania plików otrzymanych mailem

* brak MMS

* brak wideorozmów

* wady systemu obsługi SMS

* „niepełnosprawny” Bluetooth

* brak możliwości wymiany baterii

* kiepski aparat, brak możliwości nagrywania wideo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…