Home Bezpieczeństwo Jak często należy wykonywać pełną kopię zapasową?

Jak często należy wykonywać pełną kopię zapasową?

0
0
220

Pełne kopie zapasowe to sprawdzona metoda ochrony przed utratą danych. Jednak tworzenie pełnych kopii zapasowych wymaga najwięcej miejsca na dysku, przepustowości i czasu. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw sensowne jest wykonywanie pełnej kopii zapasowej danych operacyjnych co najmniej raz w tygodniu, a także codzienne wykonywanie kopii przyrostowych lub różnicowych.

W przypadku użytkowników indywidualnych tworzenie pełnych kopii zapasowych może szybko spowodować problemy z pamięcią masową, zwłaszcza jeśli korzystasz z darmowej chmury lub pojedynczego zewnętrznego dysku twardego w podejściu 3-2-1 do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli nie tworzysz wielu nowych danych na swoim komputerze, możesz zainicjować pełną kopię zapasową dopiero po dużej aktualizacji danych na swoim komputerze.

Jak długo należy przechowywać kopie zapasowe?

Z reguły małe i średnie przedsiębiorstwa powinny przechowywać pełne kopie zapasowe systemu przez co najmniej dwa miesiące. Dwumiesięczny okres przechowywania zapewnia możliwość bezpiecznego przywrócenia czystej kopii systemu w razie potrzeby i kontynuowania codziennych operacji bez przeszkód. Można również bezpiecznie odzyskać dane po ataku złośliwego oprogramowania, które przez pewien czas pozostawało niewykryte w systemie.

Użytkownicy indywidualni mogą przechowywać jedną kopię pełnej kopii zapasowej na dysku twardym bez ograniczeń czasowych, jeśli nie potrzebują dodatkowego miejsca.

Dlaczego metoda backupu 3-2-1 jest ważna dla ochrony danych?

Dane to wiedza, a wiedza to potęga. Aby być konkurencyjnym, małe i średnie przedsiębiorstwa muszą zrozumieć kluczową rolę kopii zapasowej 3-2-1 w ochronie danych.

Przechowywanie co najmniej trzech kopii danych jest zazwyczaj wystarczające, aby odzyskać dane z każdego scenariusza awarii, utrzymać optymalne cele odzyskiwania danych i uniknąć pojedynczego punktu awarii.

Strategia tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 zapewnia, że wiele kopii danych może przetrwać różne zagrożenia. Jedna kopia zapasowa przechowywana lokalnie i dwie poza siedzibą firmy pozwalają najskuteczniej złagodzić skutki klęsk żywiołowych, błędów ludzkich i ataków cybernetycznych.

Ponadto posiadanie dwóch dodatkowych kopii na różnych urządzeniach pamięci masowej (np. na dysku twardym w ognioodpornym sejfie i w chmurze) zwiększa szanse, że przynajmniej jedna z kopii zapasowych będzie dostępna do odzyskania w każdym scenariuszu.

Dlaczego ważne jest posiadanie strategii tworzenia kopii zapasowych zarówno poza siedzibą firmy, jak i na miejscu?

Podstawą strategii backupu 3-2-1 jest zagwarantowanie integralności i dostępności danych. Te z kolei mogą zostać zanegowane przez SMB w różnych scenariuszach. Jeśli dojdzie do katastrofy naturalnej lub awarii zasilania, dane produkcyjne znajdujące się w siedzibie firmy (a także lokalne kopie zapasowe) mogą stać się niedostępne.

Jeśli chodzi o przechowywanie danych w chmurze, jeśli cyberatak zdoła przeniknąć do serwera w chmurze, możesz stracić dostęp do swoich danych na zawsze. Dlatego najlepszą praktyką dla małych i średnich przedsiębiorstw jest przestrzeganie zasady tworzenia kopii zapasowych 3-2-1. Przyjrzyjmy się przykładowi.

Załóżmy, że masz trzy kopie swoich danych. Oryginalny zestaw informacji znajduje się w Twoim biurze. Katastrofa niszczy komputery wraz ze znajdującymi się na nich danymi. Druga kopia danych jest zwykle przechowywana w lokalnej pamięci masowej, więc katastrofa prawdopodobnie ją dotknie. Natomiast trzecia kopia jest przechowywana poza siedzibą firmy — zwykle nie jest narażona na skutki katastrofy, więc można bezpiecznie przywrócić z niej dane.

Czy 3-2-1 to najlepsza strategia tworzenia kopii zapasowych?

Zasada 3-2-1 dotycząca tworzenia kopii zapasowych jest kluczową wytyczną od prawie dwóch dekad. Jest to najlepsza praktyka wśród specjalistów ds. bezpieczeństwa informacji i dobra zasada dla użytkowników indywidualnych.

Jednak ogromny wzrost liczby ataków ransomware wymaga wzmocnienia podstawowych zasad strategii tworzenia kopii zapasowych 3-2-1. Są to redundancja, dostęp i odległość geograficzna.

Cyberataki skierowane na całe sieci mogą przechwycić wszystkie znajdujące się w nich dane, w tym kopie zapasowe. Dla małych i średnich firm jest to kluczowa kwestia, ponieważ może wymusić nieokreślony czas przestoju. W takich przypadkach ich kopia poza siedzibą firmy może stać się jedyną kopią, której można użyć do kontynuowania pracy. A jeśli i z nią coś się stanie, to nawet zasada 3-2-1 backupu nie wystarczy, aby uratować dane.

Jakie są inne dobre strategie tworzenia kopii zapasowych?

Wraz z rozwojem cyberprzestępczości zmienia się taktyka zapobiegania utracie danych. Pojawiły się nowoczesne alternatywy dla reguły 3-2-1, aby wzmocnić tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników indywidualnych.

Najbardziej znane strategie to podejście 3-2-1-1-0 i 4-3-2.

Nowoczesne zmiany w strategii backupu 3-2-1

Zasada backupu 3-2-1 jest podstawą nowoczesnych strategii backupu. Poznajmy je poniżej.

Podejście 3-2-1-1-0

Ta metoda ponownie wprowadza pojęcie kopii offline (air-gapped). Może to być albo kopia taśmowa poza siedzibą firmy, jak w pierwotnym założeniu 3-2-1, albo niezmienny magazyn w chmurze (co oznacza, że dane na nim nie mogą być modyfikowane ani zmieniane).

Dodatkowo, „0” w nazwie podejścia oznacza „zero błędów” dla przechowywanych kopii zapasowych. Można to zapewnić poprzez codzienne monitorowanie nośników kopii zapasowych, korygowanie błędów i wykonywanie regularnych testów przywracania.

Podejście 4-3-2

To podejście wymaga czterech kopii danych przechowywanych w trzech lokalizacjach. Pierwsza z nich znajduje się w siedzibie firmy, druga – u dostawcy usług MSP (np. Iron Mountain), a trzecia – u dostawcy usług przechowywania danych w chmurze. W ten sposób dwie lokalizacje znajdują się poza siedzibą firmy, co zapewnia wyższą ochronę danych przed katastrofami i atakami ukierunkowanymi.

Kopia zapasowa 3-2-1 z Acronis

Acronis Cyber Protect oferuje łatwy i niezawodny backup lokalny i w chmurze dla firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą stosować podejście 3-2-1 do tworzenia kopii zapasowych bez wstępnych inwestycji poprzez łatwe w zarządzaniu, kompleksowe rozwiązanie. Co więcej, firmy mogą korzystać z przyjaznego dla budżetu modelu subskrybcyjnego, który zapewnia przewidywaność kosztów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Hisense UXKQ: rewolucja w świecie telewizorów Mini LED

Rynek elektroniki użytkowej przeżywa prawdziwy renesans, dostarczając konsumentom urządzen…