Home Maszyneria Jak drukować oszczędnie nie wychodząc z domu?

Jak drukować oszczędnie nie wychodząc z domu?

0
0
156

Jaka drukarka dla domu?

Liczba modeli urządzeń drukujących dostępnych na rynku może przyprawić o ból głowy. Podczas wyboru sprzętu do domu należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakim potrzebom ma on odpowiadać. Kiedy określi się wymagania jakie ma spełniać dane urządzenie, łatwiej będzie wybrać optymalne rozwiązanie, które nie będzie generować zbędnych kosztów. Osoby, które potrzebują drukować dużą liczbę plików i liczą na wysoką prędkość druku, mogą rozważyć zakup drukarki laserowej. Jest to jednak zazwyczaj urządzenia o dużych rozmiarach i wadze, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej należy zastanowić się czy będzie można wygospodarować dla niego odpowiednie miejsce. Jeżeli domownicy nie planują sporządzania bardzo dużej liczby dokumentów warto pomyśleć nad kompaktową drukarką atramentową, która bez problemu zmieści się na biurku. Osoby, potrzebujące bardziej zaawansowanych funkcji powinny rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które prócz drukarki (która w zależności od potrzeb może być atramentowa lub laserowa) umożliwia kserowanie i skanowanie.

Niezależnie od wybranego urządzenia warto zwrócić uwagę na parametry świadczące o jego wydajności.  Na rynku urządzeń drukujących można znaleźć ciekawe rozwiązania wpisujące się w koncepcję zapewnienia większej wydajności używanego sprzętu. Urządzenia wielofunkcyjne z wygodnym systemem pojemników do samodzielnego napełniania tuszem – z serii InkBenefit Plus, to nowa propozycja od firmy Brother. W połączeniu z opatentowanym systemem samoczyszczącej się głowicy, chroniącym ją przed wysuszeniem, zwiększa niezawodność mechanizmu drukującego i wydajność urządzeń. Użytkownicy domowi powinni również zwrócić uwagę na efektywność druku – w opisywanym rozwiązaniu pojedyncza butelka z czarnym tuszem pozwala na wydruk 6 tysięcy stron, z kolei każda butelka z kolorowym tuszem starcza na 5 tysięcy stron. Wydajne atramenty pozwalają na znaczne obniżenie kosztów drukowania oraz niwelują potrzebę używania niepewnych zamienników. Oryginalne materiały eksploatacyjne wystarczają na znacznie dłuższy czas.

Domowy sposób na drukowanie

Użytkownicy domowi stają się coraz bardziej świadomi kosztów druku. Od wykorzystywanych urządzeń oczekują możliwości drukowania więcej i płacenia mniej. Przy zastosowaniu kilku trików można oszczędzić tusz i papier, co w perspektywie czasu staje się opłacalne.

Przed każdym drukowaniem warto użyć podglądu wydruku. Zdarza się, że koniec tekstu zajmuje kilka słów lub linijkę zdania na kolejnej stronie. Przy pomocy podglądu można uniknąć sytuacji, w której będziemy drukować kolejną stronę tracąc niepotrzebnie papier. Niektóre przeglądarki internetowe posiadają funkcję, która pozwala skurczyć tekst – zmniejszając rozmiar – tak aby zmieścił się na jednej stronie. Używając podglądu w ramach przeglądarki można też wybrać opcję niestandardowego dopasowania tekstu, żeby jeszcze lepiej rozmieścić tekst na arkuszu.

Na jednej stronie można wydrukować także kilka slajdów prezentacji. Drukując w tak sposób można zmieścić więcej informacji na jednej stronie, a przy okazji stworzyć dokument bardziej czytelnym bez potrzeby wertowania stron w poszukiwaniu informacji.

Szczególną uwagę warto zwrócić podczas drukowania treści z Internetu. Klikając przycisk drukuj na danej stronie trzeba liczyć się z tym, że wydrukowany zostanie każdy banner oraz reklamy, które znajdują się na stronie WWW. Co więcej, treści te mogą zostać wydrukowane w sporej liczbie ze względu na zbyt szeroki układ domyślny, który nie mieści się na A4. Nieliczne strony posiadają przycisk do drukowania samej treści – kiedy nie jest on jednak dostępny warto skorzystać z serwisów, dzięki którym wklejając adres strony WWW edytują one wyłącznie interesujące nas treści. Szkice robocze, to z kolei dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują w danej chwili dokumentu wysokiej jakości, ponieważ drukują często dokumenty do szybkiego przeczytania bądź porównania. Warto pamiętać, że popularne edytory tekstu pozwalają na zapis pliku w wydruku roboczym, a same drukarki umożliwiają ustawienie trybu, który pozwoli na oszczędność.

Co mówią naukowcy?

Osoby kupujące drukarkę do domu często mają problem z podjęciem decyzji o tym czy wybrać urządzenie umożliwiające produkcję kolorowych materiałów czy też jedynie czarno-białych. Badania wykazują, że warto zainwestować w systemy druku barwnego. Naukowcy z Uniwersytetu Hertfordshire w Wielkiej Brytanii przeprowadzili testy sprawdzające znaczenie koloru w miejscu pracy. W czasie serii eksperymentów uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i poproszeni o wykonanie złożonych zadań pod presją czasu. Jedna grupa otrzymywała wszystkie materiały wydrukowane w kolorze, a druga – te same dokumenty czarno-białe. Żaden z uczestników nie miał dostępu do drugiego zestawu. Następnie poproszono niezależnie obie grupy, aby oceniły zadania i materiały pod kątem stopnia trudności, łatwości wydobycia informacji i wielu innych kryteriów. Najważniejszy wynik badania brzmi: drukowanie ważnych materiałów w kolorze sprawia wrażenie, że skomplikowane zadanie wydaje się znacznie łatwiejsze. Uczestnicy korzystający z kolorowych materiałów ocenili średnio to samo zadanie jako o około 20 proc. mniej trudne niż grupa kontrolna korzystająca z dokumentów czarno-białych. Również proces odnajdywania znaczących informacji w materiałach był aż o 25 proc. szybszy w grupie z wydrukami kolorowymi. Innym ciekawym rezultatem był fakt, że 18 proc. osób więcej oceniło kolorowe materiały jako bardziej przyjemne do pracy oraz było zdania, że więcej uwagi zostało poświęconej ich przygotowaniu (+28 proc.). Osoby, które chcą wykorzystywać swoje urządzenia do celów naukowych lub zawodowych, powinny zastanowić się nad wyborem urządzenia zapewniającego tworzenie dokumentów w kolorze – za pomocą kolorowych wydruków przyswajanie ważnych informacji może okazać się znacznie łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

87% ich użytkowników smartwatchy przyjęło nowe, zdrowe nawyki

Tylko 50% obywateli Europy twierdzi, że jest zadowolonych ze swojej sprawności fizycznej, …