Home Biznes Jak inwestują fundusze zalążkowe?

Jak inwestują fundusze zalążkowe?

6 min
0
0
58

Zazwyczaj są to projekty w fazie opracowywania pomysłu biznesowego – jeszcze przed założeniem firmy lub dopiero powstałe. Pomysłodawcy, będąc na początku drogi,  zazwyczaj nie są w stanie zapewnić zabezpieczeń finansowych czy też przedstawić historii kredytowej firmy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą właśnie fundusze zalążkowe, które inwestują w nowe pomysły. Fundusz inwestycyjny StartMoney na realizację jednego projektu może przeznaczyć od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

Fundusze zalążkowe oferują kapitał na rozwój przedsięwzięcia biznesowego – inwestują pieniądze w innowacyjne projekty, dzięki czemu biznes może się dynamicznie rozwijać i zwiększać wartość rynkową. Nowe przedsięwzięcia biznesowe są zazwyczaj młodymi i innowacyjnymi projektami, a więc wiąże się z nimi ryzyko, dlatego fundusze zalążkowe są również nazywane funduszami podwyższonego ryzyka. Dzięki dogłębnej ocenie projektu przez Fundusz przed dokonaniem inwestycji, ryzyko to jest minimalizowane a przyjęta strategia wdrożenia najbardziej optymalna dla zapewnienia powodzenia przedsięwzięcia.

Jak fundusze zalążkowe dokonują inwestycji? 

Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney odpowiada: „Głównie poprzez objęcie udziałów w finansowanym przedsięwzięciu w zamian za wniesiony kapitał. Kapitał oferowany przez fundusze kapitału zalążkowego to kapitał długoterminowy, co oznacza że fundusz oczekuje zwrotu zainwestowanego kapitału zazwyczaj w przeciągu 3 do 7 lat. Co bardzo ważne, od zainwestowanego kapitału pomysłodawca nie płaci odsetek, dzięki czemu firma jest w stanie utrzymać płynność finansową”.

Fundusz finansuje również etap przygotowania do inwestycji – czyli wykonanie niezbędnych analiz np. technicznych i ekonomicznych, badań rynku, uregulowanie kwestii prawnych, opracowanie biznes planu – przeprowadzenie wszystkich działań niezbędnych do oceny proponowanego pomysłu i opracowania właściwej strategii wejścia na rynek.

Fundusze zalążkowe, takie jak Fundusz StartMoney, inwestują w pomysły na biznes na wczesnym etapie rozwoju, czyli takie które opracowują nowy produkt lub usługę, lub już sprzedają ten produkt lub usługę na niewielką skalę nie przynosząc jeszcze zysków, ale rokują szybki rozwój.

Na inwestycję nawet kilka milionów złotych

Celem działającego od półtora roku funduszu StartMoney  jest wspieranie osób posiadających pomysł na biznes, przedsiębiorców, wynalazców, naukowców, studentów – słowem wszystkich, którzy chcą prężnie rozwijać własną firmę. Na realizację jednego projektu Fundusz może przeznaczyć do 200 tys. euro, jednak w zależności od rodzaju przedsięwzięcia istnieje także możliwość uzyskania znacznie większego wsparcia, nawet do kilku milionów złotych.

Sprawdź czy jesteś idealnym pomysłodawcą

Aby nawiązać współpracę z Funduszem StartMoney wystarczy wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie www.startmoney.pl i przesłać je na adres fundusz@startmoney.pl. Zgłoszenia przyjmowane są w trybie ciągłym, czyli wszystkie są na bieżąco analizowane. W przypadku zainteresowania pomysłem jest realna możliwość podjęcia decyzji o podpisaniu umowy inwestycyjnej nawet w czasie do kilku tygodni.

Fundusz zalążkowy StartMoney został utworzony w ramach projektu „Akcelerator Technologii Uniwersytetu Łódzkiego Venture – ATUŁ Venture”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…