Home Bezpieczeństwo Jak przygotować smartfona do sprzedaży lub naprawy? O tych rzeczach musisz pamiętać

Jak przygotować smartfona do sprzedaży lub naprawy? O tych rzeczach musisz pamiętać

0
0
94
Ponad 70 proc. z nas jest skłonna sprzedać swój poprzedni smartfon. Badania pokazują jednak, że ostatecznie robi to tylko 14 proc. osób. Trzymamy sprzęt w domach, m.in. dlatego, że nie wiemy, w jaki sposób odpowiednio przygotować go do sprzedaży lub naprawy, a także, gdzie się z nim udać. Czas by rozwiać wszystkie wątpliwości i dać smartfonom drugie życie. Jak więc usunąć dane, by te nie wpadły w niepowołane ręce? Kiedy można je odzyskać? Na te i inne pytania odpowiada ekspert iMad, autoryzowanego serwisu marki Apple.
Dane rynkowe jasno pokazują, że nie zawsze ufamy punktom, które skupują sprzęt elektroniczny. 41 proc. osób boi się, że dane z ich urządzenia nie zostaną poprawnie i trwale usunięte. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób właściwie zabezpieczyć dane przed sprzedażą sprzętu lub jego przekazaniem w nowe ręce.

Zanim sprzedasz urządzenie – usuń dane

Zazwyczaj, aby usunąć dane, wystarczy w smartfonie wybrać opcję „wyzeruj iPhone’a” (w przypadku iOS) lub „Przywróć ustawienia fabryczne/zresetuj ustawienia” (w Androidzie). Taki reset pozwala na skasowanie wszystkich plików i dokumentów, które znajdowały się na smartfonie. Można skorzystać z takiego rozwiązania nie tylko podczas sprzedaży urządzenia, ale także w przypadku zainfekowania sprzętu przez złośliwe oprogramowanie lub wystąpienia problemów z ustawieniami systemowymi.

Przed naprawą sprzętu – zrób kopię zapasową danych

Wykonując diagnostykę i naprawy, serwisy autoryzowane zawsze działają zgodnie z wytycznymi producentów. Konieczność przywrócenia sprzętu do ustawień fabrycznych również zależy od tych procedur. W urządzeniach Apple przy naprawach ekspresowych, które serwis wykonuje od ręki w godzinę, przywrócenie ustawień fabrycznych nie jest koniecznie.
– W takich sytuacjach ponowne instalowanie aplikacji i konfigurowanie ustawień zajęłoby więcej czasu niż sam pobyt smartfona w serwisie. Jednocześnie, gdy telefon jest zablokowany kodem, pracownik w żaden sposób nie jest w stanie złamać zabezpieczenia, więc klient może być spokojny o zawartość swojego urządzenia. Autoryzowane serwisy Apple zapewniają pełne bezpieczeństwo – wyjaśnia Mateusz Kukla, ekspert iMad.
W przypadku urządzeń z systemem Android przywrócenie ustawień fabrycznych jest zwykle konieczne dla przeprowadzenia testów diagnostycznych urządzenia. W takiej sytuacji dane są trwale usuwane. Bez względu na to, z urządzenia jakiego producenta korzystamy, jeśli mamy problem, aby samodzielnie zgrać potrzebne kontakty, wiadomości czy zdjęcia – warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
  • Jeśli przeszkodą w zgraniu danych jest niesprawny wyświetlacz – w urządzeniach Apple serwis podłącza sprawny komponent. W ten sposób może wprowadzić kod blokady (bez odblokowania nie ma możliwości zgrania danych na komputer). Jeśli nie działa łączność z komputerem – dane trzeba zgrać do chmury lub w inne miejsce – bezprzewodowo
  • Gdyby na urządzeniu z jakiegoś powodu pozostały dane – korzystając z usług punktów autoryzowanych – możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo.
  • Jeśli podczas naprawy wymieniamy nośnik danych lub cały smartfon, a urządzenie uruchamia się – przywracamy ustawienia fabryczne. W innej sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości w serwisie, wadliwe podzespoły wysyłamy do magazynu producenta, gdzie są formatowane i niszczone.
  • Aby nie martwić się o zgrywanie danych przed sprzedażą lub naprawą urządzenianależy zadbać o prawidłowy backup, czyli wykonywanie kopii zapasowej.
  • W przypadku iPhone’ów, dzięki włączonej funkcji Backup w iCloud, kopia zapasowa jest automatycznie przesłana do iCloud, gdy urządzenie jest podłączone do zasilania i sieci Wi-Fi. Warto również zawsze mieć włączone zabezpieczenia blokadę ekranu i hasło systemowe w iPhone oraz szyfrowanie danych FileVault w urządzeniach Mac.

Sprzedaż w serwisie – bezpieczeństwo gwarantowane

Gdzie sprzedać smartfon, by nie martwić się o bezpieczeństwo danych? Warto znaleźć autoryzowany serwis, który zajmuje się skupem urządzeń. Gwarantuje on bezpieczeństwo danych, gdyż jest ono traktowane priorytetowo. A jak go znaleźć? Najlepszym wyznacznikiem są opinie użytkowników, a także renoma danego salonu.
– W iMad, na życzenie klienta serwisant może wykonać kopię zapasową danych i przesłać je do chmury. Jeśli dane nie zostały usunięte przez klienta, pracownik wraz z klientem przechodzi przez proces wylogowania i czyszczenia sprzętu. Gdy na ekranie pojawia się wiadomość o konfiguracji, możemy mieć pewność, że na telefonie nie znajdują się już żadne pliki osobiste. Użytkownik otrzymuje też dokumenty potwierdzające transakcję mówi Mateusz Kukla.
Decydując się na sprzedaż lub naprawę swojego starego smartfona, warto wybrać miejsce gwarantujące bezpieczeństwo. W autoryzowanym serwisie można mieć pewność, że proces usunięcia danych przebiegnie poprawnie i żadne pliki bądź hasła nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polska platforma business intelligence nagrodzona w Dolinie Krzemowej

Platforma Scramjet Cloud, oparta na infrastrukturze OVHcloud, została uhonorowana nagrodą …