Home Maszyneria Jak rozpoznać podrobione materiały eksploatacyjne do drukarek?

Jak rozpoznać podrobione materiały eksploatacyjne do drukarek?

0
0
200

Co rozumiemy przez „fałszywe”, czy też bardziej formalnie, „podrobione” wkłady do drukarek? Są to przygotowane od podstaw, napełnione lub regenerowane wkłady, najczęściej niskiej jakości, a jednocześnie naruszające markę i znaki towarowe producenta. Oznakowane i opakowane w sposób, który może wprowadzać klienta w błąd, sugerując, że ma on do czynienia z nowym produktem, np. HP. Podrobione produkty mają też duży wpływ na międzynarodowy handel, organizacja Imaging Supplies Coalition szacuje, że w skutek fałszerstw globalna branża materiałów eksploatacyjnych do drukarek traci 3 miliardy dolarów każdego roku.

Nie da się odtworzyć jakości oryginalnego wkładu

Wkład to nie tylko plastikowy pojemnik na toner. Jest projektowany pod kątem określonych specyfikacji w zakresie prędkości druku, śladu węglowego, charakterystyki nanoszenia tonera, schematu nagrzewania, warunków eksploatacji oraz przewidzianego typu papieru. HP ma bardzo wysokie standardy dla wszystkich swoich produktów, łącznie z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Oryginalne kartridże i tonery są zupełnie nowe, nie napełnia się ich ponownie i nie regeneruje, a sprzedawane są w nieotwartym opakowaniu wysokiej jakości.

HP we współpracy z organami ścigania identyfikuje i konfiskuje fałszywe produkty. Zasadniczo podróbki wyglądają tak samo, jak markowe produkty. Jednak należy wiedzieć, że nawet najlepiej podrobiony wkład jest bezużyteczny dla użytkownika i jego drukarki. Nie da się bowiem odtworzyć jakości i wydajności oryginału.

Niezależna firma badawcza Market Strategies International przeprowadziła w 2018 roku badanie na grupie 150 partnerów HP ServiceOne składającej się z serwisantów lub kierowników działów serwisowych mających co najmniej 6 miesięcy doświadczenia w serwisowaniu kolorowych lub monochromatycznych drukarek HP LaserJet. 95% serwisantów drukarek przyznaje, że używanie oryginalnych wkładów HP jest ważnym lub podstawowym czynnikiem pozwalającym zmniejszyć liczbę wezwań do drukarek HP LaserJet. 1 na 5 awarii była konsekwencją zastosowania nieoryginalnych wkładów, co przyczyniło się do uszkodzenia drukarki i konieczności jej czyszczenia, naprawy lub wymiany.[1]

Biorąc pod uwagę całkowite koszty druku, koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych to tylko „wierzchołek góry lodowej”. Patrząc z szerszej perspektywy, jeśli używamy zamienniki, powinniśmy brać pod uwagę także inne, mniej oczywiste i mniej widoczne koszty –  skrócenie żywotności urządzenia, konieczność częstszej wymiany niektórych elementów np. fuserów czy maintenance kitów, zmniejszenie produktywności i przestoje w procesach przedsiębiorstwa. Przekłada się to również na konieczność wykonania dodatkowej pracy związanej z zarządzaniem naprawami, ponownym drukowaniem stron, niezadawalającą jakość i wymiany materiału, zmarnowanego papieru itd. – ostrzega Grzegorz Konik, Supplies Category & Sales manager, HP Inc Polska. Wiele osób sądzi, że korzystanie z zamienników oznacza redukcję kosztów, ale badania pokazują, że to oryginalne materiały są bardziej wydajne i pozwalają wykonywać wydruki najwyższej jakości, których nie trzeba powtarzać, żeby uzyskać oczekiwany efekt. Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za używaniem materiałów OEM jest fakt, że oryginalne materiały eksploatacyjne HP zostały opracowane z uwzględnieniem potrzeb ochrony środowiska. HP ogranicza wykorzystanie zasobów i papieru podczas drukowania. Po zakończeniu eksploatacji wkład można szybko i bezpłatnie przekazać do recyklingu – dodaje.

Jak rozpoznać czy wkłady są oryginalne, czy nie?

  • Etykieta zabezpieczająca – Sprawdzając kartridże czy tonery pod kątem ewentualnego fałszerstwa, warto zawsze uważnie obejrzeć etykietę zabezpieczającą. Etykiety te są stosowane przez wszystkich producentów wkładów na całym świecie i oferują dobrą okazję do rozpoznania potencjalnej podróbki.
  •  Opakowanie – Oryginalne wkłady do drukarek zawsze dostarczane są 
  • w pudełkach i opakowaniach wysokiej jakości. Producenci tacy jak HP nie zezwalają na sprzedaż produktów w opakowaniach uszkodzonych lub niskiej jakości.
  • Wkłady – Oryginalne wkłady zawsze sprzedaje się nieużywane. Na obudowie nie powinno być uszkodzeń, wycieków atramentu, tonerowego pyłu ani żadnych innych oznak, że wkład był poprzednio używany. Wszystkie paski zabezpieczające powinny być całe i zgodne z tymi, które znajdują się na oryginalnych produktach.
  • Źródło – Skąd pochodzą produkty? Producenci sprzedają materiały eksploatacyjne tylko przez autoryzowane kanały. Aby uniknąć podróbek, nie należy korzystać z podejrzanych ofert sprzedaży i nie kupować produktów na niepewnych aukcjach internetowych.
  • Wydajność – Podrobione wkłady, także legalne zamienniki często przestają działać zaraz po zainstalowaniu w drukarce – awaryjność takich wkładów jest niezwykle wysoka. Specjalne oprogramowanie w niektórych drukarkach alarmuje użytkownika, że zainstalowano nieoryginalny wkład.
  • Cena – Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, żeby była prawdziwa, to prawdopodobnie tak właśnie jest. Klient często dają się skusić obniżoną ceną, ale może to oznaczać, że wkłady pochodzą z niepewnego źródła.


[1] Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez Market Strategies International na zlecenie HP. Wyniki oparte na 223 ankietach wypełnionych przez partnerów HP ServiceOne mających co najmniej 6 miesięcy doświadczenia w serwisowaniu monochromatycznych i/lub kolorowych drukarek LaserJet HP z oryginalnymi tonerami HP oraz tonerami innych marek zastosowanych w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Badanie przeprowadzone w 27 krajach: UK, IE, FR, DE, IT, LU, AT, CH, BE, PT, ES, NL, SE, RU, UA, PL, HU, CZ, HR, RO, ZA, SA, AE, EG, MA, QA i TR. Szczegóły: https://www.marketstrategies.com/hp/EMEA-Technician2018.pdf

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pierwszy na świecie benchmark dużych modeli językowych AI. Wiesz, co wybrać!

Salesforce wprowadził pierwszy na świecie benchmark LLM, który ma pomóc firmom w ocenie sz…