Home Maszyneria Jak szybko naładować smartfon?

Jak szybko naładować smartfon?

0
0
4,642
wzornictwo
wydajność
niezawodność
cena
Podsumowanie
Dzięki technologii Power Delivery 3.0 ładowarka Aukey naładuje Twój sprzęt trzy razy szybciej, niż miałoby to miejsce, gdybyś użył pierwszej lepszej, czyli zwykłej ładowarki. Zdecydowanie godna polecenia.
91 %

Czasy gdy wszystkie ładowarki do telefonów były pod względem użytkowym identyczne i równie ślamazarnie ładowały, przeszły do historii. Dziś – wraz z rosnącą wydajnością smartfonów  i pojemnością akumulatorów – dobra ładowarka ma olbrzymie znaczenie.

Dotyczy to zwłaszcza użytkowników urządzeń spod znaku Apple, do których dołączana jest ładowarka o żenująco małej mocy – 5W. W efekcie pełne ładowanie  zajmuje wiele godzin.

Dobra wiadomość – ​​z odpowiednią szybką ładowarką możesz w pełni naładować swój sprzęt w mniej niż połowę czasu, do którego jesteś przyzwyczajony. Oto, co musisz wiedzieć.

Czy Twój smartfon obsługuje szybkie ładowanie?

iPhone’y od dawna wspierały szybsze ładowanie za pomocą ładowarki do iPada o mocy 12 W. Wraz z pojawieniem się iPhone’a 8 w 2017 roku, Apple wprowadziło szybkie ładowanie  – Power Delivery (PD). Niestety jeśli chcesz korzystać z nowej technologii, musisz korzystać z 18 W ładowarki do iPada, lub poszukać alternatywy na rynku.

Podstawy szybkiego ładowania

Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, kupując szybką ładowarkę. Przede wszystkim – nie każda ładowarka obsługuje technologię Power Delivery. Po drugie niezbędny jest również port USB-C, który gwarantuje największą szybkość ładowania.

Ponieważ wszystkie modele iPhone’a oprócz najnowszych są dostarczane z kablem USB-A-to-Lightning, musisz zainwestować w dobry kabel USB-C-do-Lightning. Warto przy tym postawić na autoryzowaną przez Apple markę, gdyż użycie kabla „no name” może mieć opłakane skutki.

Warto również ocenić swoje potrzeby. Czy często ładujesz wiele urządzeń jednocześnie? Jeśli tak, prawdopodobnie warto kupić ładowarkę z kilkoma portami.

W przypadku wielu portów należy sprawdzić całkowitą moc wyjściową ładowarki, a także moc wyjściową każdego portu. Uważaj na słabe porty, które prowadzą do dłuższych czasów ładowania.

Aukey – marka warta zachodu

Aukey to marka, która stosunkowo niedawno weszła na nasz rynek, od początku oferując wysokiej jakości akcesoria. Do nas trafiła ładowarka Aukey Swift 20W II, która umożliwi Ci bardzo szybkie ładowanie jednego lub dwóch urządzeń w tym samym czasie. Posiada dwa porty USB-C z technologią Power Delivery 3.0. Dodatkowo została wyposażona w szereg zabezpieczeń, które zapewniają ochronę ładowanym urządzeniom. Dzięki niewielkim wymiarom i bardzo umiarkowanej wadze z łatwością zabierzesz ją ze sobą do biura, w delegację czy na urlop. Nie musisz obawiać się też o jakość – producent użył do produkcji tego modelu najwyższej jakości, bardzo solidnych i odpornych materiałów.

Kompaktowa konstrukcja i duże możliwości 

Wymiary szybkiej ładowarki  wynoszą tylko 4.4 x 4.5 x 2.8 cm, a jej waga – zaledwie 77 gramów. Warto jednak zwrócić też uwagę na sam design – jest minimalistycznie i z klasą, zaś tworzywo jest bardzo przyjemne w dotyku. Do wyboru są również 2 wersje kolorystyczne – czarna i biała. Jest na tyle niewielka, że szybko przyzwyczaisz się do tego, by zawsze mieć ją przy sobie. Solidne materiały sprawiają, że jest ona również bardzo odporna. Ładowarka oferowana jest w estetycznym pudełku, niestety jednak nie znajdziemy w opakowaniu kabla. Jest to o tyle zrozumiałe, że możliwe jest podłączenie urządzeń w różnych standardach złączy.

Jak błyskawica

Co byś powiedział na to, że swojego iPhone’a możesz naładować od 0 do aż 59% w zaledwie pół godziny? Niemożliwe? A jednak! Producent to obiecuje, a my sprawdzamy!

Ponieważ współczesne smartfony potrafią komunikować się z ładowarką i sterować pobieranym prądem, efektywny pomiar możliwy jest gdy urządzenie jest częściowo rozładowane. W końcowej fazie ładowania napięcie i natężenie prądu jest ograniczane i różnice pomiędzy ładowarkami są mniejsze. Nasz test przeprowadziliśmy wykorzystując iPhone 11 i iPada Pro. W obu przypadkach akumulator był naładowany w ok. 40%.

Oto wynik testu:

Jak łatwo się domyśleć wariant A to ładowarka Aukey, zaś wariant B to klasyczna ładowarka. Jak widać różnica jest gigantyczna! Przekłada się to oczywiście na szybkość ładowania – wspomniane 30 minut nie jest pustym słowem!

Wypada dodać, że w porównaniu do ładowarki GreenCell (30W!) wypada również bardzo dobrze oferując lepszą wydajność, przy dużo mniejszych gabarytach.

 

 

Tym razem Aukey to ładowarka B – jak widać wypadła lepiej niż GreenCell! Wypada dodać, że test był przeprowadzony przy poziomie naładowania akumulatora >55%, co wpłynęło na moc i szybkość ładowania.

Dzięki technologii Power Delivery 3.0 inne swoje urządzenia również naładujesz nią trzy razy szybciej, niż miałoby to miejsce, gdybyś użył pierwszej lepszej, czyli zwykłej ładowarki. Jak sam widzisz, ten model do zwykłych nie należy. On po prostu może więcej.

Bezproblemowa współpraca z większością urządzeń 

Wyposażona w dwa porty USB-C ładowarka sieciowa doskonale współpracuje z większością urządzeń przenośnych poniżej 20 W. Jest kompatybilna m.in. z  iPhone 12 do iPhone 8 Series, MagSafe Duo, Samsung Galaxy, Switch, a także z iPad Pro.

Warto podkreślić, że ładowarka sieciowa Aukey wyposażona została w trzy różne zabezpieczenia: przed przegrzaniem, przed nadmiernym prądem, oraz przed przeładowaniem. Rozwiązania te zapewniają bezpieczeństwo wszystkim ładowanym za jej pomocą urządzeniom, dbając przy okazji o wydłużenie żywotności ich baterii.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…