Home Analizy Jak wyglądał 2018 rok w IT?

Jak wyglądał 2018 rok w IT?

0
0
151

Cyberbezpieczeństwo – wzrost liczby ataków i wycieków danych

Zgodnie z przewidywaniami, rok 2018 upłynął pod znakiem cyberbezpieczeństwa. Organizacje, zarówno te mniejsze, jak i prawdziwi giganci, coraz częściej padały ofiarami ataków hakerskich oraz awarii. Według Breach Level Index w 2018 r. stracono lub skradziono ponad 6,7 mld rekordów.
Oznacza to wzrost o 72 proc. względem ubiegłego roku. W wyniku działań hakerów lub błędów firm w niepowołane ręce każdej sekundy mogło trafiać aż 214 rekordów! Media regularnie informowały o spektakularnych wyciekach danych, warto wspomnieć w tym kontekście chociażby aferę Cambridge Analytica, w ramach której dane 90 mln użytkowników Facebooka dostały się w niepowołane ręce. Do innych głośnych naruszeń cyberbezpieczeństwa należał m.in. wyciek danych kart kredytowych 380 tys. pasażerów linii British Airways, a także utrata 500 mln rekordów zawierających informacje o klientach sieci hoteli Mariott. Niestety ten trend nie ominął także Polski, gdzie w ramach ataku na serwis morele.net wyciekły dane 2 mln użytkowników. O ile liczba ataków hakerskich rośnie, to najsłabszym ogniwem nadal pozostaje człowiek. Badania Gartnera wskazują, że do 48 proc. wycieków danych doszło w wyniku nieodpowiedzialności lub lekkomyślności pracowników[1]. Pozytywnie należy jednak ocenić świadomość cyberzagrożeń wśród pracodawców – ponad 4/5 z nich zamierza w tym roku przeprowadzić szkolenie dotyczące tej kwestii wśród swoich pracowników[2].

RODO – bodziec dla poprawy bezpieczeństwa infrastruktury IT

Dla większości firm działających w Europie rok 2018 upłynął pod znakiem dostosowania procedur przechowywania i przetwarzania danych użytkowników do wymogów RODO. Ryzyko kary w wysokości nawet 20 mln euro lub 4 proc. rocznych przychodów spowodowało, że firmy bardzo poważnie przyjrzały się przechowywanym przez nie informacjom, a skrzynki użytkowników zalały maile z prośbami o zgodę na przechowywanie danych. Według badań miesięcznika Computerworld, i zgodnie z naszymi prognozami, RODO było bodźcem do usprawnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej dla aż 87 proc. polskich przedsiębiorców, między innymi poprzez migrację do chmury[3]. Statystyki te
z pewnością będą rosnąć, kiedy Urząd Ochrony Danych Osobowych nałoży pierwsze grzywny.

Internet of Things – coraz tańszy i dostępny

Internet Rzeczy to kolejny z trendów, który wskazaliśmy jako rozwijający się w 2018 roku. Obecnie jego wartość szacowana jest na 1,5 biliona dolarów i może się ona podwoić w przeciągu dwóch lat. Co więcej, produkty działające w ramach tej technologii stają się coraz tańsze, czego przykładem są chociażby inteligentne głośniki – obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów IoT. Obecnie ten gadżet można kupić już średnio za ok. 170 PLN, co czyni go przystępnym dla użytkowników[4]. Agencja badawcza Strategy Analytics podaje, że w 2018 r. sprzedano 86 mln tych urządzeń[5]. W samym czwartym kwartale konsumenci kupili 38,5 mln inteligentnych głośników, co przewyższa wynik za cały 2017 rok. Prawdziwy boom Internet Rzeczy będzie przeżywał jednak dopiero w 2020 wraz z upowszechnianiem się technologii 5G, która pozwoli temu sektorowi na prawdziwy rozkwit możliwości.

Big Data as a Service – stały wzrost popularności, niestety nie w Polsce

Ostatnia z naszych prognoz dotyczyła dalszego rozwoju technologii Big Data as a Service. Tempo wzrostu tego obszaru IT na świecie to ok. 30 proc. rocznie i coraz więcej firm korzysta z przetwarzania danych w chmurze. Niestety w Polsce firmy korzystające z tej technologii nadal są rzadkością. Jak podaje PwC jedynie 17 proc. przedsiębiorstw planuje korzystać w przyszłości z Big Data, a aż 58 proc. na chwilę obecną wyklucza taką możliwość. Prawdopodobnie wraz z dalszym upowszechnianiem się chmury nasz kraj będzie podążał za globalnymi trendami rozwoju BDaaS.

Wypowiedzi udziela: Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud[1]Gartner, Small Business Trends: Cyber Security Statistics Number Small Business Need to Know.

[2]Xopero Software, Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019

[3] https://www.computerworld.pl/news/RODO-i-wzrost-zagrozen-wymuszaja-porzadki-w-obszarze-bezpieczenstwa-IT,411484.html

[4] Deloitte, Smart speakers: Growth at a discount

[5] IDC, State Of The IoT 2018: Number Of IoT Devices Now At 7b – Market Accelerating. IoT Analytics

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…