Home Bezpieczeństwo Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w smartfonie?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w smartfonie?

4 min
0
0
135

Według analityków IDC w 2011 roku sprzedane zostaną 472 mln smartfonów. Era komputerów osobistych nieuchronnie zmierza ku końcowi ustępując miejsca małym i poręcznym urządzeniom mobilnym, dlatego tak ważne jest, by wybrać stabilny system operacyjny, do którego użytkownik na pełne zaufanie. Szeroki wachlarz aplikacji i programów stanowi doskonałe uzupełnienie systemowych zabezpieczeń, które skutecznie chronią każdy smartfon przed dostępem do danych przez osoby trzecie.

Istnieją dodatkowe aplikacje dla Symbiana, które dodatkowo zabezpieczają dane w telefonie. Jedną z nich jest aplikacja Anti-Theft stworzona przez znanego producenta oprogramowania antywirusowego – firmę F-Secure. Aplikacja oferuje zestaw narzędzi przydatnych w sytuacji zgubienia lub kradzieży smartfona. Dzięki niej właściciel urządzenia może zdalnie zablokować telefon za pomocą kodu, wyczyścić jego pamięć, a także uruchomić system powiadomień, który będzie wysyłał informacje o zmianach karty SIM i położeniu zagubionego telefonu na zaufany numer. Właściciel ma ponadto możliwość monitorowania utraconego telefonu za pośrednictwem strony internetowej, na której tworzy swój własny profil użytkownika (usługa F-Secure). Warto wspomnieć, że Anti-Theft jest bezpłatną częścią pełnego pakietu Mobile Security. Po wykupieniu licencji użytkownicy telefonów z Symbianem zyskują dostęp do komórkowego programu antywirusowego. W jego skład wchodzi zapora sieciowa, która umożliwia użytkownikowi blokowanie niechcianych aplikacji, ochrona przeglądanych serwisów identyfikująca niebezpieczne strony www i pozwalająca uniknąć ataku złośliwego oprogramowania.

ABW na Symbianie

O tym, jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa prowadzonych rozmów oraz przesyłanych treści wie najlepiej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  Z myślą o ochronie najważniejszych osób w kraju ABW stworzyła Sieć Łączności Rządowej – system zapewniający ochronę rozmów oraz danych przesyłanych za pomocą telefonów*. System ten może objąć łącznie nawet 3 000 użytkowników telefonów oraz 500 użytkowników laptopów. W ramach SŁR Agencja wyposażyła prezydenta, premiera, wicepremierów, ministrów i wielu innych funkcjonariuszy państwowych w smartfony Nokia. Urządzenia oparte na systemie operacyjnym Symbian gwarantują prowadzenie swobodnych rozmów bez obawy o rejestrację lub podsłuch połączeń przez osoby trzecie.

*) Źródło: TVP.info, http://tvp.info/informacje/polska/abw-system-catel-juz-dziala/4872199

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dostęp do Internetu mobilnego w Polsce jest coraz droższy 

Czwarta edycja dorocznego badania Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. …