Home Biznes Jakie zawody funkcjonują w świecie IT?

Jakie zawody funkcjonują w świecie IT?

0
0
44

Dla branży IT kluczowe są role związane z umiejętnością programowania – to jasne. Aby jednak organizacje technologiczne mogły funkcjonować realizując złożone zadania, wdrażać najnowsze rozwiązania cyfrowe i prowadzić wymagające projekty dla klientów, muszą mieć w swoich strukturach bardzo szeroki zakres wyspecjalizowanych ról, m.in. związanych z zarządzaniem projektami.

W miarę dojrzewania rynku pracy w branży technologicznej, ewoluują także potrzeby zespołów, stają się one bardziej zróżnicowane, a problemy, przed którymi stoją firmy technologiczne są coraz bardziej złożone i pełne niuansów. Te wyzwania wymagają od organizacji szerokiego zasobu kompetencji, a co za tym idzie – poszerza się zakres ról skoncentrowanych wokół technologii i nawet jeśli są one związane z programowaniem, to są bardzo różnorodne– poniżej kilka przykładów na to, jak rozmaite drogi można obrać, realizując karierę w IT.

Kluczem do sukcesu w łączeniu biznesu i IT jest dialog, transparentność oraz dobre zrozumienie problemu, który próbujemy rozwiązać korzystając z pomocy technologii. Jak wskazują badania, na rynku pracy IT w ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów nietechnicznych – dla przykładu, liczba ofert pracy na stanowiska związane z zarządzaniem projektami, wzrosła o 315 proc. rok do roku w latach 2020-2021.[1] I choć pensje dla większości stanowisk skoncentrowanych wokół technologii stale rosną, to w ostatnich latach największy skok w poziomie wynagrodzeń można było zaobserwować właśnie na tych stanowiskach, które nie mają związku z kodowaniem – o 25 proc. wzrosły widełki dolne i górne na stanowiskach związanych z UX, a o 27 proc. w rolach związanych z project managementem.

Project management – zawód przyszłości?

 Manager projektu to osoba, która musi reprezentować holistyczne podejście do rozwoju zawodowego. Osoby specjalizujące się w tym zakresie, niezależnie od branży, muszą być doskonale zorganizowane, a dodatkowo mieć umiejętności managerskie, pozwalające na prowadzenie zespołu. W branży IT project manager  to ktoś, kto cechuje się głęboką wiedzą merytoryczną połączoną z umiejętnością szybkiego reagowania na zmiany i problemy, pozwalając tym samym na sprawną realizację prowadzonych projektów. Dobra komunikacja i umiejętności liderskie project managera w branży technologicznej są kluczowe. Taka osoba pracuje na ogół z zespołami mającymi bardzo wysoki poziom wiedzy technicznej i z jednej strony musi zrozumieć swój zespół, a z drugiej – potrafić opowiedzieć o jego pracy językiem zrozumiałym dla pracowników spoza zespołu. Wg danych Project Management Institute, do 2027 r. pracodawcy na świecie będą potrzebować prawie 88 mln osób na stanowiskach związanych z projektami. Globalne zapotrzebowanie na kierowników projektów rośnie i z pewnością jest to segment rynku, któremu warto się przyglądać.

Analityk biznesowy – katalizator zmian

Świat rozwija się coraz szybciej, rewolucja technologiczna postępuje, a biznes musi być gotowy na stałe i dynamiczne zmiany. Umiejętność wykorzystania istniejących możliwości technologicznych do osiągnięcia założonych celów biznesowych to zadanie, w którym pomóc może właśnie analityk biznesowy. Będąc katalizatorem zmian, taka osoba musi być zdolna do rozwiązywania problemów, doskonale rozumieć zasady funkcjonowania organizacji i potrafić stworzyć rozwiązania pozwalające na wsparcie biznesu przy użyciu technologii, korzystając z szerokiego zakresu umiejętności i technik analizy biznesowej. Taki ekspert powinien być wizjonerem, potrafić wyobrazić sobie ścieżkę prowadzącą do zupełnie innej przyszłości. Do 2022 r. 85 proc. firm przyjmie analitykę big data podmiotów zewnętrznych i klientów, co oznacza, że rola analityka będzie się zmieniać i wzrastać wraz z ewolucją rynku. Dziś obserwujemy to także w Polsce: na wybranych uczelniach w kraju pojawia się kierunek „analityk biznesowy”.

Różne oblicza programowania

Mimo wielotorowego rozwoju branży IT, nie spada oczywiście zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w programowaniu– tu wzrostowy trend, który obserwujemy od lat, w czasie pandemii dodatkowo nabrał tempa, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na usługi cyfrowe. Tym razem przyspieszenie było bezprecedensowe, a liczba ofert w ub. roku była aż 2-3 razy większa niż w analogicznym okresie 2020 roku. Eksperci prognozują, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie również w tym roku.[2] W związku z dużymi niedoborami pracowników (tzw. „talent gap”), coraz popularniejszymi zjawiskami stają się reskilling i upskilling – w 2021 roku aż 56% firm wyszkoliło pracowników pod kątem wyższych stanowisk, a 38% przekwalifikowało pracowników pod kątem innych ról.[3]

  • W pracy tej branży najbardziej cenię to, że mogę nieustannie rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych technologii. Obecnie razem z zespołem, pracuję nad poprawą wydajności aplikacji dla branży automotive, a jednym z wyzwań projektu jest przejście z architektury monolitycznej do mikroserwisów. Na co dzień pracujemy w oparciu o: JAVĘ, Spring Boot, NATS, React, TypeScript, Maven, Gradle, Kubernetes, Docker czy Azure – mnogość tych technologii jest niesamowita, a jest ich przecież jeszcze znacznie więcej. Dla przykładu, przy tworzeniu projektów opartych na .NET dedykowany zespół wykorzystuje w swojej codziennej pracy technologie takie, jak C#, .NET Core, SQL/MSSQL, Web i Micro Services, WCF (SOAP), ASP.NET MVC i Power BI. Są u nas także osoby, które np. rozwijają swoje umiejętności i w zakresie REACT. Analityka, logika i wspieranie pracy zespołu to dla takich specjalistów codzienność. Kiedy do tego technologicznego zróżnicowania i rozmaitych możliwości pod kątem stanowisk dodamy wielokulturowe, międzynarodowe środowiska pracy, to sprawia to, że zawody skupione w IT stają się naprawdę wyjątkowo atrakcyjne – dodaje Jagoda Wieczorek, Senior Java Developerka w Capgemini Polska.

Specjalista ds. rozwiązań chmurowych

 Wiedza branżowa i doświadczenie w zakresie programowania to warunki konieczne, żeby stać się dobrym cloud developerem. Cloud developer to stanowisko, na którym jest się odpowiedzialnym za projektowanie, wdrażanie, rozwijanie i utrzymywanie infrastruktury chmury w swojej organizacji. Dlatego, oprócz umiejętności programowania, taka osoba musi posiadać doskonałą znajomość platform chmurowych, ale także stale pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie dostępnych i nowopowstałych narzędzi i rozwiązań, aby spełniać wymagania rynku.

 Cloud developer musi mieć dużo szerszy zakres wiedzy od „normalnego” programisty. W Capgemini cenimy znajomość takich języków programowania, jak Java, JavaScript, C/C++, C# i innych, a także doświadczenie w pracy zespołowej z wykorzystaniem zwinnych metodyk jej zarządzania (np. Scrum). Bardzo cenna jest wiedza praktyczna dotycząca wykorzystania usług chmurowych w różnych obszarach, a dodatkowo certyfikat AWS/Azure. Jako Capgemini jesteśmy integratorem cloudowym – naszym zadaniem jest transformacja dotychczasowych rozwiązań do infrastruktury chmurowej. Nie jest to zadanie ściśle techniczne. W trakcie takiej transformacji zmieniamy często sposób funkcjonowania firmy, w tym ustrukturyzowania nowych procesów i wykształcenia nowoczesnego sposobu myślenia w organizacji. Dlatego najlepsi specjaliści cloud development, pracujący w Capgemini dla naszych klientów działających w branżach takich jak m.in. automotive, przemysł, logistyka czy finanse, mają szansę rozwinąć swoje kompetencje i portfolio – komentuje Grzegorz Wołodko, Dyrektor Software Solutions Center w Capgemini.

 Testowanie zmienia swoje oblicze

 Znaczenie segmentu testowania rośnie już od kilku lat, ale to najbliższe lata w największym stopniu mają wpłynąć na tę branżę. Bezpowrotnie minęła już era, kiedy testy przeprowadzano dopiero po zakończeniu procesu programowania. Dziś testowanie jest integralną częścią biznesu, a testerzy, których zawód znacząco ewoluuje, są dziś równie pożądani na rynku pracy, co programiści. Testowanie musi równoważyć koszty, szybkość wdrożenia i jakość realizacji, wspierając przy tym rozwój biznesu. Od testera wymaga się dziś znajomości języków programowania, ci specjaliści muszą mieć coraz więcej kompetencji i znać coraz więcej narzędzi. To stawia nowe wyzwania, ale także tworzy nowe, interesujące ścieżki rozwoju. Z uwagi na to, że w branży mamy do czynienia z tzw. „testing gap”, czyli niedoborem specjalistów ds. testowania, przy jednoczesnym wzroście liczby programistów i wytwarzanego oprogramowania – kluczowa staje się automatyzacja. Bez niej może dojść do sytuacji wybiórczego testowania, co w konsekwencji mogłoby przynieść straty biznesowe oraz wizerunkowe. Powodem większego zapotrzebowania na testerów automatycznych jest potrzeba szybkiej adaptacji w systemach, co bez Continuous Testing nie będzie możliwe. Dodatkowo w czasach postpandemicznych, zdolność firm do błyskawicznej reakcji na zmianę, jeszcze mocniej niż dotychczas będzie stanowiła o jej przewadze konkurencyjnej. Stąd tester z umiejętnościami programowania automatyzacji w obszarze testingu jest dziś na rynku pracy na wagę złota.

 To jednak tylko przykłady

Branża IT to dziesiątki stanowisk pracy i możliwości zawodowych w różnych obszarach i działach, a do tego stale pojawiają się zupełnie nowe zawody, dyktowane potrzebami dzisiejszego świata. Obierając tę ścieżkę kariery ważna jest świadomość celu, ale jednocześnie tego, że w tej branży nie ma czegoś takiego jak raz obrany kierunek, a zmiany są na wyciągnięcie ręki. Ta filozofia przyświeca Capgemini w najnowszej kampanii organizacji, której hasło – Get The Future You Want – jest wyraźnym sygnałem dla ekspertów z branży: przyszłość jest w Waszych rękach.

[1] Rynek pracy w IT w 2021 roku, No Fluff Jobs, 2022

[2] Rynek pracy w IT w 2021 roku, No Fluff Jobs, 2022

[3] Rekrutacja programistów. Trendy w 2022, Bulldogjob, 2022

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…