Home Analizy Klienci wybierają mobilność

Klienci wybierają mobilność

0
0
98

Podczas gdy w trzech pierwszych miesiącach 2010 r. producentom udało się sprzedać ponad 374 tys. monitorów, rok później były to niecałe 322 tys.

„Spadek rzeczywiście był i jest zauważalny. Jest spowodowany nasyceniem rynku oraz gwałtownie rosnącymi kosztami życia w naszym kraju. Mieliśmy dość mocne zwyżki cen paliw, wody, gazu, prądu elektrycznego oraz żywności i innych podstawowych produktów pierwszej potrzeby, a monitory nimi nie są. Poza tym, obserwowane jest już pewne nasycenie rynku. Większość klientów wymieniła swoje „bańki” na LCD-ki, a zastosowanie technologii LED nie jest na tyle dużym przełomem, aby powstała kolejna fala wymiany monitorów. Oczywiście, rosnąca popularność notebooków też wpływa na spadek zainteresowania monitorami. Nie ma też zbyt wielu średnich i dużych przetargów na sprzęt komputerowy. Osobiście spodziewam się jeszcze większych spadków sprzedaży monitorów w II kwartale. Oczywiście, za dużymi spadkami w ilości sprzedanych monitorów idą ogromne spadki cen – popularne monitory potaniały nawet 15-20 proc.” – zauważa Jurand Gołębiowski, product manager LCD w BenQ.

Koreański rynek

""W pierwszym kwartale 2011 r. najwięcej sprzedanych sztuk wykazał Samsung. Koreański producent zanotował ponad 6-procentowy wzrost sprzedaży. Druga koreańska firma ważna dla rynku – LG – odniosła prawie 40-procentową stratę w liczbie sprzedanych monitorów. Tak czy inaczej, oznacza to, że ponad połowa polskiego rynku monitorów należy do firm koreańskich. Pozostałą częścią zgodnie dzielą się producenci, którzy mogą wykazać w pierwszym kwartale sprzedaż powyżej 5 tys. monitorów, oraz pozostali (ponad 12 proc. rynku).

„Rynek monitorów nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie podlega przemianom związanym z rosnącą popularnością urządzeń mobilnych. Wielu użytkowników rezygnuje z tradycyjnych komputerów stacjonarnych na rzecz laptopów, netbooków czy też tabletów, które mogą zabrać ze sobą w podróż. Warto jednak pamiętać, że część użytkowników laptopów to osoby, które pracują w biurach, gdzie korzystają z wygodniejszego, zewnętrznego monitora o większej niż w komputerze przekątnej. To właśnie do części z nich trafia nasza oferta, widzimy również potrzebę takiego zastosowania monitorów w domach. Na nasz sukces wpływa także urozmaicenie funkcji w monitorach Samsung – coraz więcej modeli wyposażamy w tuner TV, dzięki czemu nasze monitory świetnie sprawdzają się jako drugi telewizor w domach naszych klientów” – przekonuje Bartłomiej Stajak, product manager, Display Division, Samsung Electronics Polska.

Mniejsze LCD

W porównaniu do pierwszego kwartału 2010 r., w 2011 r. wzrosła sprzedaż monitorów 20-22-calowych. Co ciekawe, znacznie spadła sprzedaż największych urządzeń. Udziały rynkowe paneli LCD wykorzystujących technologię neonową w podświetleniu ekranu, w I kwartale 2011 r. wynosiły ponad 70 proc.

„W tym segmencie rynku elektronicznego nie ma rewolucji. Raczej zmiany idą w kierunku udoskonalenia produktów, poprawienia parametrów technicznych, wyglądu, cech użytkowych niż jakichś rewolucyjnych zmian. Generalnie spada zainteresowanie monitorami o małych przekątnych 18,5"/19"/20", gdzie dla klienta istotna jest praktycznie cena, a wzrasta 21,5-24 cali, gdzie klient wymaga lepszych parametrów/złączy i nowinek technologicznych. Podświetlenie LED-owe – można powiedzieć – powoli staje się standardem. Monitory 21,5" coraz częściej wyposażane są w złącza HDMI, a czasem nawet DP” – informuje Jurand Gołębiowski.

3D trendy

Trendem na rynku monitorów, który stopniowo zyskuje na sile, jest rozwój technologii wyświetlania obrazu LED 3D. Równie ważna, jak jakość obrazu, jest w tej technologii oszczędność energii, którą producenci starają się rozwijać poprzez funkcje dodatkowe, jak wygaszanie obrazu przy użyciu sensora ruchu, gdy nikt nie znajduje się przed monitorem.

„W naszym portfolio w Polsce właśnie pojawiły się dwa monitory wykorzystujące tę technologię. Pierwszy to seria 9, która dzięki przełomowemu wzornictwu i całej gamie funkcji ma szansę stać się prawdziwym przebojem nie tylko jako monitor, ale też telewizor. Drugi to tzw. Hub Monitor, zaprojektowany z myślą o wspomnianych już użytkownikach laptopów, którzy potrzebują drugiego monitora. Nie będą już musieli za każdym razem podpinać wszystkich peryferiów do komputera – wystarczy, że połączą się z monitorem wyposażonym w najpopularniejsze gniazda. Mamy nadzieję, że te dwa urządzenia utwierdzą użytkowników w przekonaniu, że monitor to urządzenie daleko wykraczające poza tylko wyświetlanie obrazu z komputera stacjonarnego” – twierdzi Bartłomiej Stajak.

Czekanie za zamówienia

Zdaniem Juranda Gołębiowskiego, rynek monitorów LCD przeżywa pewną stagnację. Monitory nie są towarem pierwszej potrzeby, dlatego przy cięższej sytuacji ekonomicznej, jaką obserwujemy teraz w Polsce, klienci raczej nie umieszczają ich wysoko na liście swoich ewentualnych zakupów.

„Pewne szanse dają przetargi, których podobno ma być więcej w tym roku, wymiana sprzętu na nowszy itp. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się monitory specjalnie projektowane, np. dla graczy, oferujące m.in. skalowany ekran, krótkie czasy reakcji matrycy, 120 Hz panel, PIP, technologię SensEye i wiele podobnych, czy też dla rynku korporacyjnego – sensory Eco, światła, pivot, obrotowa podstawa, regulowana wysokość panelu, niskie zużycie coraz droższej energii elektrycznej, itp. Coraz popularniejsze stają się monitory z tunerem TV, ale w tej grupie produktów panuje olbrzymia konkurencja i potężny dumping cenowy. Wielcy tego rynku mocna walczą miedzy sobą, ponieważ zauważają potencjalne wzrosty w sprzedaży monitorów z tunerem TV” – informuje Jurand Gołębiowski.

Spadek jest pozorny

W LG Electronics Polska twierdzą, że porównując nasze wyniki I kwartału 2010 r. do I kwartału 2011 r. można odnieść wrażenie spadku sprzedaży. Wynika to jednak z realizacji w I kwartale 2010 r. dużego projektu B2B będącego finalizacją kontraktu z 2009 r.. Niestety, w początkach 2011 r. nie było na polskim rynku podobnej transakcji. Korygując dane z zeszłego roku o tę nieregularną sprzedaż, nie odnotowaliśmy spadku sprzedaży monitorów w ujęciu ilościowym, zaś biorąc pod uwagę wartość sprzedaży odnotowaliśmy 3-procentowy wzrost. Podstawową przyczyną ilościowego spadku sprzedaży monitorów na całym rynku w I kwartale 2011 r. jest rosnąca popularność laptopów. Użytkownicy nabywając laptopa, otrzymują poniekąd „monitor” w komplecie. Świadomość zdrowotnych konsekwencji wielogodzinnej pracy na laptopie bez pomocy monitora nie jest jeszcze powszechna.

„Oczekujemy, że w dalszej perspektywie dzisiejsi nabywcy laptopów będą wyposażać swoje stanowiska pracy w dodatkowe monitory. Ponadto należy zwrócić uwagę na rosnącą niezawodność monitorów. Ich jakość jest na tyle duża, że latami nie wymagają wymiany, zaś zakup nowego egzemplarza jest bardziej podyktowany znużeniem tradycyjną linią urządzenia niż koniecznością zastąpienia wyeksploatowanej jednostki. W naszym przypadku spadki rynkowe rekompensujemy rosnącą sprzedażą bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, takich jak monitory telewizyjne o większych przekątnych” – komentuje Elżbieta Tworkowska, kierownik ds. produktów multimedialnych, dział Business Solutions w LG Electronics Polska


Źróło: ITReseller

""

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Sonos prezentuje nową wersję aplikacji do sterowania systemem audio

Firma Sonos zaprezentowała nową wersję swojej aplikacji. Słuchacze mogą teraz zarządzać ul…