Home Analizy Konsumeryzacja szansą dla innowacji w biznesie

Konsumeryzacja szansą dla innowacji w biznesie

0
0
80

Według badania EIU w przedsiębiorstwach, w których wyższy szczebel zarządzający dobrze zna możliwości nowych technologii, osiągany zysk jest co najmniej 20 proc. wyższy niż w innych firmach. Wyniki pokazują, że zjawisko konsumeryzacji nie jest tak niepokojące dla kierowników IT i szkodliwe dla biznesu, jak do tej pory sądzono. Znacznie wyolbrzymione są też różnice w stopniu wykorzystania i znajomości technologii w przedsiębiorstwach przez pracowników z pokolenia Y i ich zwierzchników.

Dobry trend

Do tej pory powszechna była opinia, że biznes nie nadąża za procesem konsumeryzacji i wynikającymi z niego rosnącymi oczekiwaniami pracowników wobec możliwości korzystania z własnych urządzeń w celach służbowych. Jednocześnie szefowie działów informatycznych i kadra zarządzająca często niepokoją się, że zjawisko konsumeryzacji jest powodem powiększającej się luki pomiędzy oczekiwaniami pracowników wobec środowiska technologicznego, z którym mają do czynienia w pracy a realnymi możliwościami firmy, co z kolei może mieć negatywny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.

Powszechnie funkcjonuje też przekonanie, że pokolenie Y wykazuje się znacznie lepszą znajomością technologii i wykorzystuje jej możliwości w większym stopniu niż starsze pokolenie. To właśnie osoby decyzyjne cechuje lepsza znajomość nowoczesnych technologii niż pracowników szeregowych, reprezentujących pokolenie Y, któremu nowe technologie towarzyszą w życiu od urodzenia. 51 proc. ankietowanych menedżerów ocenia, że ich szefowie IT mogą poszczycić się większą wiedzą z zakresu nowych technologii i potrafią przekuć ją na korzyści biznesowe dla firmy lepiej niż pracownicy generacji Y.

Nie ma zagrożenia

Z raportu wynika również, że konsumeryzacja zamiast stanowić zagrożenie, może zmienić oczekiwania pracowników względem działu IT, a w efekcie przyczynić się do zmiany roli CIO w organizacji. Rosnące wymagania pracowników wobec IT powodują, że szefowie działów informatycznych muszą otworzyć się na innowacyjne rozwiązania, aby korzystanie z technologii informatycznych nie tylko było podobnie łatwe, jak choćby używanie narzędzi społecznościowych, ale również podnosiło efektywność ich pracy, a tym samym całego przedsiębiorstwa. Aż 84 proc. badanych przyznało, że inwestycje technologiczne w ich firmach przynoszą większe korzyści niż to zaplanowano. Niewiele mniej osób (78 proc.) powiedziało to samo o projektach technologicznych mających na celu redukcję kosztów. Przedstawiciele szybko rozwijających się firm, których zysk wzrósł co najmniej o 20 proc. w stosunku do poprzedniego roku, przyznają, że jedna czwarta projektów IT wdrożonych w ich przedsiębiorstwach przewyższyła oczekiwania, z kolei nie spełniło ich jedynie 5 proc.

Kluczowe wnioski z raportu

  • CIO powinni postrzegać konsumeryzację jako zjawisko pozytywne. Stosowanie popularnych urządzeń konsumenckich w miejscu pracy może spowodować wzrost oczekiwań technologicznych, ale dla wielu dyrektorów IT stanowi to raczej okoliczność sprzyjającą. Jeden z dyrektorów ds. informatycznych uczestniczących w ankiecie stwierdził, że prawdziwe wyzwanie polega na tym, jak doprowadzić do tego, aby korzystanie z technologii w miejscu pracy było tak intuicyjne i przyjemne, jak korzystanie z nich w domu. „To dla szefów działów IT duże wyzwanie, ale także ogromna szansa na podniesienie standardu infrastruktury informatycznej” ― stwierdził respondent.
  • Znaczenie technologicznej luki międzypokoleniowej jest przeszacowane. W przebadanych firmach przedstawiciele kadry kierowniczej postrzegani są jako osoby posiadające większą wiedzę na temat wykorzystania technologii w biznesie niż ich młodsi koledzy. Wartość tej wiedzy jest bardzo znacząca: przedsiębiorstwa, w których kierownictwo dobrze zna nowoczesne technologie, mają 10-krotnie większe szanse na znalezienie się w gronie firm, których zysk wzrósł co najmniej 20 proc. rok do roku niż firmy, w których osoby zarządzające nie mają takiej wiedzy. Młodzi pracownicy mogą być bardziej obyci z nowymi urządzeniami i mediami społecznościowymi, jednak to kierownictwo wykorzystuje technologię do generowania większych zysków dla firmy. Odpowiednio dobrane i wykorzystywane narzędzia ułatwiają pracę i zwiększają wydajność. 
  • Rosnące tempo realizacji projektów IT zwiększa oczekiwania dotyczące wdrażania innowacji w firmie. Połowa uczestniczących w badaniu firm w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukończyła wdrażanie nowego rozwiązania technologicznego. Firmy potwierdzają jednocześnie, że  projekty te przebiegały znacznie szybciej niż kiedyś. W powiązaniu z szybkim tempem zmian w technologiach konsumenckich spowoduje to wzrost oczekiwań względem szefów IT co do skali innowacji, jakie mogą wprowadzić w swojej firmie.
  • Poważniejszym zagrożeniem są dysproporcje pomiędzy możliwościami firm a oczekiwaniami ich klientów. Jedna trzecia badanych dyrektorów uważa, że tempo rozwoju specjalistycznej wiedzy technologicznej ich klientów jest większe od tego tempa w ich własnej firmie. Występują przy tym widoczne różnice w skali powyższych dysproporcji pomiędzy przedsiębiorstwami o wysokim i niskim wskaźniku wzrostu rentowności. W przypadku firm należących do drugiej z ww. kategorii prawdopodobieństwo wystąpienia dysproporcji technologicznych pomiędzy nimi a ich klientami jest niemal dwukrotnie większe.

Treść całego raportu Economist Intelligent Unit (EIU) pt. Great Expectations or Misplaced Hopes? Perceptions of Business Technology in the 21st Century", przygotowanego na zlecenie HP, dostępna jest pod adresem: http://www.hp.com/eu/economist.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuj…