Home Na czasie Kontrola licencji oprogramowania przynosi wymierne zyski

Kontrola licencji oprogramowania przynosi wymierne zyski

0
0
81

Tymczasem niemałe oszczędności może przynieść skrupulatne przyjrzenie się licencjom oprogramowania komputerowego. Niestety polskie firmy i urzędy nie radzą sobie z porządkowaniem licencji na oprogramowanie. Niewykorzystane, między innymi niezaktualizowane licencje stanowią średnio aż 58% wszystkich posiadanych licencji – wynika z danych LOG Systems. A to oznacza dla firm straty finansowe, gdyż zdarzają się sytuacje, że na firmowych komputerach są zainstalowane programy kiedyś kupione, a niewykorzystywane obecnie.

Audyt oprogramowania

Problem może rozwiązać specjalistyczne oprogramowanie, które w na bieżąco kontroluje wykorzystanie i aktualność aplikacji, a także stan prawny licencji. Audyt oprogramowania, na przykład za pomocą aplikacji LOG System, pozwala na sprawdzenie, z jakich dokładnie aplikacji korzystają pracownicy, a z których bardzo rzadko lub w ogóle. Zarząd może wówczas podjąć decyzję, że przykładowo nie ma sensu kupowanie nowych licencji na cały pakiet biurowy, skoro pracownik korzysta jedynie z arkusza kalkulacyjnego. Dokładna wiedza na temat infrastruktury IT umożliwia rozsądne planowanie zakupów i dbanie o koszty.

Z naszych doświadczeń wynika, że w większych firmach znajduje się średnio około 3 tysięcy licencji, z czego aż 1,7 tysiąca ma nieuregulowany status prawny. W takiej sytuacji należy liczyć się ze stratami finansowymi w związku z mało efektywnym zarządzaniem firmowym softwarem, jak również z przykrymi konsekwencjami kontroli antypirackiej” – zauważa Grzegorz Filarowski, Prezes Zarządu LOG Systems , producenta oprogramowania do audytu infrastruktury IT. 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koniec SMS-owych oszustw? Niekoniecznie.

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa usta…