Home Maszyneria Kupić Vistę dla XP

Kupić Vistę dla XP

0
0
105

Zdaje się, że Microsoft zrozumiał, że rynek komputerowy nie jest jeszcze w pełni gotowy na przyjęcie Visty. Jeśli kupisz nowy system operacyjny spod znaku „okienek” będziesz mógł zainstalować poprzednią wersję –  Windows XP.

Po co komu starszy system?

Pozornie wygląda to dosyć absurdalnie. Przecież nie po to wydaje się – niemałe w końcu – pieniądze na nowy system operacyjny, żeby z niego nie korzystać. Ale to tylko jedna strona medalu. Vistę zaczęli proponować swoim klientom najwięksi producenci sprzętu. To powoduje, że np.: kupując nowego notebooka nie otrzymasz już dobrze znanego Windowsa XP, tylko nowe dziecko Microsoftu. Teoretycznie jest to powód do radości…chyba, że zdecydowałeś się skorzystać z promocyjnej oferty jednego z marketów elektronicznych i kupiłeś piękny nowy komputer ze starym dobrym procesorem Celeron pod „maską”. Nowe Celerony mają nienajgorszą wydajność, więc dopóki nie będziesz chciał uruchamiać na swoim nowym nabytku wyrafinowanych graficznie gier – będziesz zadowolony. Niestety Vista też ma swoje wymagania. Przeźroczystości nowego interfejsu, kontrola kont użytkownika, lubią mieć do dyspozycji sporo zasobów. Twój nowy notebook z Celeronem na pokładzie i niezbyt dużym zapasem RAM-u raczej nie będzie pracował jak burza. Rozwiązaniem byłoby zainstalowanie poprzedniej wersji systemu Windows, która po licznych poprawkach i udoskonaleniach jest z pewnością najbardziej stabilnym systemem operacyjnym pochodzącym ze stajni Microsoft, jaki kiedykolwiek trafił „pod strzechy”. Tylko, że dokupowanie Windows XP do nowego komputera wyposażonego w Vistę jest raczej bez sensu…

W takiej sytuacji prawo do tzw. „downgrade”, czyli używania wcześniejszej wersji programu może okazać się bardzo przydatne. Podobnie, jeśli spodziewasz się, że po zainstalowaniu nowego systemu część programów, z których korzystasz może przestać prawidłowo funkcjonować. Nie jest żadną tajemnicą, że nie wszyscy producenci oprogramowania i sprzętu zdążyli z wypuszczeniem wersji swoich produktów kompatybilnych z Vistą. Teoretycznie w nowym systemie Micorosftu można instalować aplikacje w tzw. „trybie zgodności” z wcześniejszymi wersjami okienek, ale takie rozwiązanie niekoniecznie musi odpowiadać wszystkim użytkownikom.

Z prawa do downgrade ucieszą się też zapewne klienci, którzy dysponują voucherami na Vistę (można było je otrzymać kupując pod koniec ubiegłego roku komputer wyposażony w Windows XP). Vouchery traciły ważność mniej więcej po pierwszym kwartale tego roku i wiele osób obawiało się, że po ich realizacji nie będą mogli wrócić do wcześniejszej wersji systemu. Teraz taki powrót jest całkowicie legalny.

Skąd wziąć nośnik?

Oczywiście przy okazji oferty Microsoftu pojawia się kilka istotnych pytań. Na przykład: skąd możesz wziąć Windows XP, skoro w sklepie kupiłeś nowy komputer z Vistą?

Gigant z Redmond informuje, że z prawa instalowania wcześniejszej wersji może skorzystać każdy kto posiada…legalnie nabyty nośnik. Odpowiedź na pytanie jak wejść w posiadanie takiego nośnika nie jest wcale prosta. Teoretycznie można nabyć go na rynku wtórnym. Problem w tym, że jeszcze niedawno Microsoft ostrzegał przed kupowaniem Windowsów z niesprawdzonych źródeł (było to przy okazji wprowadzania narzędzia sprawdzającego autentyczność kopii systemu Windows, czyli Windows Genuine Advantage. Zdarzało się, że kopie systemu nabywane na aukcjach internetowych okazywały się nielegalne.) Skąd więc wziąć płytkę? Użytkownicy korzystający z licencji grupowych mogą (naturalnie odpłatnie) zaopatrzyć się w nowy nośnik. Użytkownicy indywidualni muszą radzić sobie sami. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, że w celu zainstalowania Windows XP w ramach downgrade można posłużyć się pożyczoną legalną płytą. Po instalacji należy tylko skontaktować się (np. telefonicznie) z Microsoftem i aktywować nowy system.

Nie dla wszystkich

Naturalnie jak zwykle najmniej atrakcyjna część oferty kryje się w szczegółach. Z prawa do downgrade mogą korzystać tylko osoby, które kupiły Vistę w jednej z dwóch wersji: Business lub Ultimate. Niewielkim pocieszeniem jest to, że ograniczeń na tym polu nie mają nawet najtańsze licencje OEM. Fakt, że z prawa do używania wcześniejszych wersji okienek nie mogą korzystać użytkownicy Visty Home Edition sprawia, że oferta praktycznie pomija użytkowników domowych.

Jeśli jednak jesteś posiadaczem Visty w wersji Business lub Ultimate, możesz bez przeszkód używać starszych wersji: Microsoft Windows XP Professional (w wersjach 32 i 64 bitowej) lub Microsoft Windows XP Tablet PC Edition. Jeśli korzystasz z licencji grupowej – możesz cofnąć się dalej, np.: do Windows 2000.

Niestety prawo do korzystania z wcześniejszej wersji systemu nie oznacza, że można używać dwóch programów jednocześnie (np.: jednego na komputerze stacjonarnym, a drugiego na notebooku). W grę nie wchodzi również instalacja obu aplikacji na oddzielnych partycjach i uruchamianie na życzenie jednej z nich. Oddzielna partycja traktowana jest przez Microsoft jak drugi komputer. Jeśli więc po jakimś czasie korzystania z Windows XP zdecydujesz, że jesteś już gotowy na Vistę – przed instalacją nowego programu nie zapomnij pozbyć się z dysku poprzedniego systemu.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…