Home Biznes Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o KSeF

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o KSeF

0
0
101
1 grudnia 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Głównym założeniem przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów jest wprowadzenie w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma być obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r., a jego wprowadzenie jest możliwe dzięki decyzji wykonawczej wydanej przez Radę Unii Europejskiej w czerwcu tego roku. Uruchomienie KSeF ma pozwolić państwu na załatanie luki w podatku VAT, która jeszcze w 2020 roku wyniosła ok. 10,8% potencjalnych wpływów, co odpowiadało kwocie 22,7 mld zł. W 2021 roku, wg raportu CASE 2021 szacuje się, że luka VAT spadła do poziomu 4,3% potencjalnych wpływów i wyniosła ok. 10 mld zł.   Korzyści z nowego rozwiązania odniesie nie tylko budżet państwa, ale również przedsiębiorcy.

KSeF dobry dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów Podkreśla, że KSeF pozwoli na zmniejszenie liczby kontroli prowadzonych przez administrację skarbową i znaczne ograniczenie biurokracji – nie trzeba będzie np. archiwizować faktur. KSeF zapewni również skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni.

– Warto zauważyć, że przedsiębiorcy w Polsce mają naprawdę dużo czasu na przygotowanie się do korzystania z KSeF. Projekt wczoraj przedstawiony co prawda wprowadza konieczność korzystania z systemu od 1 stycznia 2024 roku, ale prawdopodobne przesunięcie o pół roku możliwości karania spóźnialskich sprawia, że oporni będą mogli jeszcze później rozpocząć digitalizację w swoich firmach. To oczywiście ma dobre strony – przymus nigdy nie jest przyjemny, niemniej warto pamiętać, że proces cyfryzacji jest nieuchronny i lepiej wejść na jego ścieżkę jak najszybciej. Gotowe narzędzia już czekają – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup. – Można o tym myśleć jak o transformacji energetycznej. Niektórzy długo trwali przy węglu, ale nawet oni wiedzą już raczej, że przejście na zielone źródła energii jest nieuniknione – zauważa przedstawiciel Banqup.

Co dalej z ustawą?

Po etapie opiniowania, projekt nowych przepisów przejść musi przez kolejne fazy procesu legislacyjnego i zanim trafi do Sejmu pochylą się nad nim jeszcze m.in. kolejne Komitety Rady Ministrów i Komisja Prawnicza. Resort Finansów zakłada, że KSeF stanie się w Polsce obowiązkowy za nieco ponad rok (1 stycznia 2024 r.), a po kolejnych 12 miesiącach objęte zostaną nim także faktury wystawianie przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz paragony z NIP o wartości do 450 zł. Zgodnie z aktualnymi szacunkami ministerstwa, KSeF ma obsługiwać ponad 2,5 mld ustrukturyzowanych faktur rocznie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Asus ExpertBook B9403 – laptop dla profesjonalistów ceniących styl i wydajność

Asus ExpertBook B9403 to laptop, który wyznacza nowe standardy elegancji, wydajności i mob…