Home Analizy Na co czeka polski przedsiębiorca

Na co czeka polski przedsiębiorca

0
0
130

Największe rozbieżności wystąpiły w przypadku kształtowania lojalności wobec firmy, etyki i uczciwości, elastyczności czasowej, a także odpowiedzialności, gotowości dzielenia się wiedzą i otwartością na problemy współpracowników. Jednocześnie, w zbyt dużym stopniu kształtowana jest chęć konkurowania z innymi, co utrudnia budowanie zespołów w przedsiębiorstwach.


Jakich umiejętności poszukują przedsiębiorcy?

W trakcie badania przedsiębiorcy poproszeni zostali także o wskazanie najbardziej pożądanych umiejętności, decydujących o przydatności absolwentów dla firmy i stopnia kształcenia danej umiejętności przez system szkół wyższych.

Na potrzeby badania umiejętności zostały podzielone na cztery grupy:

  • Interpersonalne (w tym oddzielnie: komunikacja oraz zdolność do pracy zespołowej) 
  • Umiejętności (w tym oddzielnie umiejętności z zakresu rozwiązywania problemów
    i przedsiębiorczości)
  • Umiejętności uczenia się
  • Umiejętności związane z obsługą urządzeń technicznych i technologii.

Największe rozbieżności wystąpiły w zakresie umiejętności komunikowania się  i  w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów. Niemal również duże różnice wystąpiły przy ocenie umiejętności pracy zespołowej. Wyraźnie mniejsze rozbieżności występują przy ocenie umiejętności uczenia się oraz wdrażania technologii.

Co ma oceniać szkoła wyższa

Według przedsiębiorców biorących udział w badaniu ogromne znaczenie ma nie tylko wiedza merytoryczna nabywana w toku studiów, ale także umiejętności praktyczne oraz ich przydatność na rynku pracy, dlatego najważniejszymi rekomendacjami są konieczność certyfikacji nie tylko na poziomie wiedzy merytorycznej, ale także o poziomie nabytych umiejętności oraz wykazania, jakiego rodzaju umiejętności można nabyć w trakcie realizacji programu edukacyjnego i na jakim poziomie.

Respondenci wskazali także, iż bardzo ważna jest potrzeba nawiązania ścisłej współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorcami w zakresie prowadzenia konsultacji programów edukacyjnych z biznesem, a także aktywnego reagowania na potrzeby edukacyjne zgłaszane przez biznes oraz konieczność konfrontacji szczegółowego zakresu kształcenia umiejętności i wiedzy w poszczególnych dziedzinach z przedsiębiorcami.

Badanie

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 20 respondentów reprezentujących różne wielkościowo firmy. Największą grupę stanowiły firmy małe zatrudniające do 50 pracowników (9 przedsiębiorstw). Drugą grupę badanych stanowiły firmy średnie zatrudniające od 51 do 250  pracowników (6 przedsiębiorstw). W trzeciej grupie badanych znalazły się firmy duże zatrudniające powyżej 250 pracowników – 5 przedsiębiorstw. Wśród badanych było osiem kobiet oraz dwunastu mężczyzn, z czego dziesięć osób to właściciele lub prezesi firm, trzy osoby to dyrektorzy HR a siedem osób to specjaliści ds. zasobów ludzkich, marketingu lub inni. We wszystkich badanych przedsiębiorstwach, w ostatnim roku zatrudniono 47 absolwentów szkół wyższych. Największą grupę zatrudnionych stanowili absolwenci kierunków technicznych (38%). Niewiele mniejszą grupę stanowili absolwenci kierunków ekonomicznych (34%). Najmniejszy wskaźnik zatrudnienia w badanych firmach odnotowano wśród absolwentów kierunków humanistycznych (17%). Absolwenci pozostałych kierunków stanowili niecałe 11% zatrudnionych w roku 2009.

Wyniki badania przedsiębiorców zostały przedstawione szerzej w raporcie pt.: „Oczekiwanie przedsiębiorców wobec uczelni wyższych.”


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…