Home Bezpieczeństwo Na co należy uważać przy wyborze oprogramowania antywirusowego?

Na co należy uważać przy wyborze oprogramowania antywirusowego?

0
0
208

Każdy z nas chce jak najlepiej chronić swoją własność – zwłaszcza gdy zapisujemy w niej ważne rzeczy. Takim sprzętem są na przykład komputery i laptopy. W dzisiejszych czasach są one dla nas archiwum dokumentów, albumem zdjęć i poprzez liczne gry dostarczają rozrywki. Na co zwrócić uwagę wybierając program antywirusowy?

Detekcja

Jest to najważniejszy czynnik przy wyborze nowego oprogramowania antywirusowego. Od niego zależy jak szybko i jak dużo wirusów może odnaleźć program. Powinniśmy wybierać zawsze najwyższy poziom ochrony. Przeprowadzony przez AVLAB „Test statycznej detekcji 110 mobilnych antywirusów”, pokazuje, że detekcja większości popularny programów antywirusowych utrzymuje się na poziomie bliskim 100%. Dlatego jeśli ktoś proponuje nam oprogramowanie z wykrywalnością 95%, pamiętajmy, że możemy oczekiwać więcej.

Warstwowa ochrona

Często myślimy, że bieżące skanowanie plików przed znanymi nam wirusami wystarczy. Nic bardziej mylnego. Złośliwe oprogramowania wciąż się rozwijają. Nie wystarcza już ochrona sprzętu w czasie rzeczywistym. Warto, aby nasze oprogramowanie miało dodatkowe warstwy ochronne. Komponent ochrony sieci może na przykład blokować połączenia z podejrzanymi witrynami. Uniemożliwi złośliwym programom dotykanie naszego systemu. Ważnym elementem ochrony jest firewall, czyli zapora sieciowa. Ochroni ona nasz komputer przed intruzami z sieci. Dla rodziców zalecana jest funkcja kontroli rodzicielskie, która uniemożliwi najmłodszym dostęp do nieodpowiednich stron www. Duże firmy i instytucje finansowe powinny zwrócić uwagę na ochronę przed ransomware i bankguard. Ransomware, czyli oprogramowanie szantażujące, może zablokować dostęp do danych w komputerze, a potem zażądać zapłaty w zamian za ich odzyskanie. Bankguard to rozwiązanie, które proponuje nam G DATA. Jest to ochrona bankowości elektronicznej przed najpowszechniejszym – i nie tylko – złośliwym oprogramowaniem- trojanami. Przed zakupem sprawdźmy zatem, czy wybrany przez nas program antywirusowy zapewni nam odpowiednią ochronę

Polityka prywatności

Programy antywirusowe wzbudzają w nas wiele zaufania. W końcu mają chronić nasz komputer. Pamiętajmy jednak, że za tymi programami stoją wielkie firmy i ludzie, którzy dążą do ulepszenia swoich produktów. Dane z naszego komputera mogą trafić do dostawcy, aby sprawdzić, jak działa ich produkt i jak go ewentualnie ulepszyć. Szczególnie ważne jest to, w miejscach, które posiadają bardzo dużą liczbę klientów i ich danych np. szpitale. Zanim kupimy więc oprogramowanie antywirusowe, sprawdźmy politykę prywatności jego dostawców. Przekonajmy się, że dostawca będzie chronił nasze pliki w sposób bezpieczny, etyczny i odpowiedzialny, a co najważniejsze, że nie będą znajdować się na serwerach poza Unią Europejską.

Użyteczność

Wybierając oprogramowanie chroniące nasz sprzęt, często kierujemy się jedynie parametrami. Są one ważne, ale co nam po nich, jeśli nie będziemy potrafili obsłużyć naszego programu. – Musimy pamiętać, aby było on przede wszystkim użyteczny. Nie kierujmy się interfejsem, tym czy wygląda ładnie czy nie – mówi Robert Dziemianko z G DATA. – Najważniejsze jest, aby był prosty i logiczny w obsłudze, ustawienia dostosowane były do naszych możliwości, a pomoc techniczna w języku polskim – dodaje ekspert z G DATA. Program powinien być dostępny zarówno dla zaawansowanych technologicznie, jak i zwykłych użytkowników.

 Funkcje

Im więcej, tym lepiej? Nie zawsze. Jednym z wielu błędów popełnianych podczas kupna programu antywirusowego jest branie opcji „full wypas”. Warto wcześniej porównać oferty oprogramowania na rynku, sprawdzić ich funkcję i zastanowić się, z których będziemy korzystać. Zdecydowanie niepotrzebna będzie nam funkcja blokowania treści i ograniczenia dostępu do stron internetowych, jeśli nie mamy dzieci. Podsumowując, unikaj produktów antywirusowych, które są dostarczane razem z komponentami, których nie będziesz używał. Dbaj o to, aby Twoje oprogramowanie antywirusowe było przejrzyste i konkretne.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…