Home Maszyneria Dlaczego warto wybrać 8 generację procesorów Intel Core?

Dlaczego warto wybrać 8 generację procesorów Intel Core?

0
0
155

W przypadku ósmej generacji procesorów z pewnością nie można mówić o braku zmiany w wydajności i szybkości. O ile częstotliwość taktowania raczej nie wzrośnie ze względu na zużycie mocy i możliwość przegrzania układu, to nadal możliwe jest dalsze dzielenie podstawowych komórek przetwarzających dane oraz dodawanie nowych rdzeni. Dzięki temu szybkość i wydajność działania procesora zwiększa się, a wielkość całego układu pozostaje taka sama jak w przypadku poprzednich generacji. W jaki sposób zostało to zaimplementowane?

Dużo rdzeni, wiele zadań

Dotychczas procesory serii i3 dysponowały dwoma rdzeniami z technologią Hyper Threading, i5 – czteroma, zaś i7 czteroma z technologią Hyper Threading. Nowa generacja dodaje po dwa rdzenie do każdego typu, choć technologią Hyper Threading dysponują już tylko procesory z serii i7. Mimo to, zmiana jest znacząca – wzrost wydajności względem poprzedniej generacji wynosi 40%, zaś w porównaniu do sprzętu sprzed 5 lat efektywność została podwojona.

Co to oznacza dla zwykłych użytkowników? W jaki sposób można wykorzystać nową generację procesorów w biznesie?

Otwarcie na nowe rozwiązania

Bardziej wydajne procesory to odpowiedź na rosnące potrzeby użytkowników, którzy nie zadowalają się już rozwiązaniami standardowymi dla urządzeń sprzed kilku lat. Oglądanie filmów w jakości Full HD (1080p) to obecnie wcale nie tak wiele – coraz więcej produkcji pojawia się w jakości 4K i możliwości obsługi takich technologii wymaga się od domowych komputerów. Abstrahując od wydajności karty graficznej, procesory sprzed kilku lat mogłyby po prostu nie móc odtworzyć tak złożonych plików multimedialnych.

Wydajność jest istotna w zastosowaniu prywatnym, ale jest jeszcze ważniejsza w biznesie – bardziej efektywne procesory są w stanie pracować wygodniej i szybciej nie tylko gdy są używane przez takie grupy jak graficy, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej, lecz także w firmach opartych na udostępnianiu usług za pośrednictwem chmury. Nowa generacja procesorów to także bardziej wydajne centra przetwarzania danych, które poza szybszym działaniem mogą dostarczyć także analizę danych w rodzaju Big Data. W ten sposób coraz więcej mniejszych firm jest w stanie pozwolić sobie na używanie technologii, które przed kilkoma laty były dostępne jedynie dla największych korporacji – nowe rozwiązania oznaczają w tym przypadku także zupełnie nowe możliwości rozwoju biznesowego.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…