Home Maszyneria Optane – to Ci podkręci komputer

Optane – to Ci podkręci komputer

0
0
139

Rozwiązaniem zaproponowanym przez Intela jest technologia Optane, która wprowadza znaczącą poprawę jakościową w utylizacji zarówno pamięci operacyjnej, dysków SSD oraz centrów przetwarzania danych. W jaki sposób to działa?

Optane – technologia szybsza niż dotychczas

Technologia Optane od Intela oparta jest na zupełnie nowatorskim sposobie budowania układów scalonych (3D XPoint), który nie tylko pozwala na gęstszą sieć komórek pamięci, lecz także ogranicza ilość transformatorów, które opóźniają przesyłanie danych. W ten sposób technologia Optane pozwala na większą szybkość przesyłu danych niż dotychczasowe dyski SSD czy karty DRM, a jednocześnie zachowuje niską podatność na utratę danych w sytuacji odłączenia zasilania.

Jakie praktyczne zastosowania dla technologii Optane można wskazać już teraz? W jakich rodzajach komputerów będą sprawdzać się najlepiej?

Biznes i centra przetwarzania danych

Szybkość i bezawaryjność to jedne z najważniejszych cech nowoczesnych komputerów służących obsłudze baz danych, kopii bezpieczeństwa i im podobnych. Dzięki technologii Optane usługi związane z udostępnianiem usług w chmurze mogą działać bardziej wydajnie, a także bezpiecznie. To pozwala rozwijać jeden z obecnie bardziej popularnych biznesów, w którym moc obliczeniowa ma kluczowe znaczenie. Moc obliczeniowa liczy się nie tylko w szybkości przesyłu danych, lecz także stosowaniu takich rozwiązań jak Big Data.

Gracze i graficy

Procesory wyposażone w technologię Optane funkcjonują aż do kilku razy szybciej niż procesory Intela siódmej generacji, co ma kluczowe znaczenie w codziennej działalności takich grup jak gracze oraz graficy. O ile technologia Optane nie dotyczy kart graficznych, to wydajność procesorów jest równie istotna w pracy obu wymienionych grup – to od niej zależy moc obliczeniowa pojedynczego komputera, która może zostać dodatkowo przyspieszona dyskiem SSD wspieranym taką technologią.

Użytkownicy indywidualni

Technologia Optane to także większa wydajność, szybkość i wygoda dla zwykłych użytkowników – wspierane nią procesory Intel Core ósmej generacji oraz dyski SSD zapewniają o wiele lepsze codzienne doświadczenia. Dotyczy to nie tylko wymagających aplikacji jak nowe gry czy rozwiązań biznesowych w rodzaju Big Data, lecz tak zwyczajnych rzeczy jak przeglądanie stron internetowych, uruchamianie systemu operacyjnego czy włączanie programów multimedialnych.

Więcej na temat wydajności, szybkości i struktury technologii Optane można znaleźć na stronach Intela oraz w prezentacji poświęconej porównaniu efektywności laptopów produkowanych obecnie oraz tych, które mają już trzy lata: www.rxt.e2k.pl

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…