Home Maszyneria Najsłabsze ogniwo?

Najsłabsze ogniwo?

3 min
0
0
154

Współczesne drukarki przypominają w dużej mierze komputery – mają włąsny firmware, oprogramowanie, są podłączone do sieci, internetu i obsługują pocztę elektroniczną. Tym samym są narażone na takie same zagrożenia jak inne urządzenia biurowe. Tymczasem firmy często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń zapominają o drukarkach. Te zą narażone są na wiele zagrożeń – począwszy od ataków na oprogramowanie układowe (firmaware), zdalny reset urządzenia, po złośliwe komunikaty wyświetlane na panelu kontrolnym. Drukarki zagrożone są ze strony zwykłych dokumentów biurowych, narażone na przechwytywanie wydruków,  a zdarza się że ssą wykorzystywane jako system wymiany plików w sieciach peer-to-peer.

Hewlett Packard pracuje nad zabezpieczeniami drukarek już od połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to wprowadzono możliwość blokowania portówi szyfrowanie wydruków za pomocą sterownika uniwersalnego. W kolejnych latach pojawiły się innowacje umożliwiające szyfrowanie komunikacji do serwera web, szyfrowanie i bezpieczne czyszczenie dysku urządzenia i automatyzacja wdrożenia certyfikatów SSL. W 2015 roku pojawiła się funkcja – JetAdvantage Private Print – nowe funkcje wykrywania włamań oraz przywracania urządzeń do stanu początkowego.

W urządzeniach klasy Enterprise dostępnych jest ponad 250 ustawień zabezpieczających!  Trzy kluczowe technologie pozwalające zwiększyć poziom bezpieczeństwa to:

  • HP Sure Start sprawdza spójność kodu BIOS.
  • Whitelisting pozwalają zadbać o to, aby do pamięci ładowany był tylko autentyczny, nienaruszony kod HP.
  • Run-time intrusion detection wykrywa anomalie oraz zabezpiecza urządzenie, w czasie kiedy jest ono włączone i podłączone do sieci – a więc najbardziej narażone na ataki.

W razie ataku każda z tych funkcji automatycznie wywołuje proces „auto-naprawy”.

"hp

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będ…