Home Maszyneria Najszybsza wirtualizacja pamięci dyskowej

Najszybsza wirtualizacja pamięci dyskowej

6 min
0
0
89

Największa wydajność

Dużą i skalowalną wydajność IBM SVC potwierdza wynik testu SPC – organizacji non-profit Storage Performance Council, wg którego IBM SVC jest najszybszym rozwiązaniem wirtualizacyjnym pamięci dyskowej, który przewyższa nawet wydajność najszybszej monolitycznej macierzy dyskowej klasy enterprise. IBM SVC stosuje metodę wirtualizacji in-band (czyli umieszczenie urządzeń w strumieniu danych). Umożliwia to wykorzystanie pamięci podręcznej cache (od 16 do 64GB), co wraz z rozłożeniem danych na wiele macierzy, dramatycznie zwiększa wydajność.

Wersja 4.3

Nowe funkcje SVC dostępne są bez dodatkowych kosztów dla istniejących użytkowników SVC po aktualizacji oprogramowania.

Wersja 4.3 umożliwia funkcjonalność:

– thin provisioning – wykorzystanie przestrzeni dyskowej tylko, gdy nowe dane są zapisane,
w przeciwieństwie do tradycyjnego rezerwowania przestrzeni „z góry” (ang. Space Efficient Volumes),

– wykonywanie natychmiastowej kopii danych „flashcopy” z wykorzystaniem „thin provisioning” (ang. Space Efficient FlashCopy),

– mirroring – tworzenie dwóch kopii wirtualnych wolumenów na dwóch różnych macierzach dyskowych,

– wsparcie dla kolejnych systemów operacyjnych i macierzy dyskowych.

Redukcja kosztów

Wg firmy analitycznej Enterprise Storage Group pierwsze firmy, które wprowadziły wirtualizację pamięci masowej oszczędziły średnio 24% na sprzęcie, 16% na oprogramowaniu i 19% na zarządzaniu SAN w ciągu roku. Oszczędności na sprzęcie spowodowane są lepszą utylizacją przestrzeni dyskowej zarządzanej przez SVC. Zastąpienie sterowników (często płatnych) dla różnych macierzy dyskowych, darmowymi sterownikami do obsługi SVC zaowocowało z kolei dużymi oszczędnościami na oprogramowaniu.

Trend

W przyszłości wirtualizacja zasobów dyskowych oraz pamięci masowej będzie czymś tak oczywistym jak dziś wirtualizacja serwerów. Potwierdza to firma analityczna Taneja Group, pisząc w swoim raporcie m.in.: „Wirtualizacja pamięci masowej nie będzie opcjonalna w następnej generacji data center”. Wirtualizacja jest też jednym z pięciu filarów projektu IBM Big Green, dzięki zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużywanej energii.

„Czas tworzenia projektu IT jest coraz krótszy i często trwa kilka tygodni. Pociąga to za sobą nowe wymagania dotyczące zasobów. Wirtualizacja daje możliwość płynnego przenoszenia danych, a dzięki nowej funkcjonalności, tzw. thin-provisioning, nie ma potrzeby rezerwacji całej przestrzeni dla danej aplikacji, jedynie w miarę potrzeb, nowe bloki dyskowe są rezerwowane na fizycznych dyskach. Rozwiązanie to wprowadza dużą elastyczność” – mówi Dariusz Ferenc, Systems Architect IBM Polska.

Referencje
W Polsce zainstalowanych jest kilkadziesiąt kontrolerów SVC u klientów z różnych sektorów gospodarki: dużych i średnich banków, firm dystrybuujących prasę, lotniczych, energetycznych, urzędów. Największa instalacja rozwiązania do wirtualizacji pamięci dyskowej w Polsce została wykonana w Raiffeisen Bank Polska. Bank korzysta z rozwiązania IBM SAN Volume Controller.

W ciągu pięciu lat, na świecie zainstalowano ponad 13000 kontrolerów.Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dostęp do Internetu mobilnego w Polsce jest coraz droższy 

Czwarta edycja dorocznego badania Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. …