Home Po godzinach Netamo: Twoja osobista prognoza pogody

Netamo: Twoja osobista prognoza pogody

0
0
117

Być może to warunki klimatyczne sprawiają, że jesteśmy uzależnieni od prognozy pogody. Zakładam że są osoby, którym wystarczy rzut oka za okno, jednak większość sprawdza prognozę w TV, na smartfonie, lub otaczając się przy okazji różnymi urządzeniami pomiarowymi.

Często są to marketowe „pogodynki” z czujnikiem zaokiennym. Dzięki stacji pogodowej Netatmo możesz posunąć swoją obsesję o krok dalej – dostajesz kompletny system, który dokładnie powie, co dzieje się zarówno w domu, jak i poza nim.

Podstawowy zestaw składa się z modułu wewnętrznego i zewnętrznego do podstawowych odczytów temperatury, wilgotności i jakości powietrza, ale możesz dodać mierniki np. deszczu czy wiatru. Szczegółowa i przejrzysta aplikacja wypełniona danymi pogodowymi jest świetna, ale system jest dość drogi, więc prawdopodobnie jest to rozwiązania dla perfekcjonistów ceniących dokładność prognozy i estetykę urządzenia.

Baza stacji meteorologicznej Netatmo składa się z dwóch części. Moduł wewnętrzny, który musi być cały czas podłączony do zasilania i zapewnia odczyty temperatury, hałasu, wilgotności i stężenia CO2. Łączy się z siecią Wi-Fi i powinien być umieszczony w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy.

Moduł zewnętrzny powinien być ulokowany w zacienionym miejscu i osłonięty przed opadami deszczu. Podaje odczyty temperatury, ciśnienia i wilgotności. Jest to moduł zasilany bateryjnie, z 2 bateriami AAA , które w założeniu powinny pracować przez 2 lata.

"Netamo

Jeśli chcesz rozszerzyć system, możesz dodać dodatkowe czujniki. Może to być monitor wewnętrzny, który replikuje funkcje tego, który dostajesz w głównym pakiecie i pozwala monitorować drugą lokalizację w domu.

Dostępna jest również opcja inteligentnego miernika deszczu, który zapewnia bieżące informacje o ilości opadów, oraz miernik wiatru, w którym zastosowano cztery przetworniki ultradźwiękowe, mierzące zmiany sygnału w celu rejestrowania zarówno prędkości, jak i kierunku, bez potrzeby stosowania ruchomych części.

Jak to działa?

Dzięki prostej aplikacji Netatmo możesz dokładnie ustalić, co się dzieje w domu i wokół niego. W górnej części ekranu wyświetlane są odczyty czujników zewnętrznych.

U dołu ekranu znajdują się aktualne odczyty w pomieszczeniu – temperatura, poziom hałasu, wilgotność i stężenie CO2. Kolorowa kropka pokazuje względną jakość powietrza, od zielonego (dobra), przez żółty (średnia) do czerwonego (ostrzeżenie).ewnętrznych. Możesz przesuwać między ekranami, aby uzyskać odczyt ozonu w tle, temperaturę, wilgotność i ciśnienie, a także opady deszczu oraz prędkość i kierunek wiatru. Każdy ekran pokazuje zarówno bieżące odczyty, jak i zmierzone maksimum.

 Stacja Netatmo Weather wyróżnia się zewnętrznymi odczytami. Za pomocą aplikacji możesz zobaczyć prognozę pogody na następne siedem dni. Korzystając z danych z miernika wiatru, system może dokładniej wyświetlać temperaturę „odczuwalną”.

Co ciekawe stacja Netamo ma wbudowane alarmy ostrzegające o zmianach, takich  jak – rozpoczęcie opadów deszczu, nadchodzący mróz, spadek ciśnienia ostrzegający o pogorszeniu pogody oraz spadek temperatury w domu ostrzegający o ewentualnej awarii ogrzewania.

Te alerty nie muszą być ostrzeżeniami. Na przykład możesz ustawić alert, gdy jest wystarczająco wietrznie, aby pobawić się latawcem.

 

 

Czy powinieneś kupić stację meteorologiczną Netatmo?

Jeśli naprawdę zależy Ci na precyzyjnych danych dotyczących klimatu, to stacja pogodowa Netatmo będzie dobrym wyborem. Pod warunkiem, że poświęcisz trochę czasu na prawidłowe zainstalowanie czujników, otrzymasz dokładne, aktualne odczyty.

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy też po prostu chcesz wiedzieć, jaka jest pogoda aby pobiegać czy pojeździć rowerem Netamo dostarczy dokładne pomiary. Mankamentem jest to, że aplikacja robi niewiele więcej niż tylko raportowanie o otoczeniu, a system jest dość drogi, zwłaszcza jeśli uwzględnimy dodatkowe wskaźniki wiatru i deszczu. Dodatkowym atutem jest możliwość współpracy z głowicą termostatyczną zainstalowaną na grzejniku. W przypadku spadku temperatury głowica zareaguje uruchomieniem funkcji grzania.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…