Home Na czasie Nie tylko programiści są niezbędni

Nie tylko programiści są niezbędni

8 min
0
0
43

Aplikacje są wszędzie: w telefonie, w telewizorze i oczywiście w komputerze. Żyjemy w złotej erze aplikacji, które napędzają biznes i gospodarkę. Jednak programowanie to nie wszystko, dlatego niepokojący może wydawać się fakt, że zaledwie 26% najczęściej wymienianych umiejętności w ofertach pracy dla deweloperów dotyczy kompetencji biznesowych.

Co najmniej połowa (49%) wszystkich ofert pracy nie zawiera żadnej kompetencji biznesowej[i] jako jednego z 10 najważniejszych wymagań — wynika z ogólnoeuropejskiej analizy ogłoszeń o pracę dla programistów, przeprowadzonej przez VMware we współpracy z platformą Jobfeed.[ii] W czołówce wymaganych umiejętności u przyszłych programistów na próżno szukać takich kompetencji jak: finanse (tylko 5% ogłoszeń), zarządzanie interesariuszami (6%) czy projektami (7%). A przecież to umiejętności, które są kluczowe dla zrozumienia i przedstawienia zarządom uzasadnienia biznesowego dla aplikacji.

Organizacje poszukują uzdolnionych biznesowo programistów, którzy przyspieszą tworzenie aplikacji. Niestety wiedza specjalistyczna z tego obszaru jest w dużej mierze nieobecna w ogłoszeniach o pracę dla deweloperów, a warto tu wspomnieć, że od początku 2021 r. w całej Europie opublikowano ich ponad 130 000. Niestety tylko 23% ofert dla programistów front-end i 22% dla deweloperów Android wymienia kluczowe umiejętności biznesowe jako priorytetowe. W porównaniu z 39% w ogłoszeniach dla inżynierów oprogramowania i 63% dla architektów danych.

Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware: Zarządy coraz mocniej interesują się tworzeniem aplikacji, dlatego programiści stają przed realną szansą doskonalenia umiejętności biznesowych. Dzięki temu mogą zostać dostrzeżeni i odgrywać coraz większą rolę dla i wśród kierownictwa, które rzadko mówi o technologiach. Dlatego tutaj programiści mogą stać się niezbędnym łącznikiem. Poprawa spójności pomiędzy zespołami biznesowymi i informatycznymi, docenienie deweloperów posiadających umiejętności, które są uzupełnieniem ich kompetencji w zakresie kodowania, to niezbędne działania, jeśli przedsiębiorstwa chcą umieścić aplikacje w centrum swojej cyfrowej strategii biznesowej.

Potrzebna jest ukierunkowana rekrutacja

Działania rekrutacyjne muszą być ukierunkowane w szczególności na programistów, którzy potrafią przedstawić biznesową wartość aplikacji. Pamiętajmy, że liczba wolnych miejsc pracy w IT wciąż rośnie. Od pierwszego kwartału 2021 r. do analogicznego okresu w 2022 r. zapotrzebowanie na stanowiska deweloperskie wzrosło w Europie o 38%. Przy czym liczba ofert pracy wzrosła odpowiednio o 173% i 106% w Hiszpanii i we Włoszech, podczas gdy w Holandii (3%), Belgii (19%) i Wielkiej Brytanii (22%) wzrost był mniejszy.

Co ciekawe, rywalizacja o stanowiska związane z przetwarzaniem danych jest szczególnie zacięta — w Hiszpanii zapotrzebowanie na inżynierów danych wzrosło o 305%. We Włoszech zainteresowanie architektami danych w ciągu roku zwiększyło się o 210%. To wyraźny dowód, że aplikacje i ilość danych, które generujemy co dzień, wpływają na decyzje o zatrudnieniu.

Biznes zwraca się ku szkoleniom i partnerom, by podnosić kwalifikacje talentów

Deficyt wiedzy biznesowej skłania niektóre firmy do szukania programistów obeznanych już z zagadnieniami biznesowymi lub inwestowania w specjalne szkolenia, współpracując z partnerami w celu rozwijania umiejętności komunikacyjnych zarówno programistów, jak i pracowników niebędących programistami. Grupa 3S jest jedną z takich firm.

Sylwia Sędrowicz-Łyszczarz, Dyrektor Działu HR spółek z Grupy 3S: Przyciąganie utalentowanych pracowników technicznych zawsze było trudne, jednak znalezienie osób, które potrafią efektywnie wykorzystywać aplikacje w biznesie i zaprezentować ich znaczenie dla ogólnego sukcesu firmy, jest niezwykle istotne. Połączenie specjalistycznej wiedzy technicznej z umiejętnością komunikacji z zespołami nietechnicznymi jest skomplikowane, jednak w dłuższej perspektywie konieczne. Aby zlikwidować tę lukę, spędzamy więcej czasu z programistami, aby przybliżyć im sposób funkcjonowania reszty firmy, a także pomagamy pozostałym pracownikom zrozumieć, co mogą, a czego nie mogą osiągnąć programiści. Co więcej podczas rozmów z kandydatami, staramy się zwracać uwagę nie tylko na ich merytoryczne kompetencje i umiejętności, ale także właśnie na wspomniane biznesowe spojrzenie, komunikatywność i umiejętności pracy w zespole.

[i] Umiejętności biznesowe zdefiniowane jako: coaching i mentoring, konsulting, finanse, innowacje, zarządzanie projektami i zarządzanie interesariuszami, w oparciu o taksonomię Jobfeed.

[ii] W oparciu o analizę ofert pracy dla następujących stanowisk programistów w 8 krajach (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania) w okresie od stycznia 2021 do maja 2022, przeprowadzoną za pośrednictwem platformy Jobfeed firmy Textkernel:

  • Data Architect
  • Data Engineer
  • Data Scientist
  • DevOps Engineer
  • Front-End Developer
  • iOS Developer
  • Machine Learning Engineer
  • Software Engineer
  • Web Developer
  • Android Developer
Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowy FRITZ!Box 6850 5G – dotknij  technologii 5G

Firma AVM, niemiecki producent urządzeń sieciowych, wprowadziła do sprzedaży w Polsce rout…