Home Analizy Nowa generacja klientów potrzebuje informacji

Nowa generacja klientów potrzebuje informacji

0
0
112

Dotychczas działy IT koncentrowały się na zapewnianiu oszczędności i obniżaniu kosztów. Badanie EMC Forum pokazało jednak, że w Polsce dział IT jest obecnie postrzegany jako strategiczny czynnik umożliwiający rozwój biznesu i lepszy kontakt z klientami. Respondenci dostrzegają wpływ technologii na opracowywanie nowych produktów i usług (43%) i poprawę obsługi klienta (38%). Firmy przenoszą coraz więcej rozwiązań do chmury, aż 54% respondentów już korzysta z usług chmurowych, natomiast 14% z technologii chmury hybrydowej. Aby jednak wykorzystać pełny potencjał tego typu rozwiązań, należy pokonać pewne bariery.

IT jako czynnik rozwoju biznesu

  • 51% respondentów w Polsce, czyli więcej niż w badaniu ubiegłorocznym, stwierdziło, że dyrektorzy ds. obsługi klienta w ich przedsiębiorstwach uważają informatykę za strategiczny czynnik rozwoju biznesu.
  • Do najważniejszych celów biznesowych, jakie polskie przedsiębiorstwa chcą osiągnąć poprzez wdrożenie nowych technologii, możemy zaliczyć: zdobycie nowych klientów (59%), poprawa obsługi klienta (47%) i automatyzacja procesów (42%).
  • 61% respondentów w Polsce uważa, że ich przedsiębiorstwa dostrzegają coraz większą rolę automatyzacji — której przykładem jest programowo zdefiniowana pamięć masowa — jako niezbędnego czynnika rozwoju biznesu.

Wykorzystanie megatrendów

  • 61% respondentów w Polsce oczekuje, że technologie nowej generacji, takie jak technologie mobilne i społecznościowe oraz wielkie zbiory danych, zapewnią ich przedsiębiorstwu przewagę konkurencyjną.
  • Badani uważają również, że powyższe technologie będą mieć wpływ na kluczowe aspekty działalności biznesowej, w tym opracowywanie nowych produktów i usług (43%), poprawę obsługi klienta (38%) oraz usprawnienie pracy działów biznesowych i generowanie oszczędności (31%).
  • Ponieważ obecnie coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi działalność przez Internet, 45% respondentów dostrzegło potrzebę połączenia publicznych i prywatnych usług chmurowych (czyli stworzenie chmury hybrydowej), co zapewni większą elastyczność i bezpieczeństwo.

Przyszłość działów informatycznych

  • 64% respondentów w Polsce twierdzi, że ich firma lub instytucja dysponuje odpowiednimi kompetencjami i wiedzą, aby z powodzeniem realizować cele biznesowe.
  • 62% jest zdania, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch dotrzymanie kroku innowacjom w informatyce będzie stanowić wyzwanie dla pracowników. 
  • 51% firm postrzega dział IT jako czynnik rozwoju biznesu, ale jednocześnie 34% z nich uważa, że dział ten nie ma kontroli nad wydatkami na informatykę — co wskazuje na to, że muszą one wciąż jeszcze starać się o zdobycie zaufania osób podejmujących decyzje w przedsiębiorstwie.
  • 64% respondentów uważa, że dział IT przyszłości będzie funkcjonować jako wewnętrzny dostawca usług na żądanie, takich jak platforma jako usługa czy chmura publiczna i prywatna.

Metodyka prowadzenia badań

W badaniu wzięło udział 263 przedstawicieli różnych polskich przedsiębiorstw, w tym dyrektorzy i kierownicy działów informatycznych i biznesowych, architekci rozwiązań technicznych, analitycy danych oraz administratorzy systemów pamięci masowej i infrastruktury. Dane zostały zebrane w ramach dobrowolnej ankiety wypełnianej po zakończeniu rejestracji na konferencję EMC Forum, odbywającą się 13 listopada 2014 r. w Warszawie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…