Home Praca zdalna Nowa normalność, czyli praca hybrydowa

Nowa normalność, czyli praca hybrydowa

0
5
5,926
praca zdalna

„Praca z dowolnego miejsca” wydaje się być mantrą, którą posługują się zarówno start-upy, aby przyciągnąć nowych pracowników, jak i duże przedsiębiorstwa, które stawiają na uatrakcyjnienie stanowisk pracy.

Czas pandemii i liczne towarzyszące mu lockdown’y dowiodły pracodawcom, że pracownicy mogą nauczyć się pracować w domu i nadal być efektywni. Jednocześnie pracownicy zdali sobie sprawę z zalet braku dojazdów do pracy i większej elastyczności, jaką mają pracując z domu. Z drugiej strony pracodawcy mogą zaoszczędzić na kosztach wynajmu i utrzymania biura stosując harmonogramy rotujące pracowników w poszczególnych dniach tygodnia.

Jak stworzyć hybrydę?

Praca hybrydowa to forma pracy, w której miejsce pracy pracowników jest elastyczne i zgodne z potrzebami pracowników i pracodawców, łączących pracę w biurze i w domu. Zatem jeśli nie pracujesz na linii montażowej, a Twoje zajęcie sprowadza się do tworzenia wartości niematerialnych – możesz pracować zdalnie. Wymaga to jednak odpowiedniego planowania, a przede wszystkim właściwych narzędzi do pracy i komunikacji.

Spotkanie twarzą w twarz może zostać zastąpione np. przez komunikator Zoom i sprzęt, który umożliwi swobodne i niezawodne organizowanie spotkań.

Posiadanie hybrydowego miejsca pracy wygląda inaczej, w zależności od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem. W biurach coraz bardziej popularna staje się koncepcja hot desków, gdzie każdy pracownik może wybrać dowolne biurko, które jest dostępne, gdy jest w biurze. Uzupełnieniem są sale do wideokonferencji.

Z punktu widzenia pracownika spotkania będą odbywać się online, tym samym posiadanie stabilnego połączenia internetowego, kamery i komunikatora  staje się niezbędne.

Gotowość do pracy zdalnej i hybrydowej oznacza posiadanie narzędzi, które wspierają Twoje zespoły, dzięki czemu współpraca między biurami domowymi i współdzielonymi salami konferencyjnymi jest bezproblemowa. Zobacz, jak te narzędzia można wykorzystać w różnych środowiskach pracy.

Zoom Rooms i Logitech idealne połączenie

Zoom Rooms i Logitech mogą razem ułatwić przekształcenie dowolnej przestrzeni we wspólne miejsce spotkań dla hybrydowych pracowników. Łatwe w obsłudze sale do wideokonferencji nigdy nie były tak ważne. Intuicyjny sprzęt wraz z funkcjami Zoom Rooms może przenieść doświadczenie spotkań w sali konferencyjnej na wyższy poziom i wypełnić lukę między zespołami zdalnymi i lokalnymi.

Nowoczesne przestrzenie robocze dla zespołów hybrydowych, Zoom Rooms, zapewniają współpracę z wykorzystaniem transmisji wideo HD w dowolnej przestrzeni – w biurze, lub w domu, umożliwiając bezpośrednią i zdalną interakcję uczestników w czasie rzeczywistym. Co ważne, zapewniają proste rozpoczęcie spotkania, rezerwację sali i udostępnianie treści.

Nie każda kamera z mikrofonem pozwala jednak na prowadzenie profesjonalnych wideorozmów w pożądanej, wysokiej jakości. Niezależnie od profilu firmy, czy modelu zarządzania najcenniejsze są rozwiązania, które pomagają pracownikom wykonywać ich obowiązki szybciej i efektywniej. Użytkownikiem urządzeń wideokonferencyjnych może być każdy – początkujący start-up, pracownik w domu, mała firma, która wynajmuje pomieszczenie w przestrzeni do co-workingu, czy ogromna korporacja. Jeszcze kilka lat temu wybór sprzętu ograniczał się do kamer internetowych oferujących bardzo niską jakość obrazu lub bardzo drogich i skomplikowanych systemów wideokonferencyjnych.

Dziś mamy olbrzymi wybór – w przypadku urządzeń do domowego biura może to być kamera Logitech MeetUp lub Rally Camera. Ciekawym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw są również urządzenia typu all-in-one, które kryją w sobie zarówno kamerę, jak i zestaw głośnomówiący, a całość dopełnia pilot umożliwiający kontrolowanie ich funkcji na odległość. Przykładem jest np. Rally Bar – przeznaczony dla średniej wielkości sal konferencyjnych.

Rozwiązania do pomieszczeń firmy Logitech są wstępnie skonfigurowane do stosowania w salach konferencyjnych o praktycznie dowolnej wielkości lub dowolnym układzie. Obejmują one następujące urządzenia:

  • Kamera lub panel wideo Logitech ultra HD zoptymalizowany pod kątem pomieszczenia, z elektrycznym systemem przesuwania i pochylania oraz z zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji (AI), takich jak autokadrowanie
  • Kontroler dotykowy do sal konferencyjnych Logitech Tap lub Tap IP, zapewniający prostą obsługę spotkań za pomocą funkcji dołączania jednym dotknięciem
  • Platforma komputerowa, dostępna w jednej z dwóch konfiguracji:
    • jako mini komputer lub urządzenie komputerowe RoomMate,
    • wbudowana w panel wideo w przypadku stosowania, jako urządzenie autonomiczne

Logitech Sync jest platformą do zarządzania urządzeniami, która współpracuje z narzędziem do zarządzania usługami wideo w celu zapewnienia optymalizacji urządzeń znajdujących się w sali konferencyjnej oraz analityki pomieszczenia wspomaganej sztuczną inteligencją.

Aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo instalacji w miejscu spotkań elementy rozwiązań Logitech są wyposażone w elastyczne opcje montażu oraz system zarządzania kablami klasy korporacyjnej. Rozwiązanie do sali konferencyjnej można również ulepszyć korzystając z dostępnych produktów, do których należą:

  • Kamera Scribe do tablic wspomagana sztuczną inteligencją, przeznaczona do łatwego udostępniania treści tablic w czasie każdego spotkania wideo.
  • Panel planistyczny Tap Scheduler, który pomaga pracownikom w biurze w łatwym znalezieniu lub zarezerwowaniu sali konferencyjnej.
  • Akcesoria, takie jak mikrofony rozszerzające, uchwyty, okablowanie i złącze Logitech Swytch.

Jak praca hybrydowa wpisuje się w przyszłość pracy?

Praca hybrydowa oferuje wiele zalet i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, umożliwiając bardziej wydajne metody pracy przy wyższej produktywności niż tradycyjne modele pracy biurowej. Im szybciej pracownicy, firmy, menedżerowie, czy instytucje edukacyjne zaczną się do tego dostosowywać, aby jak najlepiej wykorzystać model hybrydowy, tym bardziej zadowoleni będą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Jesteś zainteresowany ofertą? Skontaktuj się ze specjalistami Orange, którzy pomogą Ci zorganizować hybrydowe miejsca pracy:

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 na 5 polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych

Rozwój technologii kształtuje sposób, w jaki ludzie dokonują zakupów. Jednym z trendów sta…