Home Chmura Nowe narzędzia analityczne

Nowe narzędzia analityczne

0
0
116

Nowe narzędzia są zdefiniowane do pracy w konkretnych branżach, takich jak m.in. media, finanse, czy handel detaliczny. Nowe pakiety rozwiązań IBM to efekt współpracy z klientami i partnerami biznesowymi, prowadzącymi działalność w różnych sektorach gospodarki i mającymi doświadczenie w wykorzystaniu innowacji technologicznych.

Modele analityczne

Industry Analytics Solutions firmy IBM to predefiniowane modele analityczne, jak również moduły odpowiedzialne za sprawne gromadzenie i przygotowanie informacji do analizy. Użytkownicy mogą korzystać ze specjalnych interfejsów dedykowanych dla poszczególnych branż a za pomocą interaktywnych pulpitów, mogą dzielić się informacjami i płynącymi z nich wnioskami w ramach swoich organizacji oraz na poziomie zespołów.

Wśród rozwiązań pakietu Industry Analytics Solutions znalazły się m.in.:

  • Behavior Based Audience Insight – rozwiązanie skierowane do branży medialnej i rozrywkowej, które pomaga firmom w lepszym zrozumieniu odbiorców oraz ich zachowania. Umożliwia to podejmowanie optymalnych decyzji związanych z kampaniam i reklamowymi i marketingowymi, jak również tworzenie bardziej angażujących treści.
  • Lift Analytics – dedykowane branży handlowej rozwiązanie służy określeniu wpływu, jaki poszczególne produkty czy ich kategorie mają na dochód, co z kolei umożliwi skuteczniejszy dobór i ekspozycję asortymentu. W praktyce sklepy uzyskają m.in. wiedzę o tym, w jaki sposób wycofanie jednego typu produktów przełoży się na sprzedaż pozostałych.
  • Asset Analytics for Rotational Equipment – stworzone z myślą o branży chemicznej i paliwowej rozwiązanie wykorzystuje analizę predyktywną do przewidzenia możliwych przerw w pracy oraz poprawy niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej.

Onet czyli jak media elektroniczne analizują odbiorcę treści

Rozwiązania analityczne IBM zostały wdrożone m.in. w Onet.pl, jednym z największych polskich portali internetowych. Tego typu podmioty dążą do maksymalizacji liczby odsłon stron internetowych i czasu obecności na portalu, co można uzyskać przez dostarczanie użytkownikom interesujących treści w odpowiednim momencie.

Technicznie i wirtualnie wykorzystując m.in. IBM SPSS Modeler i analizując zachowanie odbiorców, można wyabstrahować interesujące biznesowo grupy definiowane pod pod kątem preferencji i oczekiwań – m.in. tego, jakie treści ich przyciągają, kiedy korzystają z portalu i za pomocą jakich urządzeń uzyskują dostęp do treści.

Ofektem policzalnym jest dopasowanie oferty dostawcy treści do zindywidualizowanych potrzeb grupy korzystających z portalu czy strony WWW, co przekłada się na większą liczbę odsłon w trakcie pojedynczej sesji, jak również gotowość do powrotu na stronę. Użytkownicy oglądają także więcej reklam, co jest potencjalną korzyścią zleceniodawców reklamowych umieszczajacych swe budżety na portalach zaś biznesem przychodowym włąściciela portalu. Na tym kończy się biznes użytkownika narzędzi analitycznych. Dalej jest dostawca reklamy i płatnik zlecający, którzy liczą na zwiększenie sprzedaży wprost liczone jako efekt monożnikowy zainteresowania uzytkowników portalu. Biznes wytwórcy reklamy jest prosty: sprzedać reklamę. Jednak firma zlecająca reklamę jest na końcu ekosystemu finansowego i ten biznes – najbardziej ryzykowny – jest nepewny i niepoliczalny.  

Ten ostatni element nie jest policzalny, chociaż analiza predykcyjna może wykazać szereg związków ze sprzedażą towaru czy usługi, pomiędzy klikalnością reklam, czy ich samą obecnością na stronach odwiedzanych przez uzytkownika  Nie jest to jednak związek algorytmizowalny i nie wynikają z niego proste zależności mogące być wykazane np. paramentrem ROI. 

Dlatego wspomniane narzedzia analityczne IBM, aczkolwiek doskonałe technicznie i uzyteczne, nie mogą być narzędziem sprzedaży a jedynie sprzedaż wspomagać. Ryzyko biznesu pzostanie na zawsze związane z właścicielem towaru.  

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…