Home Maszyneria Nowe procesory do Windows 8

Nowe procesory do Windows 8

0
0
129

Prymat firmy Intel na rynku procesorów jest niepodważalny, niemniej jednak nadchodząca premiera nowego systemu Microsoftu budzi apetyty konkurencji, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności tabletów.

Jako jedna z pierwszych na świecie swój najnowszy procesor stworzony głównie z myślą o nowoczesnych tabletach opartych na systemie operacyjnym Windows 8 zaprezentowała firma Qualcomm. Produkowany przez firmę Qualcomm, dwurdzeniowy procesor z serii Snapdragon MSM8960 będzie jednym z najwydajniejszych obecnie na rynku. Maksymalna częstotliwość taktowania dla pojedynczego rdzenia wyniesie  2.5 GHz.

Dostępny będzie również układ czterordzeniowy – Qualcomm Snapdragon APQ8064. Oba układy trafią do pierwszych tabletów z systemem Windows 8 już na początku 2012 roku, a pod koniec 2011 roku próbki rozesłane zostaną do producentów sprzętu OEM.

"omap"Swój najnowszy procesor przystosowany do obsługi systemu operacyjnego Windows 8 zaprezentował również amerykański koncern Texas Instruments, którego jeden z układów stosowany jest już obecnie w tablecie BlackBerry PlayBook. Firma przedstawiła procesor ARM SoCs o nazwie OMAP4470, należący do rodziny OMAP4. Jak informuje producent, będzie to dwurdzeniowa jednostka ARM Cortex-A9 taktowana zegarem o częstotliwości 1,8 GHz, wspomagana dodatkowo przez dwa, 266 MHz rdzenie układu ARM Cortex-M3, które odpowiadać będą za odtwarzanie multimediów.

Wielordzeniowy procesor OMAP4470 przewyższa dotychczasowe rozwiązania oferując 80-procentowy wzrost wydajności w trakcie przeglądania sieci, zwiększenie przepustowości pamięci, 2,5-krotne zwiększenie wydajności grafiki dzięki zastosowaniu  rdzenia PowerVR ™ SGX544  Imagination Technologies.

Zgodnie z zapewnieniami firmy układ OMAP4470 z powodzeniem będzie mógł konkurować z czterordzeniową Tegrą 3 oraz nowoczesnymi procesorami z serii Intel Sandy Bridge. TI OMAP4470 stworzony został z myślą o nowoczesnych tabletach, netbookach i smartfonach z systemem operacyjnym Android, Linux oraz Windows 8. Układ ten wyposażony został w układ graficzny PowerVR SGX544, który obsługuje rozdzielczość QXGA z 2048 x 1536 pikseli i maksymalnie 3 wyświetlacze HD jednocześnie. Pierwsze urządzenia wyposażone w ten właśnie układ pojawią się w pierwszej połowie 2012 roku.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…