Home Na czasie Omikron wykorzystany w kampanii phishingowej

Omikron wykorzystany w kampanii phishingowej

5 min
0
0
172

Oszuści odkryli nowy sposób na wykorzystanie Omikrona – dominującą obecnie odmianę koronawirusa. Spamerzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które promują suplementy diety obniżające poziom cukrzycy.

Osoby z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą, są narażone na wystąpienie poważnych powikłań w wyniku infekcji wirusem COVID-19. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą jak wykorzystać typowe schorzenia, aby nakłonić ludzi do przekazania danych karty kredytowej lub innych wrażliwych informacji. Badacze Bitdefeneder Anti-spam zauważyli rozprzestrzeniającą się falę fałszywych informacji promujących suplementy diety dostępne bez recepty, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Dziewięćdziesiąt sześć procent e-maili pochodzi z tureckich adresów IP. Spamerzy po raz kolejny wykorzystują kryzys zdrowotny, atakując osoby podatne na infekcję nowym wariantem koronawirusa.

Wariant Omikron jest mniej więcej dwa razy bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje wirusa, a także cechuje się 60 procent większą przenośnością. Co gorsza, badania pokazują, że osoby z cukrzycą są bardziej narażone na poważne komplikacje, nawet jeśli są zaszczepione…” – czytamy w oszukańczym e-mailu. „Na szczęście możesz uchronić się przed tym nowym śmiercionośnym wariantem dzięki temu, zupełnie nowemu raportowi, który możesz pobrać.”

Raport „The Diabetics Complete Omicron Protection Guide” zawiera linki do fałszywej witryny farmaceutycznej promującej suplement diety na cukrzycę. Osoby wchodzące w interakcję z fałszywymi witrynami narażają się na utratę danych, środków finansowych, a nawet zdrowia. Oszuści mogą pozyskać cenne informacje z kart kredytowych lub zainstalować na urządzeniu ofiary oprogramowanie szpiegujące. Poza tym istnieje ryzyko, że produkt nigdy nie dotrze lub klient otrzyma fałszywe leki. Bitdefender udziela sześciu wskazówek, które pozwalają skutecznie ochronić się przed internetowymi oszustami specjalizującymi się w przekrętach związanych z lekami i suplementami diety.

1.          Przed zakupem jakichkolwiek „cudownych” pigułek, suplementów skonsultuj się z lekarzem.

2.          Dokładnie sprawdź e-mail zwłaszcza pod kątem błędów gramatycznych, literówek. Z dużą ostrożnością podchodź do atrakcyjnych ofert i tzw. super okazji.

3.          Zachowaj ostrożność wobec reklam lub ofert otrzymywanych za pośrednictwem poczty e-mail lub mediów społecznościowych.

4.          Nigdy nie otwieraj linków z podejrzanych wiadomości e-mail ani załączonych plików, ponieważ mogą one doprowadzić do instalacji złośliwego oprogramowania.

5.          Nigdy nie kupuj leków lub suplementów w aptekach internetowych, jeśli nie możesz zweryfikować ich legalności.

6.          Korzystaj z antywirusów z technologiami chroniącymi przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…