Home Na czasie Państwowy Instytut Geologiczny chroni IT

Państwowy Instytut Geologiczny chroni IT

0
0
127

Raporty zawierają informacje o rodzaju pliku, jego nazwie, godzinie i dacie, a także o tym, kto był wówczas zalogowany w systemie. Jednocześnie instalacja LOG System 2.0 pozwoliła kierownictwu instytutu na sprawdzenie, czy wszystkie używane przez firmę programy są legalne i usunięcie tych aplikacji, które budziły wątpliwości prawne. LOG System 2.0 przekazał administratorowi listę aplikacji, które w ogóle nie miały licencji, jak również tych, które wymagały jedynie aktualizacji.  Bardzo ważną częścią wdrożenia było stworzenie kompletnej bazy sprzętu i oprogramowania, które znajduje się na wyposażeniu instytutu. To w sumie kilka tysięcy rekordów, w tym wiele specyficznych produktów, jak na przykład specjalne GPS-y do lokalizacji otworów wiertniczych, sondy czy mikroskopy.

„Dzięki instalacji LOG System 2.0 zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Będziemy na bieżąco dowiadywać się, na które programy kończy się licencja i należy je zaktualizować. Bardzo przydatna okaże się również wiedza o tym, które programy są uruchamiane niezwykle rzadko, bądź w ogóle. W takich sytuacjach nie warto będzie przedłużać licencji na kolejne lata. Zarządzanie tak pokaźną infrastrukturą jest skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Dzięki instalacji LOG System 2.0 mamy bardzo szybki dostęp do niezbędnych danych” – mówi Dominik Krasowski, Główny Specjalista ds. Informatyki w Państwowym Instytucie Geologicznym.  

Przed wdrożeniem instytut zarządzał sprzętem i oprogramowaniem za pomocą papierowych formularzy. Z punktu widzenia pracowników, którzy byli odpowiedzialni za aktualizację oprogramowania, sprawne działanie sprzętu oraz serwis uszkodzonych podzespołów, system taki był wyjątkowo mało wydajny. Szczególną trudność sprawiała prawidłowa ewidencja licencji i programów. Teraz wszystkie dokumenty licencyjne (około 1800) zostały zeskanowane, wprowadzone do cyfrowej bazy danych i powiązane z odpowiednimi komputerami oraz użytkownikami. Istotną funkcją LOG System 2.0 będzie wspomaganie pracowników help desku. Odpowiadają oni na pytania użytkowników sprzętu i oprogramowania, pomagają w rozwiązywaniu problemów i zajmują się przyjmowaniem zgłoszeń serwisowych. Dokładna i zdalna wiedza o tym, jakim sprzętem dysponuje określony użytkownik, przyspieszy i ułatwi działanie tego ważnego działu.

Wdrożenie zostało przeprowadzone przez BKK Inwest. Instalacja LOG System 2.0 na głównym serwerze, jak również tzw. agentów na poszczególnych pecetach trwała krótko i nie absorbowała pracowników. Każdy z nich musiał opuścić stanowisko pracy jedynie na kilka minut. Dłużej, bo kilka miesięcy, trwało wprowadzanie do bazy danych informacji o wszystkich programach, podzespołach, peryferiach etc., jak również skanowanie kilku tysięcy licencji.  Wdrożenie objęło wszystkie placówki instytutu – w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Sosnowcu, Szczecinie i Warszawie. Wybór odpowiedniego systemu trwał 2 lata – w tym czasie testowano systemy różnych dostawców. Koszt wdrożenia wyniósł około 200 tysięcy złotych.  


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…