Home Maszyneria Pendrive – czy warto jeszcze inwestować w pamięć przenośną?

Pendrive – czy warto jeszcze inwestować w pamięć przenośną?

0
0
289

Pendrive to nieodłączny element wyposażenia wielu ludzi na całym świecie. To dzięki temu niewielkiemu urządzeniu zawsze mamy nasze wrażliwe lub po prostu potrzebne dane pod ręką, nie musimy się bawić w żonglowanie płytami i osiągamy odpowiedniej prędkości transfery, gdziekolwiek się nie znajdujemy. Dlaczego nadal warto w niego inwestować? Sprawdźmy!

Pendrive – co to właściwie jest?

Pendrive to niewielkich rozmiarów urządzenie, w którego skład wchodzą właściwie dwa elementy – USB oraz pamięć flash, na której zapisywane są dane. Mieści się właściwie wszędzie, a wraz z rozwojem technologii, zapisywać na nim możemy coraz to więcej danych. Z jego pomocą w każdej chwili możemy mieć dostęp do zapisanych wcześniej danych i nie potrzebujemy do tego połączenia internetowego. Zdecydowana większość pendrive’ów działa na zasadzie Plug & Play, dlatego nie musimy dodatkowo instalować żadnych sterowników, czy ogólnie oprogramowania. Działa już po podłączeniu go do portu USB w komputerze.

Urządzenia typu pendrive różnią się przede wszystkim pojemnością oraz wydajnością. Operują one na najpopularniejszym dziś standardzie USB 3.0 lub USB 3.2 (Gen 1 lub Gen 2). Z tego też względu mogą osiągać transfery na poziomie dobijającym nawet do 600 MB/s, choć oczywiście nie wszystkie to potrafią. Warto zatem wybrać taki, który gwarantuje uzyskanie odpowiednich osiągów.

Jaki pendrive będzie dla mnie najlepszy?

Opisywanych nośników danych jest na rynku całe mnóstwo, ale warto prześledzić kwestię kompatybilności oraz wydajności ogólnej. Znakomitymi pamięciami, którymi w szczególności warto się zainteresować są Patriot Supersonic Rage Lite oraz Rage Prime. Pierwszy skierowany jest do nieco mniej wymagających, choć nadal chcących uzyskać wysoką przepustowość danych. Supersonic Rage Lite osiąga transfery rzędu 120 MB/s i działa w standardzie USB 3.0, dlatego będzie świetnym wyborem dla tych, którzy nie posiadają w komputerze nowoczesnego interfejsu USB. Dla tych, którzy koniecznie potrzebują czegoś wydajniejszego jest ten drugi, a więc Patriot Supersonic Rage Prime. W tym wypadku transfery sięgają nawet 600 MB/s, a w tandemie z pojemnością 250,500 lub 1000 GB (1 TB), urządzenie zda egzamin nawet najbardziej wymagających warunkach.

Dlaczego warto zainwestować w pamięć pendrive?

Aktualnie panujące na rynku nośniki danych są naprawdę szybkie i pomimo tego, że są powoli wypierane przez rozwiązania chmurowe, drugi system przechowywania danych nie ma z pendrive szans, jeśli chodzi o wydajność. Oczywiście, chmura to bardzo wygodne narzędzie, ale nawet w superszybkiej sieci 5G, nie otrzymamy takiej przepustowości, jaką oferują wyżej wymienione urządzenia. Transfer rzędu 600 MB/s to w przeliczeniu na bity aż 4800 Mb/s. Takie połączenie internetowe jeszcze długo będzie poza zasięgiem zwykłych śmiertelników.

Na tym jednak zalety się nie kończą ponieważ pendrive, w przeciwieństwie do chmury, to względnie niski wydatek. Jednokrotnie płacimy więc za sprzęt, który mamy dla siebie do końca życia. Chmura natomiast to miesięczne koszty za usługę. Wielu decyduje się również na inwestycję w fizyczny nośnik danych ze względu na bezpieczeństwo.

Pendrive to niewątpliwe kompromis pomiędzy mobilnością, a ceną i z tego też powodu nigdzie się nie wybiera. A zatem jeśli nie musimy mieć dostępu do ciągle aktualizowanej biblioteki plików w chmurze, do której dostęp ma wielu użytkowników (na przykład chmury firmowej) i jedyne czego potrzebujemy, to przenosić pliki z jednego systemu na drugi, warto zainteresować się fizycznym nośnikiem. Jest po prostu lepszą alternatywą.

Pendrive to bezpieczeństwo danych

Pamięć pendrive posiada również jedną zasadniczą zaletę – bezpieczeństwo danych. Nie jest on pośrednio lub nawet bezpośrednio podłączony do sieci i będąc fizycznym nośnikiem leży głęboko w naszej kieszeni. Jesteśmy więc pewni, że dane na nim zapisane nie wpadną tak łatwo w niepowołane ręce. Mało tego, w każdej chwili możemy wykorzystać opcję szyfrowania dowolnym, nawet zupełnie darmowym programem, kompatybilnym z systemem operacyjnym Windows, macOS i Linux (na przykład VeraCrypt). A zatem nawet jeśli przydarzy się sytuacją z kradzieżą fizycznego nośnika, możemy spać spokojnie, ponieważ nasze dane nie zostaną odczytane.

Pendrive – naprawdę warto!

Jak widać warto. Naprawdę warto zainwestować w dobrej jakości pamięć USB, jeśli tego akurat potrzebujemy. To właśnie dzięki niej mamy pewność, że nasze pliki są bezpieczne. To dzięki niej uzyskamy transfery znacznie wyższe niż w konkurencyjnym rozwiązaniom chmurowym. To dzięki niej wykorzystamy potencjał drzemiący w pamięci flash. Dobre pendrive’y nie są również drogie, wspierają starsze standardy USB poprzez wsteczną kompatybilność i nie wymagają od nas instalowania w komputerze żadnego dodatkowego oprogramowania. Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco Hypershield: era bezpieczeństwa w skali AI

Cisco,  przedstawia swoje najnowsze osiągnięcie — Cisco Hypershield. Ta innowacyjna usługa…