Home Na czasie Pierwszy WiMAX w Polsce uruchomiony

Pierwszy WiMAX w Polsce uruchomiony

0
0
206

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) to technologia bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Zasada działania jest podobna do sieci komórkowych GSM z tą różnicą, że WiMAX jest systemem uniwersalnym, a nie dedykowanym do transmisji głosu i oferuje łączną przepustowość do 18 Mbps w jednym sektorze radiowym.

 Pierwsza w Polsce

Instalacja pilotażowa w Gdańsku jest pierwszym tego typu projektem w kraju, mającym za zadanie zademonstrowanie przydatności mobilnej sieci bezprzewodowej w pracy służb miejskich oraz szerokiej rzeszy użytkowników indywidualnych. Możliwości wykorzystania nowej technologii obejmują obszary bezpieczeństwa, turystyki, wspomagania sterowania ruchem, nadzór nad służbami miejskimi, zdalną naukę czy transmisje multimedialne.""

Czy sieć wzmocni  inwestycje?

Celem projektu jest zbadanie czy dostarczenie usług nowej technologii bezprzewodowej transmisji danych, może znacząco wpłynąć na rozwój sektora ICT w mieście oraz zwiększyć szanse przyciągnięcia innych tego typu przedsięwzięć, podnoszących jego atrakcyjność inwestycyjną. Jednym z ważniejszych aspektów pilotażowej instalacji systemu jest sprawdzenie jego przydatności do wspomagania organizacji i obsługi mistrzostw UEFA EURO 2012.

Korzyści dla rozwiązań obecnych

Na konferencji wskazano problemy, których rozwiązanie powstająca sieć pomoże rozwiązać na terenie metropolii gdańskiej. Potencjalne zastosowania Mobile WiMAX to , m.in.:

 

  • Łączność operacyjna  z wozem policyjnym wyposażonym w system monitoringu wizyjnego,
  • Współpraca  z systemem monitoringu w komunikacji publicznej (przemieszczający się autobus)
  • Zdalny dostęp  do fotoradarów (w tym przenośnych)
  • Współpraca  sieci z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych,
  • Funkcjonowanie aplikacji wspomagających systemy sterowania ruchem drogowym oraz obsługi imprez masowych.

Mobilny WiMAX 802.16e jest kolejnym krokiem w kierunku coraz bardziej zaawansowanych technologii radiowych, pozwalających na szybką i optymalną kosztowo budowę mobilnych sieci szerokopasmowych. Projekt ten pokazuje, jak WiMAX może uzupełnić dotychczas istniejące technologie szerokopasmowe. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania oraz olbrzymie doświadczenie w roli integratora odgrywają kluczową rolę w budowie pierwszej w Polsce pilotażowej sieci WiMAX 802.16e w Gdańsku” — powiedział Andrzej Dulka, prezes firmy Alcatel-Lucent w Polsce.

100 sieci w 2009

Zgodnie z przewidywaniami organizacji WiMAX Forum, powołanej w celu określenia warunków pracy cyfrowej łączności bezprzewodowej – w bieżącym roku na świecie może powstać nawet 100 nowych sieci wykorzystujących technologię Mobile WiMAX. Sieci te, umożliwiające szybką transmisję danych (tzw. czwarta generacja (4G)), obejmują obecnie zasięgiem ok. 430 milionów osób. Liczba ta pod koniec przyszłego roku może wzrosnąć do ok. 800 milionów.

W Gdańsku do 15 Mb/s

Uruchomiona właśnie sieć pilotażowa umożliwia użytkownikom korzystanie z transmisji danych (w tym dostępu do Internetu) o szybkości nawet do 15Mbps w łączu do abonenta oraz do 3Mbps w przypadku wysyłania danych przez użytkownika.

""„Tradycja współpracy firmy Intel z Gdańskiem i Politechniką Gdańską jest bardzo długa. To właśnie tutaj mamy największy w Europie ośrodek badawczo-rozwojowy, który zatrudnia ponad 400 inżynierów – w większości absolwentów gdańskich uczelni, a  rok temu wspólnie z Trójmiejską Akademicką Siecią Komputerową uruchomiliśmy największy polski superkomputer „Galera” oferujący naukowcom i badaczom moc obliczeniową na poziomie 50 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzisiejsze uruchomienie w Gdańsku instalacji pilotażowej mobilnego WiMax to nie tylko kolejny etap udostępnienia mieszkańcom Gdańska nowych możliwości w korzystaniu z bezprzewodowego Internetu, lecz także okazja do wykorzystania nowoczesnych technologii przez gdański biznes, służby użyteczności publicznej oraz trójmiejskich naukowców i studentów, którzy staną się aktywnymi uczestnikami procesu testowania i rozwoju uruchamianej dzisiaj infrastruktury” – powiedział Leszek Pankiewicz – Prezes Zarządu Intel Technology Poland.

W ramach projektu Alcatel-Lucent dostarczył kompaktowe stacje bazowe WiMAX 802.16e, kontrolery stacji bazowych i modemy WiMAX do zastosowania ze standardowymi komputerami przenośnymi.

Intel jest producentem chipsetów sterujących urządzeniami odbiorczymi WiMAX i jedynym dostawcą zintegrowanych kontrolerów WiMAX do notebooków umożliwiających korzystanie z nowego standardu łączności bezprzewodowej bez dodatkowych urządzeń. Firma dostarczyła również notebooki służące jako terminale testowe.

4 nowe procesory Intela


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…