Home Biznes Płatności kartą zbliżeniową wchodzą do użytku

Płatności kartą zbliżeniową wchodzą do użytku

0
0
198

Do dokonania płatności wystarczy zbliżenie karty do specjalnego czytnika w terminalu POS eService. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, przy większych kwotach może być wymagane, w zależności od rodzaju karty, potwierdzenie płatności (poprzez użycie kodu PIN lub złożenie podpisu na potwierdzeniu transakcji) lub dokonanie transakcji w sposób tradycyjny (za pośrednictwem mikroprocesora lub paska magnetycznego).
Na razie z nowej formy płatności będą mogli korzystać mieszkańcy Warszawy i Poznania. Pierwszymi sieciami handlowymi akceptującymi tę technologię są McDonald’s, EuroApteka oraz Mercer’s Coffee. Niebawem dołączą do nich Ruch i Kolporter. Jeszcze w tym roku zainstalowanych zostanie około 500 czytników PayPass.

Karty zbliżeniowe są dostępne w ofercie BZ WBK, który na początek wprowadził do sprzedaży jeden rodzaj karty – kartę przepłaconą pre-paid Maestro PayPass. Można ją otrzymać bez konieczności otwierania konta w BZ WBK. To raczej rodzaj elektronicznej portmonetki, którą można zasilać gotówką dokonując przelewów na numer dołączony do karty.  Karty można zamówić za pośrednictwem bankowego marketu internetowego PremiumShop24.

Karty przystosowane do technologii PayPass mają jednocześnie pasek magnetyczny i chip, mogą być zatem używane również w tradycyjny sposób we wszystkich punktach akceptujących karty systemu MasterCard lub Maestro na całym świecie.

Czy karty zbliżeniowe będą siecieszyć zainteresowaniem Polaków? Wydaje się, że tak. Badanie przeprowadzone w sierpniu 2007 roku przez instytut Research International Pentor pokazało, że ponad połowa respondentów (53%) jest zainteresowana korzystaniem z płatności bezstykowych.  Ponadto 30% badanych przyznało, że zdarza im się rezygnować z kupna jakiegoś drobiazgu, kiedy nie ma przy sobie gotówki lub nie chce rozmieniać banknotów o dużym nominale

Zasięg technologii PayPass na świecie nie ogranicza się wyłącznie do sieci handlowo-usługowych. Oprócz restauracji typu fast food i sklepów, karty wyposażone w technologię PayPass akceptowane są także przez automaty z napojami, nowojorskie metro i taksówki oraz stadiony sportowe w USA i wielu innych krajach na świecie.

Pierwszą firmą, która wdrożyła tę technologię w 2004 r. był Mcdonald’s.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wygoda i funkcjonalność mobilnych projektorów: Jak i gdzie ich używać?

Inwestycja w wysokiej jakości projektor to krok, który otwiera przed nami nowe możliwości …