Home Analizy Polacy coraz bardziej obawiają się oszustw cyfrowych

Polacy coraz bardziej obawiają się oszustw cyfrowych

0
0
106
Prawie 77 proc. respondentów znad Wisły obawia się, że w przyszłości padnie ofiarą kradzieży, wyłudzenia lub innego nadużycia. Dziewięć na dziesięć osób uważa, że firmy powinny zrobić więcej, aby ich ochronić.

Fala oszustw, która nasiliła się podczas pandemii COVID-19 i wciąż się rozprzestrzenia, zwiększyła niepokój społeczny związany z bezpieczeństwem w sieci. Według badania przeprowadzonego przez firmę SAS, lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji i analityki, rosnąca liczba zagrożeń wpływa na oczekiwania konsumentów wobec dostawców produktów i usług w zakresie ich ochrony przed nadużyciami. Jak się okazuje, klienci gotowi są poświęcić swoją wygodę na rzecz silniejszych mechanizmów obrony.

Oszustwa cyfrowe dotykają nas częściej niż innych konsumentów

Przeprowadzone wśród 13 500 konsumentów z 16 krajów, w tym z Polski, badanie SAS Faces of Fraud: Consumer Experiences With Fraud and What It Means for Business ujawnia ogrom globalnego problemu nadużyć. Wyniki dotyczące Polski dowodzą, że oszustwa cyfrowe dotykają nas nieco częściej niż konsumentów z innych krajów. Większość polskich respondentów (76 proc.) co najmniej raz spotkała się z takim incydentem, podczas gdy średnia globalna wynosi 70 proc.

Więcej oszustw w 2022 roku

Ponad połowa (55 proc.) badanych doświadczyła w 2022 roku więcej oszustw niż we wcześniejszych latach. To dowodzi, że problem oszustw cyfrowych w Polsce stale narasta i wymaga większej uwagi ze strony firm i instytucji.

Zwiększona czujność na próby wyłudzeń

Prawie 80 proc. osób przyznało, że zwraca teraz większą uwagę na próby wyłudzeń. To oznacza, że konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń i starają się chronić swoje dane oraz finanse przed oszustami.

Phishing jako najczęstsze oszustwo

Najczęstszymi oszustwami zgłaszanymi przez respondentów ankiety były próby uzyskania danych osobowych lub bankowych, czyli phishing. Telefony komórkowe i poczta elektroniczna okazały się kanałami komunikacji, które dominowały jako wykorzystywane przez oszustów do nawiązania pierwszego kontaktu z potencjalną ofiarą.

Firmy muszą działać w celu ochrony klientów

„Firmy z branż wysoce narażonych na ataki, takich jak bankowość, ubezpieczenia, administracja rządowa, handel detaliczny i telekomunikacja, nieświadomie stają się kanałami działalności przestępczej, gdy oszuści odnoszą sukcesy w swoich działaniach” – powiedział Stu Bradley, Senior Vice President of Risk, Fraud and Compliance w SAS. „Biorąc pod uwagę, że dwie trzecie ankietowanych konsumentów stwierdziło, że zmieniłoby dostawcę usług z powodu wyłudzenia lub gdyby inny dostawca zapewniał lepszą ochronę przed oszustwami, bezczynność organizacji w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje, których nie należy ignorować.”

Zmieniające się oczekiwania klientów – szanse i zagrożenia

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, że dodatkowe zabezpieczenia w dzisiejszych czasach to konieczność. Aż 9 na 10 respondentów uważa, że firmy powinny robić więcej, aby uchronić swoich klientów przed oszustwami. Większość badanych jest skłonna pójść na pewne ustępstwa, o ile pozwolą one zwiększyć ich bezpieczeństwo w trakcie korzystania z usług w kanałach digitalowych.

Ponad 70 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że zgodziłoby się na pewne zmiany, takie jak dłuższe procedury uwierzytelniania czy dodatkowe zabezpieczenia, jeśli przyczyniłoby się to do zwiększenia bezpieczeństwa ich danych i transakcji online.

Badanie SAS potwierdza, że polscy konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem w sieci i gotowi są zmienić usługodawców, jeżeli ci nie zapewnią odpowiedniego poziomu ochrony przed oszustwami. Firmy powinny zwiększyć swoje wysiłki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom, a konsumenci sami muszą być bardziej czujni i zwracać większą uwagę na próby wyłudzeń.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Logitech prezentuje Meetup 2 i nowy system rezerwacji sal

Kiedy wchodzisz do sali konferencyjnej, pierwsze, co widzisz, to pusty wyświetlacz. Brak p…