Home Bezpieczeństwo Polacy lubią kupować w sieci. Czy są bezpieczni?

Polacy lubią kupować w sieci. Czy są bezpieczni?

0
0
119

Największym zainteresowaniem cieszyły się:

  • portale aukcyjne (37%)
  • sklepy internetowe (28%)
  • zakupy grupowe (7%).

Zakupy na Święta

Możemy spodziewać się, że Polacy wybiorą wygodę internetowych zakupów także podczas przygotowań przedświątecznych. Z badania „Zakupy świąteczne 2011” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że Polacy nie planują oszczędzać na tegorocznych świętach – dodatkowo wielu z nich skuszą właśnie oferty dostępne online.

Wzrost zainteresowania tego rodzaju transakcjami wiąże się ze wzrostem liczby ataków podejmowanych przez cyberprzestępców, którzy starają się wykorzystać każdą możliwą okazję, by pozyskać środki finansowe kupujących. Dlatego już teraz warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z potencjalnymi zagrożeniami oraz z zestawem praktycznych porad, które sprawią, że przedświąteczne zakupy przez internet będą wiązały się jedynie z wygodą, a nie z problemami.        

„Jeżeli decydujemy się na zakupy online powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze omijajmy szerokim łukiem oferty, które są podejrzanie atrakcyjnie – bardzo często wiążą się one bowiem z oszustwem. Poza tym warto odwiedzać popularne, sprawdzone strony i serwisy aukcyjne. Aby łatwo do nich dotrzeć możemy je oznaczać jako zakładki w naszych przeglądarkach internetowych. Unikajmy wyszukiwania ofert za pomocą wyszukiwarek internetowych – cyberprzestępcy mogą bowiem manipulować pojawiającymi się w nich wynikami, by skłonić nas do odwiedzenia niebezpiecznej strony” – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager International Markets North w firmie Trend Micro. „Pamiętajmy także, by zachować czujność podczas dokonywania przelewów, szczególnie jeżeli korzystamy z urządzeń mobilnych. Hakerzy wykorzystują to, że ekrany smarfonów czy tabletów są mniejsze i mniej czytelne, niż ekrany tradycyjnych pecetów” – dodaje Filip Demianiuk.        

Hakerzy stale udoskonalają swoje metody, które prowadzą do kradzieży PIN-ów, loginów, haseł, numerów kart kredytowych i danych osobowych internautów:

  • Ataki Blackhat SEO – cyberprzestępcy manipulują pozycjonowaniem stron www i wykorzystują popularność pewnych artykułów. W wyniku ich działań internauci wchodzą na niebezpieczne strony internetowe.
  • Scam – hakerzy przekonują użytkowników sieci, że powinni skorzystać z atrakcyjnej oferty, która w rzeczywistości jest oszustwem. W wyniku tych działań internauci mogą stać się ofiarami złośliwego oprogramowania – a to może prowadzić do kradzieży danych i środków finansowych.
  • Hijacking (przejęcie) sesji – internauci dokonujący zakupu po podłączeniu się do niezaufanej sieci narażają się na ryzyko ataku, który prowadzi do przechwycenia poufnych informacji, np. dokumentów uwierzytelniających. Następnie cyberprzestępcy dysponujący takimi informacjami mogą je wykorzystać do podszywania się pod użytkowników i do dokonywania nielegalnych transakcji. 

Kupujący nie muszą być bezradni wobec działań cyberprzestępców – powinni jednak zastosować pewne środki bezpieczeństwa. Trend Micro publikuje poradnik oraz infografikę – zapoznanie się z tymi materiałami pomoże internautom w zabezpieczeniu się przed atakami hakerów podczas zakupów online. 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…