Home Analizy Polacy zakochani w technologii

Polacy zakochani w technologii

7 min
0
0
2,263

 Okazuje się, że dostęp do technologii znacząco zmienia nawyki Polaków, którzy chcą żyć mądrze i sprytnie. Nowe światło na te zagadnienia rzuca niedawno opublikowany raport pt. „Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret Smart Polaka”.

Polacy nie tylko chętnie korzystają z nowych technologii, ale przede na bieżąco śledzą ich rozwój. Aż 49 proc. badanych wyraża zainteresowanie nowymi technologiami i uważa, że mają one pozytywny wpływ na ich życie. Najczęściej informacje czerpiemy z portali internetowych (45 proc.), reklam (38 proc.) i specjalistycznych programów telewizyjnych i radiowych (36 proc.). Okazuje się również, że technologia stała się istotnym elementem codzienności w takich obszarach jak zakupy, zdrowie czy sport.

Lubimy smart urządzenia

Smartfon, tablet i laptop okazują się najczęściej wykorzystywanym urządzeniami smart przez Polaków, którzy korzystają średnio z dwóch urządzeń́ podłączonych do sieci, a deklarują chęć używania kolejnych dwóch. Dużym zainteresowaniem  cieszą się także automaty, dzięki którym możliwa jest realizacja usług, m.in. bankowych czy gastronomicznych. W efekcie z bankomatów i automatów z kawą skorzystało już ponad 40 proc. Polaków. Z kolei o 10 proc. mniej badanych do przesyłek wykorzystało już paczkomat. Najczęściej nowe rozwiązania technologiczne zyskują największe grono sympatyków wśród osób między 19 a 34 rokiem życia. Głównymi atutami są całodobowa dostępność, lokalizacja i brak kolejek.

Jesteśmy prawdziwymi smart shopperami

Internet sprawił, że wykorzystanie technologii do zakupów stało się nie tylko proste, ale coraz popularniejsze. Na podstawie badania „Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret Smart Polaka” aż 89 proc. konsumentów można uznać za smart shopperów. Co istotne, aż 25 proc. z nich podczas zakupów korzysta z opinii innych, a 20 proc. dzieli się własnym zdaniem w sieci. Podobna liczba porównuje oferty, a 11 proc. badanych wykorzystuje promocje i kupony.  Polacy chętnie korzystają z aukcji internetowych. Okazuje się, że z usług takich skorzystało przynajmniej 38 proc. Polaków, a 18 proc. używa ich regularnie. Nieco mniej osób preferuje nowoczesne przejazdy pasażerskie (np. BlaBlaCar), rezerwację usług przez internet (np. wizyta u dentysty) czy pokojów hotelowych. Badani oczekują również nowych możliwości. Najczęściej wskazywali na oglądanie produktów w wersji 3D. Deklaruje to aż 31 proc. z nich.

Jesteśmy zapracowani, ale uprawiamy sport

Polacy są przemęczeni i zapracowani. Niespełna 30 proc. badanych odpoczywa więcej niż 5 godzin dziennie, nie licząc snu. Tylko16 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu dnia na relaks nie przeznacza więcej niż 60 minut. Z kolei sport uprawia 35 proc. badanych. Jednak tylko 8 proc. robi to codziennie. Okazuje się jednak, że aż 80 proc. badanych, uprawiających sport, przyznaje, ze używa inteligentnych urządzeń podczas aktywności fizycznej. Najczęściej są to odtwarzacz muzyki (31 proc.), opaska fitness (20 proc.) i mobilne aplikacje do kontrolowania własnej aktywności (19 proc.).

Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie?

Na to pytanie odpowiedzi poszukiwali autorzy raportu. Okazało się, że, przyjmując definicję osoby, która realizuje przynajmniej jedną podstawową aktywność w najważniejszych obszarach życia (tj. technologie, zakupy, praca, zdrowie i life hacking), w Polsce żyje 22 proc. Smart Polaków, a 5% można uznać za prawdziwych innowatorów. I choć bycie smart to nie tylko technologia, to jest ona niezbędnym elementem idei smart living, a więc mądrego, bystrego i sprytnego życia – Technologia staje się dla nas codziennością, w związku z tym zmieniają się nawyki Polaków. Korzystamy z inteligentnych urządzeń, automatów czy aplikacji, które mają nam ułatwić codzienne funkcjonowanie. Nauczyliśmy się żyć w otoczeniu technologii, jednak w dalszym ciągu jest spora grupa „wykluczonych”. Przygotowany przez nas raport pokazuje zmiany, jakie zachodzą w stylu życia Polaków i może być wskazówką dla dostawców usług i produktów w zakresie upowszechnia nowych rozwiązań – mówi  Rafał Staszkiewicz z Hi’Shine.

Raport „Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret Smart Polaka” powstał na podstawie badania ilościowego zrealizowanego przez Mobile Institute na zlecenie marki Pralniomaty Hi’Shine metodą CAWI w dniach od 21 do 28 marca 2016 r. W badaniu udział wzięło 1495 Polaków.

Raport dostępny na  http://rewolucjawpraniu.hishine.pl/smartliving_raport/

Infografika dostępna na http://rewolucjawpraniu.hishine.pl/smartliving_infografika/

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Burza, huragan, grad. Czy zwykłe ubezpieczenie wystarczy?

Jak finansowo zabezpieczyć się przed następstwami burzy i gradu? Na co zwracać uwagę przy …