Home Analizy Polscy pracownicy mało elastyczni, ale dumni z pracy

Polscy pracownicy mało elastyczni, ale dumni z pracy

0
0
87

Badanie „Pracownicy przyszłości: ewolucja miejsca pracy w erze transformacji cyfrowej” przeprowadzone przez IDC na zlecenie Cornerstone OnDemand wskazuje, że polski biznes jest mało otwarty na elastyczne warunki pracy.

W badaniu wzięło udział 1352 pracowników dużych firm z 16 państw Europy. Jego celem była analiza trendów w obszarze elastycznego systemu pracy, przywództwa, zarządzania wydajnością i pozycji działów HR w przedsiębiorstwach. Na podstawie badania powstał raport, który oprócz podsumowania wyników zawiera rekomendacje dla polskich firm. Można go pobrać za darmo pod tym adresem.

Wyniki badania wskazują, że aż 40 proc. respondentów nie lubi pracować z domu (to o 19 proc. więcej niż średnia europejska), a 25 proc. nie przepada za elastycznym czasem pracy (13 proc. w Europie). Do szerszego stosowania elastycznego modelu pracy nie zachęcają też pracodawcy. Połowa polskich przedsiębiorstw nie umożliwia pracy zdalnej, chociaż 58 proc. pracowników deklaruje możliwość wykonywania większości swoich obowiązków za pośrednictwem telefonu lub tabletu. Jednak aż 73 proc. Polaków przyznaje, że nie może korzystać z urządzeń prywatnych w miejscu pracy – to najwyższy odsetek w całej Europie.

W przypadku polskich pracowników występuje pewien paradoks. Badanie IDC wskazuje, że stosowanie elastycznych systemów pracy (takich jak praca zdalna, rozwiązania mobilne, elastyczny czas pracy) w największym stopniu zwiększa zaangażowanie pracowników. Mimo to aż 73% polskich badanych jest dumnych ze swojego miejsca pracy i są skłonni je polecać. To czwarty wynik wśród badanych krajów po Skandynawii, Austrii i Hiszpanii.

Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w raporcie zleconym przez Cornerstone OnDemand, kluczem do zapewnienia sobie lojalności i zaangażowania czołowych pracowników są inwestycje w elastyczną kulturę pracy i odpowiednie narzędzia IT, które ją ułatwiają. Analitycy IDC zwracają również uwagę, że firmy, które stosują metody pracy i szkoleń oparte na pracy grupowej oraz zapewniają wewnętrzną mobilność pracowników, rozwijają się znacznie szybciej. Polskie firmy powinny również zacząć inwestować w cyfryzację procesów HR. Ankieta pokazała bowiem, że zamiast uproszczenia procedur w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi menedżerowie oczekują od działów HR wartościowych informacji, które będą mogli wykorzystać zarówno w codziennej pracy jak i planowaniu strategicznym.

Raport „Pracownicy przyszłości: ewolucja miejsca pracy w erze transformacji cyfrowej” można pobrać za darmo pod tym adresem: http://go.cornerstoneondemand.com/IDC-Summary-PL.html?ls=PR

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyfryzacja biznesu w Polsce: firmy powinny przyspieszyć obrany kurs

Jedna trzecia firm w Polsce zamierza zwiększać wydatki na realizację transformacji cyfrowe…