Home Biznes Pozycjonowanie: nowa forma promocji?

Pozycjonowanie: nowa forma promocji?

0
0
92

Przede wszystkim ze względu na dokładnie określonego odbiorcę – grupę docelową, wiarygodność, której tradycyjnej reklamie z całą pewnością brakuje, jak również ze względu na ścisły związek z experiental marketingiem, public relations oraz transparentność.

Grupa docelowa

 Pierwszym krokiem przy pozycjonowaniu strony powinna być jej optymalizacja czyli odpowiednie dostosowanie kodu i treści. Dobór słów kluczowych ma tutaj największe znaczenie  i wymaga analizy marketingowej. Należy określić co, komu i w jakim celu zaprezentujemy, dzięki jakim środkom. Jaka jest grupa docelowa, jaki popyt, jaka podaż, jak wygląda konkurencja. Właściwy dobór słów kluczowych zapewni serwisowi odpowiednią oglądalność przez odpowiednich użytkowników. Stosowne nasycenie nimi witryny sprowadzi do serwisu osoby faktycznie zainteresowane danym produktem lub usługą, a także takie, które możemy nimi zainteresować. Kiedy ktoś wpisuje określone frazy jako zapytanie do wyszukiwarki, oznacza to, że prowadzi aktywne poszukiwanie produktu czy usługi. Jest więc potencjalnym klientem, często gotowym i zdecydowanym na zakup.  Dobrze wykonana optymalizacja to kapitalny sposób na dotarcie do określonej grupy docelowej lub kontrahentów.

Wiarygodność

""Reklamom się nie wierzy. Wydaje nam się wręcz, że reklamy kłamią, kierują się bowiem egoistycznym i bezwzględnym celem – chcą sprzedać. W zestawieniu przedstawiającym postrzeganą uczciwość różnych grup zawodowych, osoby zajmujące się reklamą plasują się pomiędzy agentami ubezpieczeniowymi a dilerami samochodowymi!

W Stanach Zjednoczonych wprowadzono programy edukacyjne dla dzieci. Uczy się je, że pan w białym fartuchu, który mówi, że żucie gumy jest zdrowe, wcale nie jest lekarzem i że niekoniecznie mówi prawdę. Od pierwszych klas mają specjalne treningi jak nie ulegać reklamie, jak wstrzymać impuls, aby sięgnąć po określony produkt, a nauczyć się myśleć, czy jest on naprawdę potrzebny.

Sukces pozycjonowania polega m.in. na wierze użytkowników w to, że przynoszą one naturalne wyniki. Według badań opublikowanych przez eMarketer.com 75% internautów uważa strony na czele wyników szukania na dane zapytanie za bardziej wartościowe i godne zaufania. Badania Blerank natomiast pokazują, że 70% użytkowników sieci uważa wyniki Google za wiarygodne! Jest to najcenniejsza cecha pozycjonowania.

Experiental marketing i public relations

Jak już pisałam,  kiedy ktoś wpisuje określone frazy jako zapytanie do wyszukiwarki, oznacza to, że prowadzi aktywne poszukiwanie produktu czy usługi. Pozycjonowanie wykorzystuje technikę pull, wymaga od konsumenta aktywności i zaangażowania. Takie zachowanie i emocje z tym związane wpływają na zapamiętanie przekazu. Dzisiejszy, ponowoczesny konsument nazywany coraz częściej prosumentem, sam gromadzi informacje o interesującym go produkcie i usłudze, a także sam opisuje wady i zalety zakupionych przez siebie produktów- gdzie? Oczywiście w internecie. W interesie każdej firmy jest zatem maksymalne doinformowanie potencjalnych klientów. W takim kontekście pozycjonowanie odrabia za nas kawał dobrej roboty z zakresu public relations.

Transparentność

 Reklama stała się wszechobecna, coraz bardziej natarczywa i agresywna. Współczesny konsument jest bombardowany przekazem reklamowym który pojawia się w coraz bardziej niespodziewanych miejscach. Reklamowane jest wszystko i wszędzie. Na działanie ilu przekazów reklamowych jest narażona przeciętna osoba w ciągu dnia? Na to pytanie próbowało odpowiedzieć wielu ekspertów z dziedziny komunikowania szacując, że liczba ta może sięgać nawet 5 tysięcy dziennie! Badanie z 2004 roku ujawniło do jakiej desperacji prowadza negatywne odczucia, które konsumenci mają w związku z przekazem reklamowym. Jedna trzecia skłonna jest obniżyć swój standard życia, byle tylko było to życie, do którego nie ma wstępu marketing i reklama. Ponad 60% respondentów uważa, że specjaliści od reklamy i marketingu nie mają dla konsumentów szacunku, 65% , że powinno być więcej ograniczeń odnośnie reklam i działań marketingowych. Zrodzona w latach osiemdziesiątych idea adbustingu ( adbusters z ang. Pogromcy reklam), rośnie w siłę. Na tym tle, wiara internautów w to, że wyszukiwarki przynoszą naturalne wyniki na dane zapytania, stawia pozycjonowanie w uprzywilejowanej pozycji. Rankingi wyszukiwarek  nie są traktowane jako reklama i w związku z tym nie obowiązują w tym przypadku wykształcone przez prosumentów mechanizmy obronne wobec reklam. Jak już wspomniałam 75% internautów uważa strony na czele wyników szukania za bardziej wartościowe i godne zaufania. Dla 81% użytkowników liczą się tylko dwie pierwsze strony wyników wyszukiwarek. Skuteczne pozycjonowanie zapewnia więc, wyróżnienie się w tłumie, na tle innych. Posiadanie strony na odległych pozycjach jest realna stratą.

         Uważa się, że SEO to reklama pozwalającą obecnie na największą stopę zwrotu z inwestycji. Choć Internet nie jest zjawiskiem nowym, to pozycjonowanie śmiało można zaliczyć do nowych form promocji. Tak jak nowoczesna reklama, pozycjonowanie jest skuteczne, pozwala bowiem osiągnąć zarówno cele marketingowe, co sprzedażowe.

Tekst: Iwona Spychalska – Enterso

czytaj więcej: Jak skutecznie promować witrynę internetową

Źródła:

     Paweł Halicki, Niesforna komunikacja, portal internetowy www.swiatmarketingu.pl

     badanie eMarketer.com


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuj…