Home Analizy Prognoza 2020: 15 mld urządzeń odtwarzających wideo

Prognoza 2020: 15 mld urządzeń odtwarzających wideo

0
0
99

– Sześć lat, dzielące nas od roku 2020, to olimpijski sprint w porównaniu do rekreacyjnego tempa w jakim przebiegała rewolucja medialna w XX wieku. Otwarcie londyńskich Igrzysk Olimpisjkich z 1948 roku było transmitowane przez BBC do 100 tysięcy odbiorników TV. Obraz z tej samej ceremonii, otwierającej Igrzyska w 2012 roku, również w Londynie, dotarł do 900 milionów osób  – Same liczby nie oddają jednak skali zmian – transformacji uległy zachowania odbiorców, sposób konsumpcji treści, czego konsekwencją jest m.in. rozwój telewizji mobilnej i multiscreeningu. Widać to również w naszym kraju, gdzie aż 61% osób ogląda wideo w internecie przynajmniej raz w tygodniu   – powiedział Olaf Parasiewic, członek zarządu firmy Ericsson w Polsce. 

  • 61% Polaków ogląda klipy wideo w internecie co najmniej raz w tygodniu – wynika z badania Ericsson ConsumerLab (Niemcy – 48%, Korea Płd. – 54%, USA – 53%, UK – 53%).
  • Przychody branży TV wzrosną w ciągu 6 lat z 530 mld $ do 750 mld $.
  • W 2020 roku połowa treści TV będzie konsumowana w formie wideo na życzenie.

Wideo jest najszybciej rosnącym  segmentem w sieciach mobilnych. Według raportu Ericsson Mobility Report, ruch powodowany przez wideo będzie rósł o około 55% rocznie aż do 2019 roku. Już wówczas wideo będzie stanowić ponad połowę globalnego ruchu w sieciach komórkowych.

Raport Ericsson Media Vision 2020 przedstawia kluczowe prognozy dotyczące rynku telewizyjnego w 2020 roku:  

  • Społeczeństwo sieciowe w pełnej krasie  – 15 mld urządzeń umożliwiających odtwarzanie wideo, połączonych z sieciami IP, doporowadzi do transformacji sposobu w jaki korzystamy z telewizji.
  • Treści i usługi sprzedawane w pakietach  – konsumenci będą w dalszym ciągu cenić prostotę i jeden rachunek za uslugi. Potrzeba korzystania z internetu pozwoli jednak na rozdzielenie ofert dostępu do sieci i dostępu do treści.
  • OTT dla wszystkich  – dostarczanie treści poprzez istniejącą infrastrukturę stanie się jeszcze istotniejsze. Już dziś docieranie do odbiorców w sposób Over-The-Top (poprzez istniejącą infrastrukturę) jest podstawą działania serwisów tj. Youtube czy Netflix.
  • – Wideo na życzenie zrówna się z telewizją linearną –  rozwój nieograniczonego dostępu do sieci IP przyspieszy zmiany zwyczajów konsumenckich i jeszcze bardziej ułatwi korzystanie z ‘video on demand’. W 2020 roku 50% treści TV będzie konsumowanych w ramach VOD.
  • – Nowe możliwości, nowe inwestycje  – Zwiększenie możliwości mobilnego internetu szerokopasmowego i jego penetracji na świecie potencjalnie umożliwi wprowadzenie na rynek potężnego urządzenia lub ekosystemu, będącego agregatorem treści TV.
  • Przychody wzrosną do 750 mld $ –  z poziomu 530 mld $ odnotowanego w 2013 roku. Przychody będą dzielić między sobą właściciele treści, nadawcy, dostawcy usług TV i dostawcy internetu.

W 2020 roku sposobów konsumowania treści wideo będzie nieporównywalnie więcej niż obecnie. Zaczynając od oglądania wydarzeń na żywo na ekranie telewizora z ekranem 4K Ultra HD, poprzez przypominanie sobie starych odcinków „Przyjaciół” na siedmiocalowym tablecie w drodze do pracy. Podstawą doskonałych doświadczeń konsumenckich  w 2020 roku będzie możliwość wyboru i natychmiastowość dostępu do treści TV.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…