Home Maszyneria Recenzja: Mikrofon Creative Live! MIC M3 – sprzęt którego potrzebujesz

Recenzja: Mikrofon Creative Live! MIC M3 – sprzęt którego potrzebujesz

0
0
456
Nasza ocena
Jakość wykonania
Jakość dźwięku
uniwersalność
Podsumowanie
Świetny zestaw startowy dla każdego, kto chce uzyskać lepszą jakość swoich nagrań, czy to tylko do wideokonferencji, gier czy podcastów. Podstawowe i ważne funkcje, takie jak monitorowanie słuchawek, przycisk wyciszania, nagrywanie 24-bitowe i kompatybilność z gwintem 1/4-20 UNC, sprawiają, że Creative Live! Mic.M3  jest wszechstronnym urządzeniem. 
97 %

Każdy, kto nagrywa podcasty, vblogi, czy po prostu chce dobrej jakości dźwięk w czasie konferencji — wie, jak ważny jest mikrofon.  Wzięliśmy na warsztat sprzęt od Creative – nie ukrywam, że czekałem na możliwość zapoznania się z tym urządzeniem. I absolutnie się nie zawiodłem!

Firma Creative od ponad 40 lat produkuje wysokiej klasy urządzenia audio. Od samego początku, Creative kładł nacisk na jakość dźwięku, a jego mikrofony nie są wyjątkiem.  Używam słuchawek i głośników Creative, które nigdy mnie nie rozczarowały – podobnie jest w przypadku najnowszego mikrofonu.

Pierwszy kontakt ze sprzętem wskazuje, że mamy do czynienia z solidną konstrukcją.  Pomimo że sam korpus jest wykonany w dużej mierze z tworzywa, dzięki metalowej i dość ciężkiej podstawie jest wystarczająco stabilny. Dodatkowo na spodzie podstawy znajduje się gumowa podkładka, która ogranicza ślizganie i tłumi niepotrzebne dźwięki.

Jakość wykonania i design

Creative Live Mic. M3 ma dwa tryby pracy – kardioidalny (zbierający dźwięk z jednego kierunku) i dookólny. Charakterystyka kardioidalna (nerkowa) sprawdzi się przy strumieniowaniu na żywo, rozgrywek, połączeniach konferencyjnych lub codziennej komunikacji. Z kolei tryb dookólny przeznaczony jest do przechwytywania dźwięków ze wszystkich kierunków, gdy wymagany jest szeroki promień przechwytywania, aby objąć wielu użytkowników lub wiele źródeł dźwięku.

Przełącznik trybów pracy znajduje się z tyłu, natomiast z przodu umieszczono przycisk wyciszenia, oraz pokrętło głośności wyjścia słuchawkowego. Przycisk wyciszania / wyłączania wyciszenia i wskaźnik LED zapewniają kontrolę nad stanem mikrofonu.

Na spodzie korpusu znajduje się 3,5 mm wejście słuchawkowe i złącze mikro USB. Gniazdo audio 3,5 mm, które służy do monitorowania słuchawek, co pozwala usłyszeć w czasie rzeczywistym, jak brzmi Twój głos podczas nagrania.  Posiadanie tej funkcji jest świetne, ponieważ pozwala mi ocenić jakość mojego nagrania przy moim obecnym ustawieniu mikrofonu. Jeśli zamierzasz używać Creative Live! Mic.M3 do nagrywania swoich podcastów, ta funkcja powinna być często używana.  Możesz także regulować głośność tego, co słyszysz, za pomocą umieszczonego z przodu pokrętła.

Kąt nachylenia można wyregulować za pomocą złącza kulowego i śruby blokującej. Dodatkowo mamy do dyspozycji magnetyczny filtr pop, który eliminuje niepotrzebne dźwięki i tzw. spółgłoski „wybuchowe”.

Jakość nagrań

Muszę powiedzieć, że Creative Live Mic. M3 wypada całkiem dobrze – zwłaszcza w kontekście nie wygórowanej ceny. Możliwość zmiany biegunowych wzorców dźwięku sprawia, że ten mikrofon daje sporo możliwości w różnych przypadkach użycia, przy zachowaniu dobrej wydajności. Mic M3 dobrze przechwytuje dźwięk, zaś filtr pop skutecznie wycina wybuchowe spółgłoski bez wpływu na nagrany dźwięk. Co niezwykle istotne mikrofon współpracuje z różnymi platformami sprzętowymi – zarówno MS Windows , Mac jak Chrome OS.

Creative Live! Mic. M3 jest w stanie nagrywać wysokiej jakości nagrania do 24-bitów / 96 kHz . Jakość nagrań jest naprawdę dobra – głos jest czysty i wyraźny. Używając kardioidalnej charakterystyki kierunkowej, możesz uzyskać bardziej skupiony dźwięk z dobrym basem. W zależności od tego, jak blisko ust znajduje się mikrofon, nagranie będzie miało większą głębię. Testy przeprowadzone z użyciem programu Audacity pokazują, że odległość w granicach maksymalnie kilkunastu centymetrów powinna zapewnić idealne wyniki nagrywania. Z drugiej strony charakterystyka dookólna zapewnia bardziej otwarty glos wraz z dźwiękami pomieszczenia.

Czy warto kupić mikrofon Creative Live! Mic M3?

Jeśli szukasz dobrego mikrofonu do nagrywania podcastów lub transmisji na żywo, Creative Live!  Mic M3 jest dobrym wyborem.  Creative Live!  Mic M3 jest dostępny za około 300 zł, co jest rozsądną ceną za dedykowany sprzęt do nagrywania dźwięku. To świetny zestaw startowy dla każdego, kto chce uzyskać lepszą jakość swoich nagrań, czy to tylko do wideokonferencji, gier czy podcastów. Podstawowe i ważne funkcje, takie jak monitorowanie słuchawek, przycisk wyciszania, nagrywanie 24-bitowe i kompatybilność z gwintem 1/4-20 UNC, sprawiają, że Creative Live! Mic.M3  jest wszechstronnym urządzeniem.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku – Creative Live Mic. M3 powinien znaleźć się na liście zakupów.

Dane techniczne

Wymiary Sam mikrofon:
57 x 61 x 127 mm
Ze statywem stołowym i pop-filtrem:
88 x 96 x 215 mm
Opcje montażu Mocowanie śrubowe 1/4 cala i 5/8 cala
Waga Mikrofon:
170g
Statyw stołowy:
380g
Pop-filtr:
20g
Tryby pracy Kardioidalny i dookólny
Czułość Czułość (@ 1 kHz 0 dB = 1 V / Pa)
– Dla wzoru kardioidalnego: -35 ± 2 dB
– Dla wzoru dookólnego: -36 ± 3 dB
Nagrywanie PCM Stereo 44,1K / 48K / 88,2K / 96 kHz, 16 / 24-bit

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Raport Ericsson Mobility: Przyszłość technologii 5G

Badania przeprowadzone przez Ericsson, wskazują na niezwykły wzrost subskrypcji 5G oraz ro…