Home Analizy Redukuj koszty energii w firmie

Redukuj koszty energii w firmie

0
0
87

W Polsce, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, płacimy za energię elektryczną jedną z najwyższych cen w Europie. Prognozy Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych Pro – Akademia zapowiadają w wariancie realistycznym  wzrost cen energii dla odbiorców przemysłowych (dla woj. mazowieckiego) przeciętnie o 7,06 procent rocznie. Do  2030 roku ceny energii wzrosłyby wtedy o 127 procent. Wariant   pesymistyczny przewiduje wzrost roczny o 11,7 procent, co daje do 2030 roku wzrost aż o 210 procent.  Taka tendencja może utrzymywać przez wiele lat, co przewiduje polska administracja, gdzie zgodnie z Uchwałą rady Ministrów (202/2009 w sprawie polityki energetycznej Polski do 2030 roku) prognozuje się, iż zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie w tym czasie o 55 procent.

Co  w takiej sytuacji może zrobić przedsiębiorca – właściciel sklepu, hurtowni, zakładu produkcyjnego, pensjonatu czy menadżer zarządzający biurowcem? Na co powinien zwrócić uwagę na etapie projektowania i budowy lokalu użytkowego, hali produkcyjnej czy pensjonatu?
Co powinien wiedzieć, by nie zagubić się w gąszczu taryf i ofert operatorów energii?

Jedną z odpowiedzi daje mini poradnik dla przedsiębiorców i zarządzających obiektami użyteczności publicznej przedstawiony ponownie przez Elektromont,  spółkę  elektroinstalacyjną.

Poradnik „Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz do czego służy audyt efektywności energetycznej ” wskazuje, że przedsiębiorcy nie muszą być bezradni wobec coraz wyższych rachunków za prąd i mogą wpływać na ich obniżenie a przez to stawać się bardziej konkurencyjni na rynku.

O czym przedsiębiorca powinien pamiętać

  • Warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy przeanalizują umowy zakupu energii, poprowadzą proces zmiany dostawcy, dokonają pomiarów instalacji elektrycznych i pomiarów termowizyjnych oraz przedstawią całościowe ekspertyzy dotyczące kosztów i opłacalności modernizacji. Audytor przygotuje również dokumentację do NFOŚiGW oraz banków, dotyczącą finansowania inwestycji modernizacyjnych. Wykona modernizacje i usprawnienia po audycie, przeprowadzi również szkolenia personelu w zakresie efektywności energetycznej.
  • Warto wykorzystywać energooszczędne źródła światła z możliwością korzystania z modułów sterowania (czujniki ruchu, czujniki światła dziennego), selekcjonowania oświetlenia w strefach nieobecności ludzi. Trzeba brać pod uwagę łatwość obsługi, możliwość szybkich zmian sekcji oświetleniowych. Korzystać ze sterowania zegarowego i jego możliwości współdziałania z żaluzjami, ogrzewaniem, klimatyzacją czy wentylacją. Tylko regulacja oświetlenia uwzględniająca zmiany światła dziennego może dać oszczędność ponad 30 procent, wykorzystanie czujników ruchu może pozwolić na redukcję zużycia energii o 40 procent. Zastosowanie obu tych urządzeń pomoże zredukować pobór energii nawet o 50 procent.  Zastosowanie regulacji oświetlenia uwzględniające zmiany światła dziennego oraz sterowania zegarowego pozwoli zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną o ponad 35 procent.
  • Na etapie eksploatacji obiektu: lokali użytkowych, hal produkcyjnych, pensjonatów itp. należy zweryfikować  moc umowną zawartą w umowie zakupu energii z faktycznie pobieraną energią . Odpowiednio wykonane pomiary wskażą  nasze rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną. Za każdy kW. mocy umownej ponosimy stałą opłatę a dokonując pomiarów zużycia energii i dostosowując do tego umowę na dostawę energii, możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu  procent kwoty przeznaczonej na jej zakup.
  • Należy instalować układy do niwelowania tzw. mocy biernej pobieranej przez np. silniki elektryczne o znacznej mocy. Nieskompensowanie mocy biernej powoduje, że spółka dystrybucyjna nałoży na przedsiębiorcę lub zarządzającego obiektem dodatkowe opłaty, które mogą podwyższyć rachunek za energię nawet o 25 procent.
  • W sklepach spożywczych zużycie energii przez urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne stanowi główny składnik kosztów stałych. Zamontowanie ręcznych kurtyn nocnych na ladach i regałach chłodniczych pozwoli w nocy zaoszczędzić ok. 30 procent energii. Zamontowanie przesuwanych pokryw szklanych na gondolach mroźniczych zredukuje zapotrzebowanie tych urządzeń na prąd w ciągu doby nawet o 45 procent.
  • Przy projektowaniu instalacji oświetlenia, napędów elektrycznych, klimatyzacji, czy wentylacji, należy oprócz ceny sprzętu brać pod uwagę także ich sprawność i żywotność. Warto zwracać uwagę na etykiety energetyczne tych urządzeń. W trakcie wieloletniej eksploatacji będą one miały duży wpływ na niezawodność, koszty eksploatacji oraz pobór mocy. Np. wymiana lodówki dla pracowników na model  klasy energetycznej A++ pozwoli zaoszczędzić rocznie 55 procent energii.
  • W zakładach produkcyjnych, które pracują w systemie 2 lub 3 zmianowym warto poddać analizie modernizację systemów napędowych i wymienić je na silniki o podwyższonej sprawności. Oszczędność w ciągu roku na jednym urządzeniu to ponad 700 złotych. W zakładach, gdzie wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt takich urządzeń, rocznie możemy na tej operacji zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…