Home Chmura Rekordowa transmisja danych

Rekordowa transmisja danych

0
0
117

Firma Alcatel-Lucent poinformowała, że naukowcy z jej centrum badawczego Bell Labs ustanowili nowy rekord szybkości transmisji optycznej wynoszący ponad 100 Pb/skm (czyli 100 mln Gb/skm). Eksperyment ten polegał na przesyłaniu odpowiednika 400 płyt DVD na sekundę na odległość 7000 km odpowiadającą mniej więcej odległości między Paryżem a Chicago.

Architektura HLN

Wykorzystanie szybkiej transmisji optycznej stanowi kluczowy element opracowanej przez firmę Alcatel-Lucent architektury High Leverage Network, która spotkała się z dużym zainteresowaniem największych operatorów. Naukowcy z centrum badawczego Bell Labs w Villarceaux (Francja) wykorzystali 155 laserów, przy czym każdy z nich działał z inną częstotliwością i przesyłał 100 gigabitów danych na sekundę. Pozwoliło to badaczom osiągnąć rekordowe wyniki radykalnie zwiększające wydajność standardowej technologii WDM (Wavelength Division Multiplexing — zwielokrotnienie z podziałem falowym).

„Nie ulega wątpliwości, że ta rekordowa transmisja stanowi przełomowy moment w dążeniu do osiągnięcia zadowalającej przepustowości i szybkości sieci oraz ważny krok w kierunku zaspokojenia lawinowo rosnącego zapotrzebowania” — powiedział Gee Rittenhouse, szef działu badawczego w centrum Bell Labs (Bell Labs Research).

Laser x szybkość transmisji

Ten rekordowy wynik został osiągnięty poprzez przemnożenie liczby laserów przez ich szybkość transmisji równą 100 Gb/s i następnie poprzez przemnożenie tak uzyskanego zagregowanego wyniku równego 15,5 Tb/s przez odległość 7000 km, na którą przeprowadzono transmisję. Kombinacja szybkości i odległości wyrażana w bitach na sekundę na kilometr (b/skm) jest standardową metodą pomiaru szybkiej transmisji optycznej. Transmisji dokonywano przez sieć, której regeneratory (urządzenia wykorzystywane do utrzymywania odpowiedniej mocy sygnału optycznego na dużych odległościach) były oddalone od siebie o 90 kilometrów. Odległość ta jest o 20% większa od zazwyczaj stosowanej w takich sieciach. Wyzwanie związane z utrzymaniem transmisji na takich odległościach było podczas tych eksperymentów znacznie większe w związku z szumami (zakłóceniami w sygnałach) pojawiającymi się w miarę wzrostu szybkości transmisji.

Do osiągnięć tych należą m.in.: opracowanie technologii DWDM (Dense Wave Division Multiplexing — zwielokrotnienie z gęstym podziałem długości fali), wprowadzenie kabla światłowodowego z niezerową dyspersją, próby terenowe sieci Ethernet o przepustowości 100 Gb/s oraz wprowadzenie różnicowej modulacji fazy (Differential Phase-Shift Keying — DPSK) przy 40 Gb/s, metody modulacji używanej najczęściej na świecie w systemach o przepustowości 40 Gb/s.

Wirtualna rewolucja


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…