Home Bezpieczeństwo Rozwiązanie do ochrony urządzeń Internetu Rzeczy w inteligentnych domach

Rozwiązanie do ochrony urządzeń Internetu Rzeczy w inteligentnych domach

4 min
0
0
852

Firma Kaspersky wprowadza nowe rozwiązanie – Kaspersky Smart Home Security – które pomoże operatorom telekomunikacyjnym odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie klientów na ochronę urządzeń używanych w inteligentnych domach. Produkt zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem potencjalnych zagrożeń – awariami urządzeń, atakami cyberprzestępczymi, podsłuchiwaniem, podglądaniem itp.

Rozwiązanie jest instalowane na routerze przez operatora telekomunikacyjnego, a użytkownik musi jedynie pobrać aplikację na smartfon, aby kontrolować i monitorować bezpieczeństwo swoich urządzeń.

Pojedyncze inteligentne urządzenia są obecnie coraz częściej zastępowane połączonym ekosystemem złożonym z kilku gadżetów sieciowych. Rynek urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) w 2020 r. odnotował wzrost na poziomie 23,1%. Trend ten podkreśla potrzebę zapewnienia wszechstronnej ochrony temu ekosystemowi przed szerokim wachlarzem zagrożeń. Potwierdza to badanie, z którego wynika, że liczba cyberataków na urządzenia połączone z internetem wzrosła dwukrotnie od ubiegłego roku (z 16,17% do 32,72%). Z kolei raport firmy Kaspersky pokazuje[1], że większość użytkowników (89%) obawia się o bezpieczeństwo swoich urządzeń.

Nowy produkt łączy kilka kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa, w tym ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, ukrytym monitoringiem czy kontrolą internetową. W ramach kontroli włamań rozwiązanie oferuje antywirusowe skanowanie plików, blokowanie ataków siłowych prowadzących do łamania haseł, sprawdzanie podejrzanych adresów URL, jak również monitorowanie portów i protokołów internetowych.

Zestaw narzędzi do kontroli bezpieczeństwa pozwala klientom monitorować i ustawiać poziom bezpieczeństwa systemu i urządzeń. Produkt powiadamia użytkownika o zbyt słabych hasłach do urządzeń i pomoże wybrać w utworzeniu nowych. Oferuje również sprawdzanie protokołów internetowych oraz podatnych na ataki portów internetowych.

Ponadto Kaspersky Smart Home Security pozwala rodzicom ustawić ograniczenia dotyczące korzystania z internetu przez dzieci, np. uniemożliwiając im łączenie się z internetem w nocy lub o innej niewłaściwej porze oraz odwiedzanie niewłaściwych stron internetowych.

Popularność urządzeń wykorzystywanych w inteligentnym domu rośnie każdego roku. Naturalnie towarzyszy temu wzrost liczby różnych ataków na taki sprzęt. Jako że inteligentny dom to nie przemijający trend, ale nasza przyszłość, tego rodzaju urządzenia potrzebują kompletnego produktu, który zapewni im wszechstronną ochronę. Uważamy, że Kaspersky Smart Home Security pomoże operatorom telekomunikacyjnym odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie ze strony użytkowników na ochronę urządzeń wykorzystywanych w inteligentnym domu – powiedział Oleg Niewcujew, szef działu odpowiedzialnego za personalizację produktów i technologii w firmie Kaspersky.

[1] Dane statystyczne zostały uzyskane dla pierwszej połowy 2020 r. w wyniku badania obejmującego klientów z siedmiu państw stanowiących użytkowników urządzeń stosowanych w inteligentnym domu.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak zapewnić bezpieczeństwo w samochodach autonomicznych?

 Kluczowa jest integracja systemów i ochrona danych. Transformacja cyfrowa w motoryzacji z…