Home Biznes SaaS w nowoczesnej firmie. Odc. 2. korzyści i obawy w usługach hostowanych

SaaS w nowoczesnej firmie. Odc. 2. korzyści i obawy w usługach hostowanych

0
0
133

SaaS szybko zdobywa klientów na całym świecie. Analitycy IDC szacują, że przez najbliższe pięć lat wartość tego rynku będzie się zwiększała średnio o 27 proc. rocznie, by w 2015 r. osiągnąć wartość 73 mld dol.

Korzyści

Najmocniej wyróżnianą przez producentów zaletą korzystania z usług SaaS jest jego nieograniczona mobilność. Dostęp do oprogramowania możliwy jest bowiem z każdego miejsca na świecie i o każdej porze, wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej. Użytkownik nie musi instalować wskazanego oprogramowania na komputerze, co eliminuje koszty związane z zakupem nowego sprzętu, oprogramowania oraz zarządzania nim. Klient korzystając z usług w modelu SaaS otrzymuje stały dostęp do aktualizacji i korekty ewentualnych błędów. Pozwala to zaoszczędzić czas, eliminując konieczność dojazdu serwisu do klienta. Dodatkowo, w ramach umowy producenci oferują pełne doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy.

"Istotną kwestią dla właścicieli małych firm, szczególnie we wstępnej fazie rozwoju, jest optymalizacja kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. W modelu SaaS opłaty za usługi są znacznie niższe niż w przypadku zakupu tradycyjnego oprogramowania, a ponadto łatwe do przewidzenia, gdyż są zależne od liczby użytkowników i zakresu funkcji z jakich klient korzysta. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą wówczas skorzystać z oprogramowania dostępnego dotychczas dla dużych firm"
– wyjaśnia Michał Mysiak, Product Manager marki SMARTO, należącej do Aiton Caldwell SA.

Koszty

Wdrożenie własnej centrali telefonicznej, zakup serwera oraz najnowocześniejszego oprogramowania antywirusowanego to koszt w kwocie dochodzącej do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W modelu wirtualnym, oferowanym przez np. SMARTO, użytkownicy otrzymają zintegrowany system, dostępny za pośrednictwem internetu, który łączy w sobie usługi telekomunikacyjne, hostingowe oraz rozwiązania odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych (backupowe, antywirusowe). Całość za jedyne kilkadziesiąt złotych, w ramach miesięcznego abonamentu.

Należy również dodać, iż korzystanie z modelu SaaS jest nieporównywalnie łatwiejsze w administrowaniu oprogramowaniem. W przypadku ukazania się aktualizacji lub ewentualnej potrzeby zwiększenia lub zmniejszenia licencji, wszelkie konfiguracje dokonywane są w panelu administracyjnym za pośrednictwem witryny internetowej – w każdej chwili, o każdej porze i w zależności od potrzeb. Eliminujemy w ten sposób konieczność zakupu nowszej wersji, ponadto nie tracimy czasu na sporządzanie dokumentów administracyjnych.

Obawy przed technologią SaaS

Największą obawą wynikającą z usług hostowanych jest dla większości firm uzależnienie oprogramowania od dostępu do internetu. W przypadku awarii sieci lub niespodziewanych awarii u dostawcy, spółka traci dostęp do aplikacji. Do czasu usunięcia problemu korzystanie z usług staje się niemożliwe. Do tego należy dodać warunek posiadania szybkiego łącza.

"W przypadku firmy 10-osobowej, u której wdrażamy usługę FreecoNet lub Smarto, do świadczenia usługi dla wszystkich pracowników potrzebna będzie przepustowość sięgająca 2-3 Mbps. Jednakże w przypadku dzisiejszych operatorów internetowych, oferujących szybkość łącza na poziomie kilkudziesięciu Mbps nie są to wygórowane wymagania. Tak samo rzecz ma się z jakością usług, która znacznie się poprawiła na przestrzeni ostatnich kilku lat. Z uwagi na konkurencję i nasycenie rynku, dostawcy mocno postawili na zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty połączenia czy przerwania pracy sieci" – mówi Jan Wyrwiński, prezes Aiton Caldwell.


Bezpieczeństwo danych poza firmą

Kolejna kwestia, która budzi wątpliwość dotyczy przechowywania danych poza firmą i ich bezpieczeństwem. Czołowi dostawcy korzystają jednakże z serwerów, na których przechowywane dane posiadają szyfrowane połączenia oraz zwiększony system bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem danych czuwają również wykwalifikowani administratorzy. 

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej i częściej korzystają z technologii SaaS. Zdecydowana przewaga korzyści nad wadami powoduje, że – jak wynika z badań IDC Polska – ponad 75 proc. polskich firm, albo bacznie przygląda się ofercie tego typu rozwiązań na rynku, albo już wprowadza zmiany mające na celu ich łatwiejsze zaadaptowanie na potrzeby organizacji.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

OnePlus Polska z oficjalnym sklepem na Allegro! Na start limitowana edycja smartwatcha w wyjątkowej cenie!

OnePlus Polska uruchomił swój oficjalny sklep na platformie Allegro. Z tej okazji marka pr…