Home Chmura Shadow IT rozkwita w czasie pandemii

Shadow IT rozkwita w czasie pandemii

0
0
113

Firmy oraz instytucje w czasie pandemii znajdują się pod obstrzałem hakerów. Napastnicy skrzętnie wykorzystują wszelkie okazje do kradzieży danych, zaszyfrowania dysku czy instalacji trojana. Niestety, zdalni pracownicy robią niewiele, aby powstrzymać działania napastników. Wręcz przeciwnie, bardzo często otwierają przed nimi nowe możliwości. Według badań przeprowadzonych przez NetMotion 62 proc. spośród osób pracujących w domu korzysta z niebezpiecznych aplikacji, czyli takich, które mogą zawierać złośliwy kod, oprogramowanie szpiegujące, trojany. Natomiast 25 proc. korzysta z narzędzi niezatwierdzonych przez dział IT. W tej grupie prym wiodą aplikacje zwiększające produktywność (38 proc.), takie jak Google Docs i Doodle, a zaraz za nimi są programy komunikacyjne (32 proc), w tym WhatsApp i Zoom.

Z badania NetMotion wynika, że jedna na sześć organizacji nie posiada rozwiązań do monitorowania zdalnych pracowników. Ale nawet przedsiębiorcy dysponujący tego typu narzędziami nie do końca kontrolują sytuację – działy IT przyznają, że nie potrafiły zdiagnozować co czwartego problemu zgłaszanego przez personel pracujący w domu. Co ciekawe, ze współpracy ze specjalistami IT nie są zadowoleni zdalni pracownicy, którzy deklarują, iż mniej niż połowę zgłoszeń rozwiązano w sposób zadowalający.

–        Shadow IT, czyli korzystanie przez personel z technologii i rozwiązań niezaaprobowanych oficjalnie przez dział informatyczny, nie jest nowym zjawiskiem. Jednak wraz z popularyzacją zdalnej pracy ten trend dodatkowo się nasilił. Niestety, używanie aplikacji pochodzących z nieznanego źródła, niesie ze sobą poważne konsekwencje. Pracownik naraża w ten sposób nie tylko własne dane, ale również pracodawcy. – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

1 na 5 firm nie prowadzi backupu swoich danych

Zdecydowana część menedżerów wyższego szczebla w małych i średnich przedsiębiorstwach (58 …