Home Biznes ShareSpace rewolucjonizuje rynek

ShareSpace rewolucjonizuje rynek

0
0
110

W sierpniu 2018 polski startup ShareSpace, zapewniający najemcom nowatorskie rozwiązania technologiczne z zakresu szybkiego dostępu i zarządzania procesem wynajmu biur serwisowanych i coworkingowych w całym kraju, doprowadził do przeprowadzenia transakcji opartej na technologii blockchain.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników platformy – freelancerów, startupów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji, innowacyjne rozwiązanie oparte na blockchain zostało zastosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji najmu, niepodważalności warunków komercyjnych i prawnych oraz obniżenia kosztów pośrednictwa i doradztwa. Dostęp, weryfikacja oraz walidacja dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywa się za pomocą zdecentralizowanej platformy, co znacząco skraca czas negocjacji i jednocześnie zachowuje gwarancje bezpieczeństwa całego procesu online, nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów.

Przeprowadzenie pierwszej transakcji było możliwe dzięki zaangażowaniu pionierskiej grupy roboczej. O szczegółowy opis scenariuszy testowych i przypadków testowych aplikacji weryfikujących zgodność transakcji, opartej na blockchain z wymaganiami funkcjonalnymi zadbała, notowana na GPW, spółka Atende SA specjalizująca się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych z zakresu infrastruktury IT, między innymi dla administracji publicznej, energetyki, sektora finansowego, operatorów telekomunikacyjnych, służby zdrowia i mediów.

– Blockchain w procesie realizacji umów najmu jest więcej niż zasadny. Dzięki atrybutowi niezmienności zapisanych w blockchain informacji, wszystkie strony transakcji mają pewność odnośnie powziętych uzgodnień. Taki sposób zapisu uznaje się za spełniający wymogi tak zwanego trwałego nośnika. Rozwiązanie Atende zakłada ponadto istnienie tzw. węzłów zaufanych podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo transakcji. W omawianym przedsięwzięciu wzięły udział węzły sieci blockchain  zarówno ShareSpace jak i Atende, ale także zaufany węzeł kancelarii Hogan Lovells – komentują Jacek Szczepański wiceprezes Zarządu Spółki Atende SA oraz Michał Legumina Head of Research and Development w Atende SA.

Nad prawidłowym przebiegiem transakcji czuwał Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialny za rozwój nauki w całym kraju, zajmujący się między innymi badaniami z pogranicza, informatyki, matematyki i ekonometrii. Oraz wiodący ekspert technologii blockchain – Profesor Instytutu Informatyki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Dziembowski, autor licznych prac naukowych poświęconych kryptologii, w tym tworzenia bezpiecznych systemów kryptograficznych w środowiskach nie w pełni zaufanych, laureat międzynarodowych nagród za wybitne osiągnięcia naukowe. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi grupę badawczą zajmującą się kryptologią i ochroną informacji.

O obsługę prawną podstaw do zrealizowania transakcji, przygotowanie, elastycznej umowy nowej generacji, która w połączeniu z technologią ShareSpace może być stosowana zarówno do wynajmu małych jak i dużych powierzchni oraz o realizację projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi zadbała międzynarodowa kancelaria Hogan Lovells, świadcząca przedsiębiorcom, instytucjom finansowym i organom administracji publicznej, usługi doradztwa między innymi w zakresie prawa nieruchomościowego, konkurencji i własności intelektualnej.

Rynek wynajmu powierzchni biurowych jest niezwykle trudny i konkurencyjny. Aby na nim zaistnieć, potrzebne są innowacyjne rozwiązania. Cieszymy się, że naszą wiedzą i doświadczeniem mogliśmy wesprzeć tak nowatorski projekt. Od strony prawnej niezwykle istotne jest zaproponowanie rozwiązania na tyle prostego i funkcjonalnego, aby z jednej strony skutecznie zabezpieczało interesy stron transakcji, a z drugiej pozwalało na skorzystanie ze wszelkich korzyści, jakie daje technologia blockchain.-komentują mecenas Marek Wroniak i mecenas Jan Starybrat, reprezentujący kancelarię Hogan Lovells.

W transakcję z zakresu analizy biznesowo-rynkowej oraz utrzymania najwyższych standardów najmu nieruchomości komercyjnych była również zaangażowana międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield, z którą ShareSpace wspólnie od września 2017 dąży do rozwoju i promowania rozwiązań technologicznych i komercyjnych, umożliwiając zawieranie transakcji elastycznego najmu powierzchni biurowych.
Wraz z ekspansją lokalnych graczy oraz wejściem na rynek nowych zagranicznych operatorów rozwój polskiego rynku coworkingowego w ostatnich 2 latach znacznie przyśpieszył. Przewidujemy, że do końca 2018 roku zasób przestrzeni coworkingowych zbliży się do 75 000 m kw. Dzięki naszej współpracy z ShareSpace, nasi klienci mogą na elastycznych warunkach szybko wynająć powierzchnię w centrach coworkingowych i biurach serwisowanych w ponad 14 miastach w całej Polsce, z wykorzystaniem coraz bardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi, czego byliśmy świadkami przy tej transakcji. – mówi Mikołaj Niemczycki, Coworking Clients Manager w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

Dzięki prężnemu rozwojowi rynku biurowego we wszystkich jego segmentach i pojawieniu się całkowicie nowych graczy, zarówno po stronie popytu jak i podaży, mamy szansę stworzyć w Polsce przyjazną przestrzeń dla przedsiębiorstw angażujących swój kapitał w rozwój rozwiązań w zakresie blockchain, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości nasz kraj może znaleźć się w czołówce państw inwestujących w tę technologię – mówi Richard Aboo, Partner w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

Stronami transakcji były Business Link – największy w Polsce operator przestrzeni coworkingowych oferujący dostęp do społeczności biznesowej startupów i korporacji. Dzięki zastosowaniu technologii i automatyzacji procesu wynajmu, operator odciąża swój zespół od uciążliwych negocjacji, gwarantując jednocześnie niepodważalność i integralność transakcji.

Dla Business Link profesjonalizm i innowacyjność stanowią priorytet, dlatego zawarcie kontraktu opartego na blockchain było dla nas wręcz naturalne. Dzięki zautomatyzowaniu całego procesu nie tylko zaoszczędziliśmy czas, ale i umożliwiliśmy profesjonalistom łatwiejszy dostęp do naszej sieci 17 niepowtarzalnych przestrzeni, które znajdują się w największych miastach w Polsce – mówi Maciej Król, Dyrektor Growth w Business Link.

Zaś najemcą firma Ricoh, która dzięki transakcji najmu za pośrednictwem platformy, której Ricoh dokonało w niespełna 10 min od wyszukania, po podpisanie umowy, firma zyskała również dostęp do sieci najemców przestrzeni Business Link we Wrocławiu i w Polsce. 

Ricoh, będąc liderem rozwiązań wspierających współczesne miejsca pracy, dzięki dostarczonym narzędziom, nie tylko zyskał możliwość zastosowania technologii blockchain, która przyspieszyła  zawarcie kontraktu, ale i umożliwiła dostęp do społeczności Business Link, co jednocześnie zwiększa potencjalny rynek sprzedaży naszych usług i produktów – mówi Rafał Gutkowski, Office Services Director odpowiedzialny za transakcję po stronie Ricoh Polska.

Zapotrzebowanie na powierzchnię roboczą zarówno dla korporacji, jak i dla startupów może się pojawić z dnia na dzień. Technologia blockchain pozwala na skrócenie procesu wynajmu elastycznych przestrzeni do absolutnego minimum, zachowując i gwarantując niezwykle ważną integralność warunków prawnych i komercyjnych. Zastosowanie technologii blockchain na rynku nieruchomości to wydarzenie dotychczas niespotykane na polskim rynku, a zabezpieczenie integralności warunków komercyjnych i prawnych to precedens unikatowy na skalę światową. Dzięki temu ShareSpace wysuwa się na pozycję lidera pod względem rozwiązań usprawniających wynajem  nieruchomości komercyjnych i wierzy, że niebawem technologia ta może zostać zastosowana w celu usprawnienia procesów wynajmu tradycyjnych powierzchni biurowych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Innowacyjna bankowość spółdzielcza. Czy banki nadążają za trendami technologicznymi?

Z badania pt. „European Retail Banking Radar” przeprowadzonego przez Kearney wynika, że 37…