Home Maszyneria Sieć firmowa niewielkim kosztem – Cisco wprowadza usługę wynajmu portów.

Sieć firmowa niewielkim kosztem – Cisco wprowadza usługę wynajmu portów.

0
0
171

Udział małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu PKB w Polsce wynosi około 50%. Takie firmy dają pracę pond sześciu milionom ludzi i rozwijają się prężnie, często na przekór skomplikowanemu prawu i nieżyczliwym urzędnikom. Jednym z elementów rozwoju są inwestycje w technologie informatyczne takie jak sieci firmowe lub działalność w internecie. Niestety firmy obawiają się takich wydatków – jedynie nieliczni dostrzegają bezpośrednie korzyści jakie z nich wynikają. A dla małych firm, przyglądających się bacznie każdej wydawanej złotówce, brak perspektywy bezpośredniego zysku to wystarczające powód do zaniechania inwestycji.

Rozwój bez niepotrzebnych kosztów.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dla wielu firm skok technologiczny, taki jak np.: własna sieć komputerowa oznacza duże koszty. Obok ceny komputerów, serwera, oprogramowania w budżecie pojawiają się wydatki na inne urządzenia sieciowe i ich obsługę. W dodatku nie jest to koszt ponoszony jednorazowo. Posiadanie własnej sieci kojarzy się właścicielom firm z ponoszeniem wydatków związanych z serwisem, dokupowaniem urządzeń (wraz z rozwojem firmy i np.: zatrudnianiem nowych pracowników) lub ich wymianą. Wszystko to daje tak pokaźną pozycję w budżecie, że jest ona w stanie zniechęcić nawet miłośnika nowoczesnych technologii, nie wspominając o sceptycznie nastawionym właścicielu firmy.

Szansą na zmianę myślenia o kosztach związanych z rozwojem infrastruktury informatycznej jest outsourcing. Już dzisiaj korzysta z niego wiele firm powierzających obsługę komputerów specjalistom z firm informatycznych. Przedsiębiorstwa posiadające wiele oddziałów decydują się na współpracę z firmami takimi jak TP. Ta ostatnia od jakiegoś czasu oferuje rozwiązania zapewniające komunikację pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami wraz z niezbędnym sprzętem i serwisem.

Z podobną usługą, tyle, że zapewniającą sprzęt niezbędny do budowy firmowej sieci LAN wystartowało w połowie stycznia Cisco. Firma oferuje możliwość wynajmowania przełączników sieciowych. Na czym polega usługa i jakie może przynieść korzyści firmom, które z niej skorzystają?

Po co kupować, skoro można wynająć?

Przełączniki sieciowe, czyli Switche, to jeden z elementów sieci komputerowej. Wyposażone są w porty, do których podłącza się poszczególne komputery. Urządzenia udostępniane w ramach usługi mają 24 lub 48 portów. Firma, która zdecyduje się skorzystać z oferty nie będzie jednak musiała ponosić kosztów całego urządzenia. Jeśli wykorzystuje tylko 6 komputerów – będzie mogła wynająć sześć portów (cena wynajmu każdego z nich została ustalona na poziomie 10 PLN netto za każdy miesiąc użytkowania). Jeśli po jakimś czasie potrzeby firmy wzrosną, będzie ona mogła wynająć kolejne porty w takiej samej cenie. Początkowo usługa będzie świadczona w oparciu o 24- i 48-portowe przełączniki Cisco Catalyst 2960. Cisco zapewnia, że w miarę wprowadzania do sprzedaży nowszych modeli, będą one zastępowały dotychczasowy sprzęt.

Wraz z urządzeniami Cisco oferuje wsparcie techniczne przez cały czas trwania umowy. Jeśli tylko klient wyrazi na to zgodę, niemal wszystkie czynności administracyjne, w tym również odblokowywanie kolejnych portów, może odbywać się zdalnie, bez konieczności oczekiwania na wizytę specjalisty. W przypadku, gdyby urządzenie uległo awarii, zostanie bezpłatnie wymienione na nowe.

Urządzenia Cisco cieszą się bardzo dobrą opinią wśród specjalistów zajmujących się tworzeniem i zarządzaniem sieciami LAN. Jednak ceny tego sprzętu sprawiały dotychczas, że dla wielu małych firm był on niemal nieosiągalny. Dzięki nowej usłudze technologia Cisco staje się bardziej dostępna i nie wymaga inwestowania dużych środków w infrastrukturę IT. Outsourcing oznacza w tym przypadku również (a może przede wszystkim) przewidywalność kosztów związanych z utrzymaniem sieci oraz dopasowanie usługi do wielkości i potrzeb firmy.

Korzystając z oferty Cisco przedsiębiorstwa przerzucają na dostawcę sprzętu ryzyko awarii, pojawienia się nowych technologii, wreszcie rozwoju firmy. Dotychczas, jeśli przedsiębiorstwo zdecydowało się na stworzenie sieci komputerowej i zainwestowało w 24 portowy przełącznik – zwiększenie zatrudnienia (stałe lub sezonowe) wiązało się z kolejną inwestycją w sprzęt. I to niemałą – koszt switcha może dochodzić do 6000 PLN netto. Outsourcing sprawia, że właściciele firm nie muszą martwić się niespodziewanymi wydatkami – wraz ze wzrostem zatrudnienia wzrastają koszty (trudno, żeby było inaczej) ale jest to wzrost proporcjonalny do rozwoju firmy, a nie skokowy.

Cisco oferuje swoją usługę za pośrednictwem sieci partnerów handlowych. Największy z nich to ABC Data. Szczegóły znaleźć można pod adresem www.portcisco.pl.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…